// Новини, Юрист консультує // ЗВІЛЬНИТИ НЕ МОЖНА ЗАЛИШИТИ. ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ, ЯКЩО ВАС ХОЧУТЬ ЗВІЛЬНИТИ

ЗВІЛЬНИТИ НЕ МОЖНА ЗАЛИШИТИ. ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ, ЯКЩО ВАС ХОЧУТЬ ЗВІЛЬНИТИ

Розірвання трудового договору, або, як називають його у побуті, звільнення, – одне з найболючіших питань трудового права. На жаль, працівники час від часу стикаються з недобросовісними роботодавцями, а роботодавці – з недобросовісними працівниками. Спробуємо докладно розглянути, яким чином закон захищає добросовісну сторону трудових відносин, коли дійшло вже до звільнення.

Відповідно до Кодексу законів про працю України (КЗпП) звільнення як дисциплінарне стягнення може бути застосовано:

1. За систематичне невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника застосовувалися заходи дисциплінарного або громадського впливу (п. 3 ст. 40 КЗпП).

Тобто стаття передбачає неодноразове невиконання працівником трудових обов’язків, тому спочатку мають бути застосовані «м’які» норми дисциплінарної відповідальності. А у випадку судового розгляду перевірятимуться правила і порядок застосування до працівника дисциплінарних покарань, термін притягнення до такої відповідальності, чи вже застосовувалося за таку провину дисциплінарні покарання, ступінь тяжкості провини.

2. За прогул, у тому числі відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин (п. 4 ст. 40 КЗпП).

Під час звільнення «за прогул» варто знати, що прогулом є відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин. Крім того, відсутність працівника на роботі має бути зафіксована документально (акт про відсутність на робочому місці, пояснювальні записки колег і працівника), а не лише за словами свідків.

Судова практика свідчить, що з цієї підстави працівників звільняють досить часто, і також досить часто вони звертаються до суду, вважаючи своє звільнення незаконним. Причому окрім „звичайних” підстав, таких як накладення двох стягнень – догани та звільнення – за один проступок, вказуються й інші; звертає на себе увагу той факт, що працівники часто вважають прогули „несуттєвим” порушенням та щиро дивуються, чому їх звільнили через таку дрібницю. Наведемо приклад з судової практики.

Позивач працював заступником директора приватного підприємства. Він був відсутній на роботі з 6 по 28 грудня 2007 року. 19 і 25 грудня йому навіть було надіслано рекомендовані листи, а ще одного листа передано кур’єрською поштою. У листах наголошувалося на необхідності з’явитися на роботі, отримати заробітну платню та пояснити свою тривалу відсутність. 28 грудня позивача було звільнено з роботи за прогули, того ж дня йому було направлено лист з повідомленням про це. Позивач не заперечував вказаних фактів та не наводив жодних пояснень, але просив поновити його на роботі. Звичайно, суд не задовольнив позов.

3. За появу на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння (п. 7 ст. 40 КЗпП).

Щоб звільнити працівника у зв’язку із появою на роботі у стані сп’яніння, слід провести його обстеження. З одного боку, достатньо у довільній формі скласти акт, якому відзначаються зовнішні ознаки нетверезого стану (різкий запах алкоголю, незв’язна, нечітка мова й т.п.). Бажано, щоб такий акт підписало декілька свідків. З іншого боку, бажано також доставити працівника до медичної установи та провести медичне обстеження.

Роботодавець має право за своєю ініціативою звільнити працівника і з інших підстав, які передбачені у ст. 40 КЗпП.

При звільненні перш за все Ви повинні з’ясувати деякі загальні моменти, а саме:

1. У чому конкретно виявилося порушення, що стало приводом Вашого звільнення.

2. Чи могло воно бути основою для розірвання трудового договору за пп. 3, 4, 7 ст. 40 КЗпП.

3. Чи дотримані вимоги ст.147-1 (Органи, правомочні застосовувати дисциплінарні стягнення), ст.148 (Строк для застосування дисциплінарного стягнення) й ст.149 (Порядок застосування дисциплінарного стягнення) КЗпП.

Тобто, чи не закінчився встановлений для цього строк, чи не застосовувалися вже за цю провину дисциплінарні стягнення, чи враховувалися при звільненні ступінь важкості здійсненої провини і заподіяного Вами збитку, обставини, за яких здійснена провина і попередня Ваша робота.

Не можна звільнити працівника в період тимчасової непрацездатності або під час перебування його у відпустці. Про звільнення працівник повідомляється наказом (розпорядженням) під розписку.

4. Чи не порушенні строки розрахунку при звільненні (ст.116 КЗпП).

При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

5.Чи видана Вам вчасно і належним чином оформлена трудова книжка.

Так, трудова книжка повинна бути належним чином оформлена не пізніше дня звільнення.

У трудовій книжці причина звільнення повинна строго відповідати формулюванням, зазначеним у КЗпП, з посиланням на відповідний пункт і статтю. При порушенні цього правила зміна формулювання причин звільнення провадиться в судовому порядку.

Якщо Вас незаконно звільнили з роботи – Ви маєте право подати позовну заяву до суду про поновлення на роботі та виплаті середньомісячної заробітної плати за весь час змушеного прогулу. Крім цього, суд може ухвалити рішення щодо виплати Вам середньомісячного заробітку за весь час вимушеного прогулу, а також рішення про виплату середньомісячного заробітку у випадку, якщо неправильне формулювання причин звільнення в трудовій книжці перешкоджали Вам працевлаштуванню в майбутньому. Також у судовому порядку Ви можете вимагати відшкодування моральної шкоди у разі, якщо порушення ваших законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від Вас додаткових зусиль для організації свого життя (ст. 237-1 КЗпП).

Протягом одного місяця з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення або з дня видачі трудової книжки Ви маєте право звернутися до суду з оскарженням Вашого звільнення. У разі пропуску цього строку з поважних причин, суд може його поновити.

 Отже, якщо Вас незаконно звільнили з роботи, роботодавець порушив передбачені трудовим законодавством України вимоги щодо порядку звільнення – звертайтесь до юриста, який допоможе Вам захистити свої права.

Інна РАДІБОВА,

адвокат адвокатського об’єднання

«Тернопільська обласна колегія адвокатів»

 

Якщо у Вас виникли додаткові питання – телефонуйте за номером.: (067) 727-86-71 або звертайтеся за адресою: м. Збараж м-н І.Франка, 42 (приміщення Збаразької РО товариства Червоного Хреста). Будемо завжди раді зустрічі та спілкуванню з Вами.

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Tags: ,

2 коментарі to " ЗВІЛЬНИТИ НЕ МОЖНА ЗАЛИШИТИ. ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ, ЯКЩО ВАС ХОЧУТЬ ЗВІЛЬНИТИ "

  1. Марія коментує:

    На приватному підприємстві працювала особа, яка вийшла на пенсію, але продовжує працювати. Директор хоче звільнити її.
    Чи має на це право?
    Дякую.

  2. Редактор коментує:

    Відповід на питання ви можете отримати зателефонувавши юристові. Додатково роз”яснення надрукуємо

Залишити відгук

.
Народне Слово. © 2012