• DSC_0042

“Афганці” знову воюють. Тепер – за Україну

13 лютого у Збаражі вшанували пам’ять земляків, які загинули під час війни в Афганістані. Біля пам’ятника воїнам-афганцям зібралися члени районної організації Української Спілки ветеранів Афганістану, священики, представники влади, громадськості, установ та організацій міста.
Митрофорний протоієрей о.Роман Сливка, ієрей о.Роман Сливка, о.Роман Кодлюк, о.Омелян Колодчак відправили панахиду за упокій душ шести наших земляків − Олексія Маньковського з Великих Вікнин, Івана Козака з Вищих Луб’янок, Анатолія Бабака із Залісців, Павла Гурського з Синяви, Олега Гончарука з Вишнівця, Віталія Осецького з Кинаховець, які не повернулися з афганського пекла, усіх загиблих та померлих від ран воїнів-афганців, а також усіх військовослужбовців, у тому числі ветеранів Афганістану, які загинули на східних рубежах, захищаючи незалежність України від російської агресії.
Звертаючись до ветеранів-афганців, о.Омелян Колодчак зазначив, що волею Господнього провидіння вони знову опинилися на вістрі подій. Беручи участь у бойових діях на Сході, ветерани афганської війни діляться військовим досвідом з молодими юнаками, щоб зберегти їм життя. Священик відзначив дух побратимства, характерний для воїнів-афганців, та побажав, щоб усі захисники Вітчизни якнайшвидше повернулися до мирного життя.
Ієрей о.Роман Сливка щиро побажав, щоб на гранітних плитах пам’ятника не довелося дописувати іншу дату та нові імена загиблих земляків-афганців, адже на цій страшній війні воюють чимало ветеранів Афганістану.
Голова районної ради Олексій Кондрацький згадав наших земляків, які поповнили Небесне військо, боронячи Україну від московського агресора на її східних кордонах − Андрія Чабана, Сергія Долгіх, Тараса Михальського, просячи пам’ятати і шанувати загиблих героїв.
Заступник голови райдержадміністрації Наталія Заваденко повідомила, що у 26-у річницю виведення радянських військ з Афганістану воїни-афганці відмовились, щоб їх вшановували традиційними концертами, адже це недоречно, коли йде війна і гинуть їх побратими. Вона подякувала ветеранам Афганістану за патріотизм, активну життєву позицію і побажала нашій державі миру, добра і Божого благословення.
−За час проведення АТО загинуло більше 100 ветеранів Афганістану, близько 400 воїнів-афганців поранено, тисячі зараз захищають Україну від терористів на сході, серед них і двоє наших побратимів-земляків Сергій Маслюк та Ігор Гуменюк, − зазначив заступник голови районної організації Української Спілки ветеранів Афганістану Валентин Ковтун. − 26 років тому, коли закінчилася афганська війна, ми були впевнені, що більше ніколи не будуть гинути українці. Ніколи не думали, що доведеться ховати своїх побратимів, які знову змушені були взятися за зброю.
За словами Валентина Ковтуна, понад усе воїни-афганці прагнуть миру, адже краще за інших знають, що таке війна.
Довідково: Війна в Афганістані − повномасштабний збройний конфлікт – агресія Радянського Союзу проти суверенного Афганістану під приводом боротьби з моджахедами, у якому брали участь урядові війська Афганістану та СРСР проти повстанських груп моджихедів.
Формально причиною введення радянських військ до Афганістану стала ідея підтримки новоствореного комуністичного уряду в цій країні. Фактично Афганістан був необхідний Радянському Союзу як плацдарм для протистояння США та країнам НАТО. Тож 25 грудня 1979 року почалося введення радянських військ до Афганістану та їх боротьба з озброєною опозицією − моджахедами. За десятилітній період жорстокої війни радянська армія виконувала чимало завдань: охороняла стратегічні об’єкти, вела спільні з урядовими військами бойові дії проти моджахедів, постачала зброю та припаси до Афганістану. Однак наприкінці 1988 року керівництво Радянського Союзу на чолі з Михайлом Горбачовим, виконуючи вимоги міжнародних організацій щодо врегулювання напруженої ситуації в Афганістані, прийняло рішення про виведення військ з цієї країни. 15 лютого 1989 року основна маса радянських військ кинула територію Афганістану.
Людські втрати у цій неоголошеній війні вражаючі.
За міжнародними даними загинуло близько 1,5 млн. або 10% з числа тодішнього населення Афганістану. Радянські втрати, за офіційними даними СРСР становили близько 15 тисяч військовослужбовців. Через горнило радянсько-афганської війни пройшло більше 160 тисяч українців, понад 2 тисячі з них загинули. Поранення отримали більше 8 тисяч українців, понад половина з них повернулися додому інвалідами.

Оксана МОРГУН

Поширити статтю:

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *