У Збаражі вшанували борців за волю України та освятили стелу Героїв Небесної сотні

23 травня на майдані Івана Франка у Збаражі відзначали День Героїв – свято величі духу борців за волю України, яке є символом нескореності української нації. Цього дня відбувся мітинг-реквієм, а також освячення стели Героїв Небесної сотні, яка одночасно служитиме для збаражан інформаційним стендом.
Свято Героїв було започатковане Другим Великим Збором Організації Українських Націоналістів у 1941 році та було покликано нагадати у важкі часи випробувань подвиг кращих синів України Миколи Міхновського, Симона Петлюри та Євгена Коновальця, які пожертвували життям заради Вітчизни.
Святкування Дня героїв зараз найбільш актуальне за всю 23-літню історію незалежної нашої держави. Адже сонм Героїв поповнила Небесна Сотня. У їхні лави, на жаль, ідуть військові, що боронять цілісність нашої держави на Сході, а також цивільні, які виступають проти сепаратизму та агресії Росії. Літопис Голгофи України щодня поповнюється новими іменами.

Розпочався пам’ятний захід «Народжені вмерти – залишаться жити в віках», сценарій якого підготували працівники Збаразької централізованої бібліотечної системи, що зібрав громадськість, духовенство, рідних Устима Голоднюка та Назара Войтовича, представників районної та міської влади, політиків, громадських активістів, тужливою піснею «Плине кача по Тисині» у виконанні чоловічого квартету у складі Андрія Мельниківського, Романа Гевка, Сергія Рогівського та Руслана Лещишина. А далі далека минувшина і сучасність сплелися воєдино у патріотичних піснях хору братства ОУН-УПА, хору «Союзу українок», у співі Володимира Левчука.
Ведучі дійства, бібліотекарі ЦБС Тетяна Стахів та Мар’яна Шмігель здійснили екскурс в історію святкування Дня Героїв, розповіли про його значення для тодішнього покоління, зробивши акцент на актуальності його відзначення у теперішні дні крізь призму «феномену Майдану». Вони торкалися струн душі кожного присутнього віршованими рядками про Майдан і його новітніх Героїв, в тому числі наших земляків, лицарів Небесної сотні Устима та Назара.
Про великі заповіти героїв України, написані для нащадків кров’ю і потом впродовж тисячоліть, говорив багаторічний політв’язень, голова районної управи Братства ОУН-УПА Ярослав Перчишин, наголошуючи, що та ідея, за яку вмирали борці за волю України у минулому столітті, жива донині і за цю ідею на вівтар життя поклали свої голови новітні Герої України.
На героїзмі сучасників зосередив увагу присутніх народний депутат України Михайло Головко.
Очільники Збаразької міської ради вручили рідним Устима та Назарія подяки за гідне виховання синів, а також повідомили, що рішенням сесії обом юнакам посмертно присвоєно звання почесних громадян Збаража.
Палким та емоційним був виступ нашого земляка Юрія Галенди, який був на Майдані в Києві з перших днів протестів. – Прикро сьогодні бачити, як піднімають голови регіонали, і в тому числі на Збаражчині, на совісті яких кров Героїв, – наголосив Юрій Галенда. – Дай їм Боже зрозуміти, що гроші і посади – це ще не все. Є ще народ України, якому вони мають служити. На Майдані українці довели, що ми одна велика сім’я, яка готова до кінця боротися за свої ідеї. Сьогодні це має зрозуміти теперішня влада і не ділити Героїв Небесної сотні за партійною ознакою. Там, на Майдані, стояли українці і боролися не за політиків і їхні посади, а за право бути людьми і жити у справедливій державі, боролися за Україну. Доти, доки політики не зрозуміють цього і не перестануть ділити суспільство за партіями, не буде України, за яку боролися і вмирали наші предки і теперішні Герої Небесної сотні.

За спокій душ і Царство Небесне всіх героїв України молилися отці Роман Сливка, Роман Романович Сливка, Омелян Колодчак, Григорій Єднорович, Михайло Найко та отець Цециліан.
Після панахиди священики освятили стелу Героїв Небесної сотні.
Досі на цьому місці був звичайний інформаційний стенд, який активісти збаразького Майдану поставили ще взимку, щоб повідомляти збаражанам про ті чи інші події, розмістили спочатку фото вбитих в січні Сергія Нігояна, Юрія Вербицького, Михайла Жизневського, а згодом і героїв-земляків. Сюди люди приходили молитися у зимові дні та дотепер, приносили свічки, квіти. Автор проекту пам’ятної стели – збаразький архітектор Юрій Вербовецький. У розробці дизайну інформаційно-меморіальної дошки допомогли Сергій Сірий, Андрій Вербовецький. Зварювальні роботи виконала бригада Романа Данилевича( Назар Комендат, Богдан Заячківський), будівельні роботи – бригада Богдана Юзьвака , піддашшя зробила бригада підприємця з села Чернихівці Івана Коцюруби.
Звертаючись до громади, отець Роман Романович Сливка запропонував, щоб усі очільники місцевої влади перед тим, як приступити до своїх обов’язків, обов’язково приходили до стели, вдивлялися в очі сотень Героїв, складали саме тут присягу вірності народу України.
Біля символічного пам’ятного знака Героїв Небесної сотні молодь поклала живі квіти, а представники районної та міської ради, народний депутат Михайло Головко запалили лампадки.

Завершила захід «Піснею про Україну» солістка РБК Віта Максимюк.

Світлана БОДНАР

Поширити статтю:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *