Еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь – реальна необхідність

При проведенні земельної реформи відбувся перерозподіл і подрібнення земель. Через це було зруйновано систему використання земель сільськогосподарського призначення, яка передбачала впровадження системи сівозмін, бездефіцитний баланс гумусу і поживних елементів та ґрунтозахисну систему землеробства. Як наслідок, знижується родючість ґрунтів, особливо небезпечних масштабів набула їх деградація, погіршення стану, складу, корисних властивостей та функцій ґрунтового покриву.

Господарствами не впроваджується самозабезпечуюча поживними речовинами система сівозмін, мінімізація обробітку ґрунту, допускається посів просапних культур вздовж схилів, що призводить до змиву родючого шару ґрунту, його руйнування. Прийнятим 4 червня 2009 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження родючості ґрунтів» внесено доповнення до Земельного кодексу України. Зокрема, визначено, що сільськогосподарські підприємства, які використовують земельні ділянки площею понад 100 га сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з 1.08.2010 зобов’язані їх використовувати відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель. Основні завдання проектів: раціональне використання земель шляхом найбільш оптимального обґрунтування розміщення господарських дворів, споруд, дорожньої сітки, розмірів та конфігурації полів, угідь; створення оптимального співвідношення сільськогосподарських угідь в залежності від спеціалізації господарства; збереження родючості ґрунтів шляхом оптимального підбору культур, впровадження ґрунтозахисної системи землеробства, внесення добрив, впровадження самозабезпечуючої поживними речовинами системи сівозмін, мінімізації обробітку ґрунту, позитивного балансу гумусу. Цим Законом передбачено внесення змін до статті 55 Кодексу про адміністративні правопорушення України (набрали чинність з першого січня 2012 року), які встановлюють, що використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без затверджених у випадках, визначених законом, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Розділ десятий – «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 18 такого змісту: «На період до 1 січня 2015 року вимоги частини четвертої статті 22 цього Кодексу – земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель, поширюються лише на тих власників та користувачів, які використовують земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею більше, як 100 гектарів».

На території Збаразького району 64 сільськогосподарських підприємств з площею понад 100 га. На даний час лише ТОВ «Біолан» та ТОВ «Агроколос Л» виготовляють два проекти землеустрою, які забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь на території Лозівської та Колодненської сільської рад, відповідно виникає необхідність у виготовленні ще 62 таких проектів.

Сергій КУКУРІН,

начальник управління Держкомзему

у Збаразькому районі

 

Поширити статтю:

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>