Герої Крут – ваш подвиг не забути!

Історія українського народу прошита різнобарвними нитками і, на жаль, сумних кольорів, які віддзеркалюють трагічну минувшину України, є більш, ніж достатньо. Однією із таких вікопомних подій нашої історії є бій, що відбувся на залізничній станції Крути 29 січня 1918 року між більшовицькими військами Михайла Муравйова та об’єднаними військами юнкерів 1-ї Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького в першої сотні новоствореного Студентського куреня під єдиним командуванням Аверкія Гончаренка.

Цей бій навіки вписано золотими літерами у скрижалях української історії як символ самовідданості та мужності. Молодь під тиском переважаючих сил російських більшовиків опинилася у центрі бою без належної підтримки, але не відступила. 300 оборонців Крутів полягли смертю хоробрих. Нечисленні полонені були закатовані. Дивом врятувалися одиниці з числа добровольців. Цей подвиг став символом героїзму української молоді у боротьбі за незалежну Україну. Величезна чисельна перевага більшовицького війська (в десятки разів) розбилася об героїчну відвагу та вірність Україні юнаків, більша частина яких – студенти, не мали попереднього військового досвіду. Українським відчайдухам вдалося затримати багатотисячну червону армаду і виграти час для відходу основних сил. Подвиг кількох сотень юнаків дав можливість евакуювати уряд УНР і продовжити переговори, які завершилися підписання Брестського миру, відповідно до якого більшовики були вимушені залишити територію України.

29 січня пам’ять героїв Крут вшанували у Збаражі. В актовому залі Збаразької районної ради відбувся скорботний захід, який організував відділ освіти районної державної адміністрації за участю педагогів та учнів третьої одинадцятирічки Збаража.

У літературно-музичній композиції прозвучала розповідь про героїчний подвиг юнаків під Крутами, вірші та пісні про героїв. Патріотичні виступи школярів проймали присутніх до глибини душі, а від почутого з вуст нинішніх ровесників крутянців про перебіг тогочасних трагічних подій по тілу «бігали мурашки». Усе сказане торкало найтонші струни душі, спонукало знову й знову переосмислювати історію Украни, і, декого, напевно, проводити певні паралелі з нинішніми подіями в державі, зокрема у її серці – Києві.

Лицарів Української Народної Республіки вшанували хвилиною мовчання, а на завершення заходу на гілля символічного дерева учні пов’язали червоно-чорні стрічки. Також вони запалили у знак вшанування пам’яті героїв Крут свічки, які, з ініціативи начальника відділу освіти РДА Оксани Бернадин, із зали школярі винесли на майдан Івана Франка. Тут громадськість краю щодня вшановує новітніх героїв історії України – загиблих героїв Майдану. На прохання Оксани Берндин їх пам’ять присутні у залі теж вшанували хвилиною мовчання.

У заході взяла участь заступник голови райдержадміністрації Наталія Заваденко.

 

Світлана БОДНАР

 

 

 

Поширити статтю:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *