• SAM_6548
  • SAM_6547
  • image

«Остання дорога додому»

Так називався вечір-реквієм, який нещодавно провели в актовому залі Кретівської загальноосвітньї школи І-ІІ ступенів. Громада села разом зі школярами і дошкільнятами та їхніми наставниками згадували страшні події 70- річної давнини – масове примусове переселення корінного українського населення зі своїх споконвічних земель Надсяння, Лемківщини, Холмщини та Підляшшя, які за вказівкою Москви відійшли до Польщі.
Варто зазначити, що майже всі жителі села Кретівці, крім кількох родин, – переселенці. Тож пам’ятний захід не залишив байдужим нікого. Найповажніші старожили плакали, коли отець Андрій Парастюк і дев’ятикласниця Соломія Танчак співали пісню «Виїзд на чужину» під супровід гітари. Крім цього, отець Андрій підготував виступ дівчат Марійської дружини.
Перед присутніми виступив Степан Шумелда – один із найстаріших жителів села. Він ділився своїми спогадами про життя в селі Бужковичі Перемишлянського району, де він народився і жив до осені 1945 року. – Запам’ятався сильний дощ, що не спинявся, – згадував Степан Шумелда. – Мені зараз 86 років, а досі пам’ятаю, як ми тремтіли, а розвести вогонь, щоб зігрітися, нам на станції не дозволяли. З собою брали все, що могли, найдорожче – образи. Вони досі висять у оселі на найпочеснішому місці. Коли приїхали в Кретівці, то були враженні убогістю поляків. Я багато допомагав їм, бо був ковалем.
А ще старожил звернувся з подякою до дітей і вчителів, що підготували таке зворушливе дійство, попросив не забувати ті далекі трагічні для українців події.
Сільський голова Олег Кушнір подякував односельцям за важку працю у становленні та відродженні села, відбудову церкви (колишнього польського костьолу), будівництво каплички (на місці колишнього польського цвинтаря), а також пригостив усіх духмяним короваєм – символом миру і достатку.
Крім цього, відбулася презентація науково-дослідницької роботи, підготовленої учнями школи Андрієм Дзюбою, Валентиною Ролею, Іванною Подоляк «Операція «Вісла» у долях жителів села Кретівці». Вона стала переможцем Всеукраїнського конкурсу «Слідами історії». Дослідження включає спогади переселенців, світлини, карту села із позначенням польських будинків, костелу. Зараз це дослідження є дуже актуальним, тому діти продовжують працювати над даною роботою, яка має величезне краєзнавче значення для історії краю.
Захід завершився молитвою за мир і спокій в Україні.

Оксана Сав’як, вчитель історії Кретівської
загальноосвітньої школи І-ІІст.

Поширити статтю:

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>