Снігопади паралізували життя в селах Збаражчини

Через раптові рясні снігопади деякі села Збаразького району опинилися у «білому» полоні. Зв’язок з ними здійснюється лише за допомогою телефону.

«Швидше доїхати з Петербурга в Кунинець, аніж з Кунинця у Залісці»
У справжній сніговій блокаді перебували мешканці села Залісці. Під’їзні дороги до нього замело кількаметровим шаром снігу, зв’язок з райцентром був практично втрачений.
В телефонному режимі «НС» поспілкувалася з сільським головою Залісець Марією Копач:
– У нас проблеми розпочалися ще з грудня 2009 року, коли перевізник припинив автобусне сполучення з районом і областю, сказавши, що рейс нерентабельний. Жителі обурені такою ситуацією. Я зверталася з проханням про відновлення автобусного сполучення у різні районні інстанції, але все безрезультатно. Сніги так перемітали дороги, що лише після виборів нам вдалося кіньми виїхати з села до траси міждержавного значення, – вивозили бюлетені і протоколи. Впоратися з снігом самотужки неможливо: у селі немає потужної снігоочисної техніки. Люди власноруч прокидають невеличкі стежечки до життєво необхідних сільських об’єктів (церкви, магазину, медпункту тощо). В селі складалася ситуація, схожа на воєнний стан: в магазини товар не завозився і люди миттєво розкуповували усі продукти, насамперед, крупи, полиці давно порожні. Дріжджів, щоб спекти хліб вдома, теж ніде купити, виручають власні продуктові запаси. У медпункті лікарські запаси теж вичерпалися, завідуюча ламала голову, яким чином їх поповняти, щоб лікувати людей. Коли захворіла дитина – в найближчу лікарню не змогли довезти, добре, що все обійшлося. А ось породіллю таки довелось везти «Нивою», а назад – санчатами, бо авто не долало перешкод. Поштова машина залишала пенсійні гроші, пошту, продукти у Кунинці, – тепер заберемо. Ікону великомучениці Ксенії Петер-бурзької, яку спеціально для нашого Святопокровського храму подарував меценат з Росії, теж везли з Кунинця у Залісці гужовим транспортом. Люди, котрі забезпечували доставку ікони, казали, що швидше доїхати з Петербурга до Кунинця, аніж з Кунинця у Залісці. 
Від минулого четверга через заметену дорогу залишається відірваною від світу Коханівка.
– Усі необхідні продукти в сільські магазини доставляються кінним транспортом, хворих до машини швидкої допомоги і людей на роботу вивозимо кіньми, автобус не ходить, – розповіла сільський голова Галина Онищук. – А останнім часом доводиться і коней відкопувати – застрягають по животи, якщо ненароком уступляться з «втоптаного» шляху. Стали їхати полями – там менше наметів. Мешканці уже дзвонять в Тернопільску ОДА, щоб посприяли у виділенні сніго-очисної техніки. Наразі обіцяли з району ротора – будемо чекати.

Рятувалися власними силами
Самотужки намагалася горнути сніг громада села Дзвиняча. Говорить сільський голова Василь Катрук:
– Ситуація з прогортанням снігу на шляху до села дуже погана. Грунтовно трактором дорожного відділу шлях прогорнули ще перед виборами. Ми намагалися власним Т-150 горнути, але від маси снігу у нього зламалася лопата. Тож чекаємо на допомогу ротора з району. Жителі поки-що добираються на роботу і в село автівками вишнівецької таксофірми та гужовим транспортом.
У багатьох селах району (Бодаки, Бутин, Лози, Новики та інші) місцеві жителі теж відчули примхи погоди: шляхи лише частково прогортаються, рейсові автобуси ходять із запізненням або ж взагалі не доїжджають до сіл. Діти у школу і дорослі на роботу добираються таксівками.
Чимало сільських голів вчасно зреагували і налагодили очистку доріг місцевого значення, залучивши до цієї справи усю наявну техніку і ресурси. Так, у Раківці, Шимківцях, Гніздичному дороги очищала техніка агрогос-подарства ТзОВ «Агродружство Євішовіце-Україна», яке орендує землі в цих селах. Як розповів сільський голова Гніздичного Віталій Бойко, два дні пробивали дорогу «ДТ-75» в Чеснівський Раківець. В роботі задіяно дві одиниці техніки, яку надали керівник ТзОВ «Агродружство Євішовіце-Україна» Степан Ванькевич і начальник філії «Збаразький райавтодор» Михайло Букса, діє стабільне автобусне сполучення. Також за допомогою техніки «Тернопільспецбуду» відгор-тають дороги в Зарубинцях, продовжують снігоочисні роботи в Іванчанах, Капустинцях, Великому Кунинці. Оперативно впоралися з снігоочисним завданням керівники громад смт. Вишівець (сніг розгортає трактор місцевого комунального господарства), Великих Вікнин (діє техніка ТОВ «Славутич», Збаразького і Лановецького райавтодорів), Заруддя (працює бульдозер одного з місцевих жителів і транспорти ТОВ «Олишковецьке»), Старого Вишнівця (потужним грейдером прогорнуто не тільки основну дорогу, а й бокові вулиці), Доброводів.

Задіяли транспорт з сусідніх районів
Незважаючи на погодні умови, до жителів району вчасно доїжджає швидка медична допомога. Як повідомив «НС» в.о. головного лікаря Збаразької ЦРКЛ Валерій Суконнік, черговим лікарям іноді важко добратися до пацієнтів навіть у Збаражі. Та виручає надійний «УАЗ» – водій вмикає два мости і вибирається з найглибших заметів.
З автобусним сполученням у районі теж не все гаразд. За словами начальника АТП Юрія Мандзія, немає надійного автобусного сполучення з Доброміркою, Опрілівцями, Чумалями, Раківцем.
А тим часом на повну потужність, без вихідних і святко-вих днів працює снігоочисна техніка філії «Збаразький райавтодор».
– Ми за останні зимові місяці близько шести разів очищали 270 кілометрів доріг, які закріплені за нами. До роботи залучено 25 чоловік механізаторів, ще 37 чоловік працює в селах на підсипці спусків і підйомів, – повідомив начальник філії «Збаразький райавтодор» Михайло Букса. – Причиною можливої невчасної очистки доріг є нестабільна погодна ситуація. Були випадки, коли цілі дні і ночі, без вихідних і свят, люди і техніка працювали в посиленому режимі – а снігова негода знову засипає розчищені ділянки доріг. Від перевантажень ламається техніка, яку іноді ремонтують понад добу. Усі машини мають по 30-35 років, тобто всі вони 1975-1983 років випуску. Та в нас постійно діють на автошляхах два грейдери, бульдозер, КрАЗ, МАЗ, МТЗ. Задіяли ротор з Тернопільського аеропорту, трактори К-700 з Лановецького, Шумського, Підволочиського районів. Ротором розчистили від снігу дорогу до Залісець, але машина поламалася. Ремонтує-мо двигун і обірвані ланцюги. Думаю через день-два забезпе-чимо проїзд у села Охримівці, Кривчики, Коханівку, Дзвинячу. Про хід снігоочисних робіт постійно інформуємо Збаразьку райдержадміністрацію, яка забезпечила нас коштами і виділила тисячу літрів пального Тернопільська ОДА теж видала дві тисячі літрів дизпалива. Але обсяг робіт такий, що наприклад, за тиждень можна спалити річну норму пального. Проявили ініціативу і надали значну допо-могу селянські господарства, які своєю технікою прогортають дорогу. При нагоді дякую своєму колективу за розуміння і сумлінну роботу в цих складних умовах. Думаю, з такими людьми снігову проблему подолаємо.
У Збаразькій райдерж-адміністрації 15 лютого відбулася нарада стосовно цієї проблеми. Були запрошені власники важкої техніки, керівники фермерських господарств району.
– Перш за все, я прошу вибачення у жителів Збаразького району за тимчасово не усунені снігові завали. Але техніка і люди працюють на межі своїх можли-востей, – сказав заступник голови Збаразької РДА Андрій Іванів. – Сніг не піддається звичайній техніці, тому ми найняли ротор з обласного аеропорту. Плануємо, що за дві-три доби остаточно визволимо від снігу наші села. Активно долучилися і допомагають технікою у цій справі керівник Тернопільського кар’єру Юрій Іващенко, ТОВ «Поділля» (керівник Василь Нагай, с. Стриївка), ТОВ «Благодар-агро» (керівник Ярослав Базник), ТОВ «Надія» (керівник Ігор Гуменний, с. Кретівці), ТзОВ «Агродружство Євішовіце-Україна» (керівник Степан Ванькевич), ТзОВ «Агродар МКС» (керівник Василь Могильський). Зі свого боку ми забезпечили дорожників коштами і пальним, тому повинні впоратись із викликом природи.

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *