• DSC_0036

Говорили про сакральне мистецтво українського бароко в музейних колекціях України

Науковці Національного заповідника «Замки Тернопілля» 30 травня вперше провели науково-практичну конференцію на тему «Сакральне мистецтво українського бароко в музейних колекціях України». Захід був особливо цікавий не лише своєю новизною, а й тісною прив’язкою до місцевих храмів, пам’яток історії та архітектури, ґрунтовними виступами як місцевих фахівців, так і гостей з Харкова, Тернополя, Чорткова.
Художник-реставратор І категорії станкового темперного та олійного малярства Національного заповідника «Замки Тернопілля» Володимир Магінський детально, із знанням справи охарактеризував відреставровану ним ікону «Плащаниця» ХІХ-ХХ ст., яка знаходиться у фондах Національного заповідника. При реставрації майстер застосував нову технологію.
А кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри реставрації станкового та монументального живопису Харківської державної академії дизайну і мистецтв В’ячеслав Шуліка поділився із слухачами своїми відкриттями щодо намісних ікон храму св.Миколая в с.Вільшани Харківської області. Ще один представник Харківської державної академії дизайну і мистецтв аспірант Ігор Хомутов висвітлив мистецтвознавчі аспекти реставрації барокової ікони «Спас на престолі». Дослідження харків’ян носять унікальний характер. Адже оригінальних ікон на Слобожанщині через знищення храмів під час Великої вітчизняної війни залишилось дуже мало. Мистецтво іконопису доводиться вивчати з фотографій.
Надзвичайно актуальної, назрілої теми популяризації імені скульптора Антона Осинського, чиїми роботами оздоблений костел Св.Антонія у Збаражі, торкнулася Віра Стецько − завідувач відділу науково-просвітницької роботи Тернопільського обласного краєзнавчого музею. − Сподіваюсь, − відзначила Віра Іллівна, − що разом з працівниками НЗ «Замки Тернопілля» з допомогою меценатів нам вдасться вивести ім’я Антона Осинського на міжнародний рівень визнання як представника пластики українського бароко, послідовника Пінзеля. Кому як не збаражанам долучитися до цієї справи. Адже є відомості, які свідчать, що Осинський нібито народився у Збаражі.
Продовжила тему творчості Антона Осинського, детально охарактеризувала його скульптури, які знаходяться у фондовій колекції НЗ «ЗТ», Тетяна Серемуля − науковий співробітник Національного заповідника.
Оригінальний виступ підготував і старший науковий співробітник Національного заповідника Руслан Підставка, який дослідив тему «Раннє бароко в оборонній архітектурі Західної України: Збаразький замок».
Археолог з Чоткова Володимир Добрянський розповів присутнім колегам про археологічно-спелеологічне обстеження печер та архітектурне дослідження каплиці Святого Яна у с. Улашківцях.
На жаль, частина запрошених учасників конференції − студенти та викладачі Львівської філії Київського національного університету культури і мистецтв − не змогли прибути на захід, який залишився без їхніх виступів щодо барокової скульптури в інтер’єрі костелу отців бернардинів у м.Львові, барокової скульптури у приватних та державних збірках Закарпаття, особливостей сприйняття експресії руху барокових скульптур у м.Бучач, закономірностей розміщення барокової скульптури в інтер’єрах сакральних споруд м.Бережани Тернопільської області та ін.
Своїми враженнями про конференцію поділився присутній на заході отець Олександр, який служить у костьолі Св.Антонія у Збаражі. Духовний наставник запропонував науковцям свою допомогу в здобутті нової інформації як про костьол, так і про Антона Осинського, а також підняв важливу тему збереження національних пам’яток, які із церков та храмів, костелів колись були розібрані по приватних колекціях, музеях і сьогодні не повертаються на місця.
Також отець відзначив, що до подібних заходів потрібно залучати молодь, відриваючи її від комп’ютерів, даючи цінну поживу для юних умів.
Матеріали конференції, як пообіцяли організатори, будуть видрукувані в окремій брошурі.
Провела захід учений секретар НЗ «Замки Тернопілля» Надія Макарчук.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>