Пожежна служба Збаражчини відзначила 70-літній ювілей

Урочисті заходи з нагоди 70-річчя пожежної охорони Збаражчини та Дня пожежної охорони, який знову щорічно відзначатимуть 17 квітня, відбулися у залі дитячої музичної школи минулої середи, 16 квітня.
Спершу місцеві вогнеборці, які є водночас рятувальниками, провели день відкритих дверей для школярів. Екскурсії приміщенням пожежної частини для четвертокласників школи-інтернату, а також для керівників Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, представників райдержадміністрації та районної ради провів заступник начальника частини ДПРЧ-4 Богдан Антошків. Як діти, так і дорослі зацікавлено знайомились із матеріально-технічною базою рятувальників, сучасним обладнанням, яке вони використовують у різних екстремальних ситуаціях при порятунку життя людей та майна.
У стінах музичної школи учасників урочистостей привітав начальник Збаразького районного відділу ДСНС Ігор Володимирович Ваверчак, який також зробив невеликий екскурс в історію. Зокрема, виступаючий відзначив, що перша згадка про створення Збаразької міської пожежної команди датовано 16 березня 1944 року після звільнення Збаража від німецьких окупантів. Одним із найдавніших пожежних механізмів був насос ручної дії. Тоді пожежна команда знаходилася у старому приміщенні по вул.Леніна. На озброєнні була автоцистерна «Фіат». У 1948 році списаного «Фіата» замінив автонасос ЯМЗ-3, який мав пристосовану цистерну на 500 літрів. Чисельність особового складу становила 10 осіб. У 1956 р. на озброєння команди була поставлена автоцистерна ПМЗ-6. У жовтні 1959 р. пожежна команда була переведена в іншу будівлю − на площу Жовтневу і поставлена нова цистерна ПМЗ-13. До складу пожежної охорони Збаражчини на той час входили три райони − Збаразький, Вишнівецький та Лановецький. У 1965 р. МПК була перейменована на професійну пожежну частину, на озброєнні якої були дві автоцистерни ПМЗ-27 і ПМЗ-63, до особового складу входило 14 осіб. Починаючи з 1965 року, першим начальником інспекції державного пожежного нагляду Збаразького району був старший лейтенант внутрішньої служби Микола Іванович Ляшенко. З 1966 р. із складу пожежної охорони краю був відокремлений Лановецький район.
У сьогоднішню будівлю пожежна частина була переведена у 1994 р. На озброєнні частини знаходяться дві автоцистерни АЦ (130) 636 та АЦ 40 (131)137. .Радикальних змін структура служби зазнала з переведенням пожежної охорони з Міністерства внутрішніх справ до Міністерства з надзвичайних ситуацій. У грудні 2004 р. на базі пожежної охорони Збаразького району згідно з наказом МНС України створений Збаразький районний відділ управління МНС України в Тернопільській області, до складу якого ввійшла ППЧ-16 м.Збараж. У січні 2009 р. Збаразьким районним відділом був отриманий новий автомобіль АЦ-40 (432921)63Б.
Перераховуючи етапи зростання та реформування служби, прізвища її керівників, Ігор Ваверчак відзначив і місцевих героїв, серед яких Роман Гралюк. 5 травня 1969 року очолюване ним відділення одним з перших прибуло на допомогу тернопільським пожежникам для ліквідації пожежі в морфологічному корпусі Тернопільського медичного інституту. Під час боротьби з вогнем, внаслідок обвалу конструкції Роман Гралюк загинув. За проявлений героїзм посмертно був нагороджений медаллю «За відвагу на пожежі». В пам’ять героя пожежника в області щороку проходять змагання на кубок Романа Гралюка.
Особливу подяку керівник висловив працівникам, які самовіддано виконували свій службовий обов’язок під час ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС: Миколі Шишковському, Ігорю Чеховичу, Олександру Басюку і багатьом іншим. Щирі слова були адресовані  ветеранам та колишнім працівникам пожежної охорони, які передають свої знання та вміння молодим рятувальникам − Степану Божику, Леонтію Устимчуку, Ярославу Луб’янецькому, Надії Горбатовій, Василю Голубовському, Степану Мінцюку, Анатолію Юзвенку, Мирославу Комару, Ярославу Геваку, Сергію Крепкому, Василю Ятищуку, Ігорю Ничці, Миколі Шишковському, Ігорю Чеховичу, Олександру Басюку.
− За всіма досягненнями, − підкреслив Ігор Ваверчак, звертаючись до ветеранів, − стоїть копітка робота усіх вас та всього особового складу пожежно-рятувальної служби району. З гордістю хочу відзначити, що молоді працівники з гідністю несуть передану вами естафету мужності, честі, відваги і високого професіоналізму.
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих − командира відділення Збаразької пожежної частини Романа Гралюка, водія ППЧ-16 Степана Цвіля, старшого водія ППЧ-16 Гната Мельника.
До уваги рятувальників був запропонований відеофільм, присвячений відновленню святкування в Україні Дня пожежної охорони 17 квітня, у якому зібрані найцікавіші факти з історії розвитку пожежної охорони на Терн опіллі, починаючи з часів Авустро-Угорщини. Сьогодні в області діє 24 державних пожежних частин та 18 місцевих. Щодоби в області за тривожним викликом здійснюється 25 виїздів.
− Жодного разу, − відзначив, виступаючи перед колегами, начальник Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області генерал-майор служби цивільного захисту Євген Лукавий, − ми не зігнорували виклику. Наші підрозділи рятують щороку до півтисячі людей, на території області щорічно знешкоджуємо тисячі вибухонебезпечних предметів, рятуємо потерпілих у ДТП і ін. Усе це завдяки високому професіоналізму працівників, їхньому вишколу. Керівник, дякуючи колегам, звернувся і до присутніх представників влади з проханням допомагати рятувальникам у різний спосіб. Заступник глови РДА Богдан Яциковський, голова районної ради Олексій Кондрацький, в.о.міського голови Оксана Пелех висловили розуміння потреб працівників ДСНС та пообіцяли фінансову підтримку, сприяння у їхній надзвичайно важливій справі.
Під час урочистостей Євген Лукавий оголосив про присвоєння чергового спеціального звання старшому лейтенанту служби цивільного захисту, провідному інспектору РВ УДСНСУ Ігорю Риндичу та вручив нагрудний знак Управління ДСНС України «За заслуги» інспектору ВНПД Ярославу Луб’янецькому. Ряд ветеранів були нагороджені грамотами. Від них слово мав ветеран пожежної охорони Леонтій Устимчук. Леонтій Григорович, який побував на 700 пожежах, подякував за відновлене свято, увагу влади до колишніх і сучасних пожежників.
На завершення урочин рятувальники отримали музичні дарунки від талановитих солістів РБК Віти Максимюк, Роксолани Жили та Миколи Соснового.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *