Сивочолий Збараж відсвяткував поважний ювілей

800-річчя Збараж відзначив «штурмом» замку, під постріли гармат та дзвін шабель, стукіт копит кінноти, відкриттям оновленого стадіону, гарбузовим фестивалем, рекордом, козацькими піснями і танцями, концертом, авіа- та лазерним шоу, святковим феєрверком. Кожен, від малого до старого, знайшов для себе розваги і забави. Крім споглядання різноманітних святкових дійств збаражани та гості міста могли поласувати галицько-волинськими стравами, накупити сувенірів.

Урочистості з нагоди святкування ювілею Збаража розпочалися з покладання квітів до пам’ятника Івану Франку та святкової ходи учасників ІХ Всеукраїнського фестивалю козацької пісні «Байда», делегатів Великої ради Українського козацтва, жителів та гостей міста, які пройшли вулицями міста-ювіляра. Квіти, які несла святочна громада, лягли також до підніжжя пам’ятника гетьману Богдану Хмельницькому та військового меморіалу.

Яскравим та колоритним стало відкриття свята, яке пройшло на замкових валах. Учасники клубу історичної реконструкції  відтворили сцену облоги та захоплення козаками Збаразького замку. Дійство супроводжувалося пострілами з гармат та піротехнічними спецефектами. Навіть на якусь мить здалося, що усі стали учасниками тогочасної боротьби козаків з поляками. Завзяття акторів передавалося й глядачам, які захоплено споглядали це театралізоване дійство.

А далі лунали найщиріші вітання на адресу збаражан від Президента України Віктора Януковича, Прем’єр-міністра України Миколи Азарова, Голови Верховної Ради України Володимира Литвина. З вітальним словом до присутніх звернувся голова Тернопільської обласної державної адміністрації Валентин Хоптян. – Сердечно вітаю вас зі славним ювілеєм – 800-річчям  сивочолого Збаража, який багатий  славними традиціями минулого, великою кількістю пам’яток  архітектури,  археології,  історії, культури,  відомий своєю козацькою звитягою з часів національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Ваше місто зробило неповторний внесок в українську історію та культуру, – наголосив керівник області.

Валентин Хоптян також зазначив, що впродовж восьми віків Збараж був свідком багатьох героїчних подвигів нашого народу, був і є справжньою твердинею національного духу  та народних традицій. – Наше завдання – примножити славу Збаража своїми добрими справами, зберігши для нащадків красу міських вулиць та площ, скверів та парків, храмів, міських кам’яниць та замку, відомого сьогодні на всю Україну, свідка історії. Цьогорічний ювілей є також чудовою нагодою для кожного з городян по-новому поглянути на своє рідне місто, збагнути свій особистий внесок у його розбудову. Тож щиро бажаю, щоб це свято знайшло відгомін у серці кожного збаражанина, – зазначив голова облдержадміністрації.

Із козацьким поклоном і шаною від імені козацької делегації та учасників Всеукраїнського фестивалю-конкурсу козацької пісні «Байда» до збаражан та гостей міста звернувся Верховний отаман Українського козацтва Ігор Вардинець. Він доповів про рішення Великої козацької ради, яка відбулася цього дня у Збаражі та вручив низку нагород. Зокрема,  голову облдержадміністрації відзначено найвищою козацькою нагородою «Лицар України». Ігор Вардинець зазначив, що рішення про нагородження приймалося зважаючи на роботу голови облдержадміністрації щодо відновлення та активізацію діяльності обласної координаційної ради з питань розвитку українського козацтва. – У козацькій державі повинен дух козацький жити, – наголосив Верховний отаман.

У замковому парку розкинули свої намети сільські та селищна ради Збаражчини. Місцеві господині демонстрували свої кулінарні шедеври та частували усіх охочих смачними наїдками. Усе це супроводжувалося веселими українськими народними піснями. Зважаючи на холодний день, бо на ювілей Збаража з неба навіть падав перший сніг, учасники свята охоче відгукувалися на запрошення господинь та пригощалися галицько-волинськими стравами. Не обійшлося, звісно і без української горілочки. Творчий підхід сільських господинь до організації фесту   не залишив байдужим нікого.


Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *