Якщо строк для прийняття спадщини пропущено, то його можна продовжити у судовому порядку

Випадки, коли спадкоємцеві не відомо про відкриття спадщини, явище рідкісне. Це обумовлено, передусім, тим, що загальним порядком спадкування в Україні було і залишається спадкування за законом, де спадкоємцями виступають члени сім’ї померлого, які не можуть не знати про смерть близького родича.

Можливі, проте, і ситуації, коли спадкоємець дійсно не володіє інформацією про відкриття спадщини взагалі або про відкриття спадщини на його користь з незалежних від нього причин (наприклад, у разі довготривалого відрядження або лікування; складання заповіту на його користь, коли він не був повідомлений про це нотаріусом). Наведені обставини дають підстави вважати, що строк для прийняття спадщини пропущений з поважних причин і може бути продовжений за згодою інших спадкоємців або за заявою спадкоємця, що пропустив цей строк, у судовому порядку.

Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Частиною 1 ст. 1272 ЦК України встановлено, що у випадку, якщо спадкоємець протягом встановленого шестимісячного строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Разом з тим, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Верховний суд зазначає, що відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину.

При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Таким чином, якщо окрім особи, яка подає цей позов і бажає визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, немає інших спадкоємців ( за законом чи за заповітом), відповідачем слід притягнути відповідну селищну, сільську, районну або міську раду, які і будуть представляти інтереси територіальної громади.

Слід врахувати, що при подачі позовів по даній категорії справ, позовні вимоги треба визначати не як продовження строку для прийняття спадщини або не як поновлення цього строку та ін., а саме про встановлення додаткового строку, як це і передбачено законодавством (ст. 1272 ЦК України).

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути визнані: хвороба; відрядження; необізнаність особи з порядком прийняття спадщини та оформлення прав на спадкове майно; необізнаність особи про наявність спадкового майна.

Предметом доказування є: смерть спадкодавця; пропуск шестимісячного строку для прийняття спадщини; наявність у спадкоємця поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини (знаходження в тривалому відрядженні, тривала хвороба тощо); обставини, які підтверджують, що особа дійсно є спадкоємцем померлого (наявність родинних відносин, факт знаходження в шлюбі з померлим, факт знаходження на утриманні; наявність заповіту);приналежність спадкового майна спадкодавцю (правовстановлюючі документи).

Приблизний перелік необхідних доказів: свідоцтво про смерть спадкодавця; докази поважної причини пропуску строку для прийняття спадщини (медичні довідки, довідки про знаходження у відрядженні, про знаходження за рубежем); докази того, що особа є спадкоємцем (копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про народження, документ, що підтверджує знаходження особи на утриманні померлого); документи, що підтверджують права на майно спадкодавця (довідка БТІ про право власності на будівлю, договори тощо).

В майбутньому будьте уважні. Вчасно звертайтеся за правовою допомогою, адже незнання потенційними спадкоємцями правових норм, які регулюють спадкові правовідносини, не звільняє від негативних наслідків.

 Інна РАДІБОВА,

адвокат адвокатського об’єднання

«Тернопільська обласна колегія адвокатів»

Якщо у Вас виникли додаткові питання – телефонуйте за номером.: (067) 727-86-71 або звертайтеся за адресою: м. Збараж м-н І.Франка, 42 (приміщення Збаразької РО товариства Червоного Хреста). Будемо завжди раді зустрічі та спілкуванню з Вами.

 

 

 

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *