У Зарудді освятили пам’ятник Героям Майдану

21 вересня, у свято Різдва Пресвятої Богородиці, у Зарудді освячено пам’ятник Героям Майдану, споруджений з ініціативи мешканця цього села, активного учасника Революції Гідності Юрія Галенди.
Цього скромного неговіркого чоловіка називають символом Майдану, а ще − совістю Збаражчини. Він завжди висловлював свою активну громадянську позицію, не мирився з несправедливістю, корупцією, брехнею.
У 2011 році Юрій вісім днів голодував на майдані Івана Франка у Збаражі на знак протесту проти прийнятого тоді антиукраїнського закону про мови. Перервати голодування його змусило лише серйозне погіршення стану здоров’я, яке загрожувало життю. Коли у Києві повстав Майдан, якраз проходив курс лікування у Збаразькій лікарні. Кадри жорстокого побиття студентів, цинічна «зачистка» Майдану беркутівцями від мирних людей, які хотіли тільки висловити свої прагнення до євро інтеграції, настільки вразили його, що про власне здоров’я і думати не став. Тож буквально втік з лікарняного ліжка і поїхав до Києва. На Майдані Юрій організував збаразький намет, займався влаштуванням, обігрівом та харчуванням земляків. Крім цього брав участь у багатьох акціях протестувальників.
18 лютого біля Верховної Ради Юрія жорстоко побили «беркутівці». У нього були переламані обидві ноги, рука, осколком поранений живіт. Те, що у цій кривавій бійні уцілів, вважає чудом і Божим провидінням. Чоловік лікувався спершу у Рівному, потім у Польщі. Щойно повернувшись з лікування, Юрій знову поринув у громадську роботу, а також почав реалізовувати задум − увічнити Героїв Майдану − і загиблих, і живих, тих, хто був поруч з ним на барикадах з дерев’яними щитами і українськими прапорами проти озброєних до зубів спецпризначенців, проти гранат і автоматів.
− Пам’ятний знак споруджений на кошти, які громада Заруддя зібрала мені на лікування, − зізнався Юрій. − Я вирішив, що так буде правильно. Ескіз стели − колективна творчість побратимів з Майдану. Ми не художники, не дизайнери, але хотіли передати дух Майдану, ті події, емоції, які пройшли крізь серце і назавжди змінили нас.
Стелу, на якій зображений Майдан з постаттями активістів, що зносять шини, тримають прапори, увінчує тризуб. По обидва боки − синьо-жовтий і червоно-чорний прапори. − Це прапори з майдану, − каже Юрій. − Стелу виготовив підприємець Олег Данилевич, тризуб відлили хлопці з «Квантора», не взявши за роботу ні копійки. Володимир Кравець (ПАП «Добрий самарянин») безкоштовно надав транспорт для доставки будматеріалів. Я дуже вдячний усім, хто долучився до цієї патріотичної справи. З часом плануємо облаштувати територію навколо пам’ятника і посадити тут 107 трояндових кущів.
На церемонію освячення пам’ятного знака Героям Майдану зібралися мешканці Заруддя та навколишніх сіл, представники влади та громадськості району. Семеро священиків відправили панахиду за Героями Небесної сотні, воїнами української армії, які боронять незалежність на Сході України та освятили пам’ятник.
З патріотичною промовою до громади звернувся о.Володимир Борис, наголосивши, що активісти Майдану боролись за Україну вільну, незалежну, а тепер за цю незалежність воюють наші солдати на Сході, які лише завдяки волонтерам мають найнеобхідніше. Отець Володимир застеріг краян від яничарства та зрадництва і закликав будувати вільну Україну в серцях.
Голова районної ради Олексій Кондрацький відзначив участь мешканців Збаражчини у подіях на Майдані.
− Юрій Галенда − символ Майдану, − сказав Олексій Кондрацький. − Під час Революції Гідності він віддав здоров’я. Я впевнений, що Юрій ніколи не припинить боротьбу за волю України.
Голова райдержадміністрації Юрій Горайський наголосив, що Майдан не закінчився, він переріс у боротьбу з московським агресором за незалежність України на Сході. Він подякував мешканцям Збаражчини, зокрема громаді Заруддя за внесок у забезпечення військових амуніцією.
− Бронежилети, куплені за пожертвувані вами кошти, багатьом солдатам врятували життя, − зазначив Юрій Горайський.
Народний депутат України Михайло Головко висловив слова шани і подяки Юрію Галенді, з яким спілкувався на Майдані у Києві. Він з жалем відзначив, що і під час Революції Гідності, і під час воєнних дій на Сході Україна втрачає кращих синів України. Тож цей пам’ятник Героям Майдану має бути дороговказом, який горітиме в серцях, особливо для молоді, нагадуючи, якою ціною дісталася незалежність.
Зарудянський сільський голова Володимир Бринюк подякував Юрію Галені за подвиг на Майдані і зусилля, докладені у спорудження пам’ятного знака Героям Майдану.
Член НСЖУ Юрій Заяць, який був поруч з Юрієм Галендою на Майдані, прочитав авторський вірш, присвячений Героям Небесної сотні, пронизаний болем і скорботою.
Молодий активіст Майдану, а нині волонтер штабу національного спротиву Едуард Стєпанов, згадав як по-батьківськи опікувався молодими хлопцями Юрій Галенда під час перебування на Майдані. А коли виникла потреба, пішов у бій на чолі збаразького намету.
− Мене постійно мучить думка, – з болем, ледь стримуючи сльози, що наче рвалися з глибини душі цього мужнього чоловіка, сказав Юрій Галенда, − чому загинув він, Устим, а не я? Дуже важко змиритися з цією втратою. Низький уклін мамі Устима за те, що виховала сина справжнім українцем. До Майдану я не знав, яка наша молодь. Я й уявити не міг, що молоді люди здатні на такі подвиги. Наша молодь заявила на весь світ, що ми, українці, є!
Щемливу ноту у дійство внесли пісні та вірші, народжені Майданом, які з дитячою щирістю і водночас дорослою проникливістю виконували учні Зарудянської школи.

Оксана МОРГУН

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *