• DSC_0049
 • DSC_0045
 • DSC_0042
 • DSC_0046

У Замковому палаці відбулась польсько-українська конференція

У суботу, 25 жовтня, на Тернопіллі відбулася подія, яка стала ще одним кроком до зміцнення українсько- польського співробітництва в галузі культури. Ініціаторами акції стали Національний заповідник “Замки Тернопілля” та польська громадська організація − фонд «Мости», яка займається в основному підтримкою і розвитком міжнаціональних традицій,співпраці з польськими медіа на території України, Литви, Білорусі, створення сприятливого клімату у поглибленні міжнаціональних зв’язків, пропагування ідеї міжнародної співпраці, підтримкою розвитку та інтеграції спільнот та місцевих громад. Фонд діє у сфері науки, освіти , просвітництва, мистецтва, культури та виховання.
А першопричиною акції стала подія,яка відбулася 320 років тому на території нашої області біля села Годів Зборівського району.
У червні 1694 року на наші землі в черговий раз напали орди татар з метою захопити в полон якнайбільше бранців. Для відсічі ворогу було сформовано польсько- українські загони в кількості до 400 чоловік під керівництвом Костянтина Загоровського та Миколи Тишковського. Перші сутички відбулися на полях коло Годова . У зв’язку з чисельною перевагою татар,а їх налічувалося до 40000 чоловік, поляки змушені були відступити до Годова і там тримати оборону. Коли закінчилися набої, оборонці почали стріляти наконечниками татарських стріл. Не змігши перемогти відважних захисників Годова, але розуміючи свою багаточисельну перевагу, татари висунули їм ультиматум і зажадали капітуляції. Ризикуючи бути знищеними,оборонці все ж на це не погодилися.
Після ще кількох невдалих спроб взяти село, залишивши на полях сотні вбитих і поранених,татари відійшли до Кам’янця-Подільського. Зі сторони оборонців теж було багато поранених,кілька десятків загинуло. Через три дні від ран помер Костянтин Загоровський.
Через рік, у 1695 році, на місці битви польський король Ян III Собеський наказав поставити пам’ятник, який чудом простояв більше 300 років і зберігся до наших днів, правда, у досить поганому стані. Завдяки ініціативі фонду «Мости» і його співпраці з Міністерством культури і національної спадщини, при сприянні Посольства Польщі в Україні, влітку цього року була проведена реставрація пам’ятника . А далі виникла ідея провести спільні польсько- українські заходи, розширити рамки події до масштабів обговорення питань українсько- польсько- татарського протистояння в XVII столітті, історії озброєння, вирішення проблеми охорони і популяризації пам’яток історичної спадщини обох народів у сучасних умовах.
Тому і заходи з відзначення конкретної історичної події були розділені на дві частини. У першій з них відбулось урочисте відкриття відреставрованого пам’ятника у Годові за участю представників груп історичної реконструкції з Польщі та України, представників посольства Республіки Польща в Україні, Міністерства культури та історичної спадщини РП, представників української сторони і спеціальних гостей.
Насиченою і цікавою була і друга частина − наукова конференція, яка відбулась у Збаражі, в Органному залі Національного Заповідника «Замки Тернопілля». Привітав учасників заходу радник-посланник Посольства РП в Україні Герард Покрушиньскі від імені Посла РП в Україні Генріка Літвіна. − Варто усвідомити, − відзначив пан Герард, − що в спільній історії українців і поляків є факти, якими можна пишатися. Також виступаючий наголошував, що Польща і Україна віками знаходились на межі різних цивілізацій − сходу і заходу. І наші спільні східні сусіди зараз не шанують норм, прийнятих у цивілізованому світі. З цього Європа зробить висновки і дасть належну відповідь викликам в сучасних умовах.
Від імені місцевої влади привітав учасників конференції голова Тернопільської обласної державної адміністрації Олег Сиротюк, який висловив готовність влади всіляко сприяти подібним двостороннім заходам, що сприяють розвитку співпраці, збереженню спільних історичних цінностей і традицій.
Після офіційних привітань розпочався польсько-український круглий стіл істориків. Цікаві дискусії розгорнулись під час виступів професора, д-ра наук Мирослава Нагєлскі, д-рів наук Радослава Сікори, Пьотра Кролла, Олексія Сокирка, Андрія Рук каса, модератора заходу письменника Юрія Рудницького.
У порядку денному конференції також було питання збереження пам’яток старовини в Україні, з якого виступили професор, д-р наук Януш Смаза, д-р наук Юрій Дубик.
Перспективам співробітництва фонду «Мости» і Національного заповідника «Замки Тернопільщини» був приурочений виступ наукового співробітника НЗ «Замки Тернопілля» Руслана Підставки.
Завершився захід семінаром для реконструкторів на тему одягу та екіпірування ХVІІ ст., який провела Ірена Погожельська із своїм сином Станіславом.
Загалом, збаразька частина події міжнародного значення пройшла плідно й організовано, в чому немала заслуга й місцевої райдержадміністрації, голови Збаразької РДА Юрія Горайського, генерального директора НЗ «Замки Тернопілля» Анатолія Маціпури, колективу Заповідника.
Міський голова Роман Полікровський, який також взяв участь у конференції, відгукнувшись на запрошення Генерального Консула Посольства ПР та директора НЗ «ЗТ», висловив свої враження: − Цей захід надзвичайно потрібний, він зіграв важливу роль у підсиленні зв’язків з польськими партнерами. Оскільки наші історії переплітаються, то надіємось, що і спільна майбутня співпраця і дружні стосунки будуть поглиблені, що допоможе Україні інтегруватися в Європейську родину і досягнути високих результатів у розвитку.
Урочистості, наукові дебати закінчилися і вже увійшли в історію. З цього всього нам, очевидно, слід вчергове повчитися в поляків не лише любити свою історію, але і вміти подати її як своєму народу, так і світовій спільноті. Битву під Годовом поляки називають “польськими Фермопілами”, проводячи аналогії з битвою між греками і персами у 480 році до нашої ери, де героєм став спартанський цар Леонід та 300 його воїнів. Про неї згадував «батько історії» Геродот і вона відома кожному школяреві в цивілізованому світі. Наші предки не гірші від звитяжців стародавньої Греції,то чому ми про це не повинні говорити і цим не гордитися. Ми мусимо пам’ятати і прославляти подвиги предків, не забувати навіть найменших епізодів своєї героїчної історії − саме таким лейтмотивом може слугувати діяння польського фонду ,Мости» і десятків інших подібних інституцій сусідньої держави.
Отут би нам по Шевченку…І чужого навчитися…

Володимир Чайка,
начальник науково-дослідного відділу Національного заповідника “Замки Тернопілля”
Ірина Сиско

Поширити статтю:

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

2 thoughts on “У Замковому палаці відбулась польсько-українська конференція

 1. tom
  06.04.2015 at 12:41

  Відносини з відкриття відреставрованого пам`ятника битви під Годовом:
  https://www.msz.gov.pl/uk/p/kijow_ua_a_uk/news/320_rokiv_peremogi_pod_godovom__vidkrytia_vidrestavronnogo_pamiatnika_bitvi

 2. Редактор
  08.04.2015 at 20:13

  Гарно:)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>