У Збаражі відзначили День Соборності України

Урочисте зібрання громадськості з нагоди Дня Соборності та Свободи України відбулося 22 січня в актовому залі музичної школи.
Після виконання Державного гімну України присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять усіх героїв¸ які віддали життя за незалежність України.
З історичною довідкою «Східна і Західна родина − це нероздільна Україна» виступила начальник відділу обслуговування туристів та масово-освітньої роботи НЗ «Замки Тернопілля» Ольга Станкевич, зазначивши, що соборність України має глибоке історичне коріння. У часи феодального роздроблення земель Київської Русі заклики до спільних дій окремих князів супроводжували літописний період української історії. Необхідність оборони скривдженої України та православної віри надихала козацькі полки Богдана Хмельницького. Відновлення української держави стало політичним кредо Кирило-Мефодіївського братства. Перша українська політична організація Галичини − Головна Руська Рада заявила про єдність 15-мільйонного українського народу та його земель, примусово поділених між Російською та Австро-Угорською імперіями.
Образ єдиної нероздільної вільної самостійної України «від гір карпатських аж по кавказькі», сформований Миколою Міхновським 1900 року, став загальновизнаним національним ідеалом, і протягом наступних десятиліть ідея соборності залишається обов’язковим положенням програмних цілей усіх течій національного-визвольного руху.
Проголошення Центральною Радою Української Народної Республіки стало головною подією української революції 1917-1921 рокі. Четвертим Універсалом Центральної Ради УНР твердо заявила про перспективу соборності своєї державної політики.
3 січня 1919 року було ухвалене рішення про злуку ЗУНР та УНР, а остаточна процедура оформлення соборності відбулася в Києві 22 січня 1919 року, коли був підписаний та оприлюднений спеціальний Універсал Директорії УНР, який дістав назву Акту Злуки.
Акт Соборності став яскравим фіналом складного і тривалого шляху українців до консолідації етносу, перетворення його в єдину політичну націю, а також об’єднання території його споконвічного проживання в межах єдиної української держави. У 1919 році, коли Україна опинилась оточеною колом фронтів, УНР не вдалося відстояти. Об’єднавча акція 1919 року залишила глибокий слід в історичній пам’яті українського народу.
В українській суспільно-політичній думці ХХ ст. Україна інтерпретувалася лише як соборна держава. Не випадково в роки тоталітарної радянської влади про подію 22 січня 1919 року публічно не згадувалося. Проте в пам’яті народу ця подія залишалася живою, і 1990 року Народний Рух України організував живий ланцюг від Львова до Києва, який окрилив і надихнув Україну, спонукав українців повірити у власні сили і протистояти режиму.
Нині в Україні такі ж проблеми. І революція 1919 року, і Революція Гідності 2014 року об’єднали Україну, вони стали великою маніфестацією солідарності українського народу. Ці революції фактично почали нову добу в історії України.
Ольга Станкевич з жалем відзначила, що сьогодення нашої країни знову затьмарене драматичними і трагічними подіями: Революція Гідності, окупація та анексія Криму Росією, неоголошена війна на сході України, втрати, яких зазнає наша держава у відстоюванні незалежності. Віддаючи належну шану патріотизму та мужності українців, які у листопаді-грудні 2013 та січні-лютому 2014 року стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини та громадянина, національних інтересів українського народу та Європейського вибору, День Соборності отримав нове дихання. Ми повинні бути гідними місії, покладеної на нас долею, відстояти незалежність України у війні з російським агресором.
Заступник голови райдержадміністрації Наталія Заваденко привітала краян з величним державним святом − Днем Соборності, яке, на жаль¸ нині огорнуте сумом. Тернопільщина в жалобі − у зоні АТО загинув мешканець Густинського району.
− Боротьба України за незалежність триває, − зазначила вона. − Російська агресія посилюється. Росія хоче знищити не тільки Україну як державу, а й українців як волелюбну, незалежну націю, яка впродовж століть бореться за свою свободу.
Наталія Заваденко згадала про річницю загибелі перших Героїв Небесної Сотні, закликавши пам’ятати їх подвиг, та побажала землякам щастя, здоров’я, незгасної віри та любові, а насамперед миру на нашій благословенній землі.
Міський голова Збаража Роман Полікровський, звертаючись до громади, відзначив, що нам випало жити в час, коли боротьба за незалежність України стала особливо запеклою і кривавою. Росія показала своє справжнє обличчя в прагненні знищити Україну. Роман Полікровський висловив впевненість, що український народ, який віками прагнув до свободи, нанесе останній переможний удар і відстоїть свою незалежність. Адже український дух непереможний, з нами Бог і правда. Усім, чим може, кожен українець повинен долучитися до боротьби з московським агресором.
До присутніх звернувся Олександр Саричев, який добровольцем пішов на східні рубежі захищати Україну. Хлопець подякував землякам, завдяки пожертвам яких бійці на передовій одягнені та забезпечені усім необхідним, а також запевнив:
− Ми будемо тримати лінію оборони, щоб ви тут жили спокійно.
Зал стоячи оплесками привітав героя.
Урочистості супроводжувалися патріотичними піснями у виконанні солістів РБК Руслана Лещишина, Миколи Соснового, Віти Максимюк, народного аматорського жіночого вокального ансамблю РБК «Водограй», народного аматорського вокального ансамблю РБК «Родина», народного аматорського ансамблю скрипалів РБК, який присвятив пісню Олександру Саричеву та всім українським воїнам − захисникам.
Голова районної управи Братства ОУН-УПА Ярослав Брега згадав про колосальні втрати, яких зазнав український народ впродовж тільки 20-го століття, і виконав пісню «Хто ти є, Україно?»
Вела урочистості Галина Гафткович. Працівники центральної районної бібліотеки розгорнули у залі тематичну виставку «Єдність, скроплена кров’ю».

Оксана МОРГУН

Поширити статтю:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *