// Новини, Цікаве про Збаражчину // Юні тернополяни вивчали стан річки Гнізної

Юні тернополяни вивчали стан річки Гнізної

Екологічну експедицію з метою дослідження ріки Гнізної провели нещодавно юні тернопільські екологи. Семеро дітей 14-15 років – гуртківців відділу організаційно-масової роботи Тернопільського Центру творчості дітей та юнацтва – та двоє їхніх керівників на велосипедах подолали маршрут від витоку річки Гнізна аж до її впаду в річку Серет.

 Як розповіла керівник гуртка Катерина Білоус, таку експедицію вихованці Центру здійснили у співпраці з Громадською радою при Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області та Тернопільським обласним управлінням водних ресурсів. А проведено її було в рамках туристсько-краєзнавчої експедиції учнівської молоді з активним способом пересування «Мій рідний край» та Всеукраїнського конкурсу «До чистих джерел».

- Маршрут наш розпочинався зі Збаразького району, від села Шимківці, де бере початок річка Гнізна, і до її впаду в річку Серет. Під час експедиції проводились спостереження стану заплави та дотримання природоохоронного режиму в прибережних захисних смугах. Було зроблено забори води на певних відрізках річки та визначено результати гідрохімічних аналізів поверхневих вод. За результатами проведеної роботи ми встановили проблемні ділянки і з обласним управлінням водних ресурсів написали рекомендаційні листи в селищні ради. Також впродовж експедиції велося опитування мешканців, які давали порівняльну характеристику минулого та сучасного стану річки та її заплави.

Отже, за словами Катерини Білоус, за пробами води, які взяли діти і передали до лабораторії управління водних ресурсів, було зроблено більше десяти аналізів води.

- Проби ми брали на восьми ділянках: на витоку річки Гнізна, у селах Капустинці, Тарасівка Збаразького району, в районі річки Гнізної, де Замкова гора в Збаразькому районі, за мостом у селі Великі Бірки, в Теребовлі, в селі Зеленче, де знаходиться гирло Гнізної, і вже на самому її впаді, в селі Семенові. Вимірювався рівень нітратів, фосфатів, сульфітів, мутності води тощо. Також ми визначали швидкість течії, температуру води та інші показники.

Як переконаний другий керівник групи Петро Білоус, діти переконалися, що вплив людини на навколишнє середовище в наш час є значним. І стан оточуючої нас природи залежить практично від кожного. Однак ситуація наразі ще не є настільки катастрофічною.

- Якщо дивитися за рівнем фосфатів у воді річки Гнізної, – розповів Петро Білоус – то його рівень коливається від близькості розташування населених пунктів. Де ближче до річки підходять городи, там вже у воді є нітрати. Але в загальному ситуація, як стверджують фахівці, виконавши аналізи з нашими пробами, в межах допустимих норм.

Наступним етапом екологічної роботи дітей буде розробка програми природоохоронних заходів для органів місцевого самоврядування щодо покращення екологічного стану річки Гнізної. А на наступне літо юні екологи планують досліджувати річку Серет.

   Олена Лайко, «Тернопільська Липа»

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Tags: , ,

Залишити відгук

.
Народне Слово. © 2012