Інвестори-вірмени вдихнули життя у Зарубинський спиртовий завод

Державне підприємство «Зарубинський спиртзавод», яке не працювало майже п’ять років, вироблятиме біоетанол. На заводі працюватимуть більше ста людей. Інноваційне біопаливо планують експортувати до Європи. Це третій в Україні завод, який виготовлятиме біоетанол із застосуванням новітніх технологій. Інвестиції у модернізацію та перепрофілювання підприємства вклали вірмени.

Модернізований спиртовий завод урочисто відкрили у Зарубинцях 24 березня за участю Надзвичайного та Повноважного Посла Республіки Вірменія в Україні Андраніка Манукяна, Почесного Консула Республіки Вірменія у місті Тернополі Норіка Геворкяна, виконувача обов’язків директора ДП «Укрспирт» Романа Іванюка, голови Тернопільської обласної ради Василя Хомінця, заступника голови облдержадміністрації Івана Бабійчука, голови райдержадміністрації Юрія Горайського, голови райради Олексія Кондрацького, радника міністра внутрішніх справ Михайла Апостола, народного депутата України Тараса Юрика, представників духовенства, установ та організацій району, громади села. Цього дня на Збаражчину також прибула й численна вірменська делегація.

Церемонія відкриття розпочалася з екскурсії заводом. Історію роботи підприємства, яке в свій час було одним з найпотужніших в області, розповіла головний економіст Ярослава Лиса, яка пропрацювала тут 35 років. Технічний директор заводу Володимир Яромоленко закцентував увагу присутніх на тому, яким підприємство стало після реконструкції та модернізації виробництва. Після цього всечесні отці на чолі із деканом Збаразького благочиння отцем Іваном Лесиком помолилися за успішну роботу оновленого підприємства та освятили виробничі потужності заводу.

Під час урочин біля адмінбудинку підприємства голова Збаразької РДА Юрій Горайський подякував іноземним гостям за те, що, незважаючи на військовий час та складну економічну ситуацію в Україні, вони зробили вагому інвестицію в економіку району та області, а також усім, хто у тій чи іншій мірі допомагав відновити роботу Зарубинського спиртозаводу. – Ми маємо два фронти – на передовій, де захищаємо територіальну цілісніть та незалежність України та економічний, який дасть нам незалежність від імпортних поставок нафтопродуктів. Переконаний, що цей завод має стати «першою ластівкою» на шляху до енергонезалежності нашої держави, наголосив керівник Збаразького району.

– Вклавши кошти у відновлення роботи підприємства, вірменська громада хотіла показати, що в Україну потрібно інвестувати, – наголосив Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Вірменія в Україні Андранік Манукян. – Вірмени – близький до українського народ. Пригадаймо, першим, хто загинув на Майдані, відстоюючи право жити вільно і гідно, був вірменин Сергій Нігоян. Я щиро вдячний Україні, що прихистила на своїх теренах понад півмільйона вірмен. Маємо надію, що відкриття заводу найближчим часом дасть позитивні результати, адже це і нові робочі місця, і податки до бюджету, і вигідне співробітництво між обома державами.

Виконувач обов’язків директора Державного підприємства «Укрспирт» Роман Іванюк зазначив: – Як фахівець з інвестицій тішуся, що знайшовся інвестор, який відновив роботу одного з підприємств спиртової галузі країни. Засади нашої роботи з інвесторами – прозорість, чесність, відкритість. Жодних перепон з нашого боку немає. Ми намагаємося максимально допомогти. Проситиму і місцеву владу сприяти роботі відновленого заводу. Це третє підприємство в Україні, яке працюватиме над випуском біоетанолу – продукту додаткової переробки. Це дає змогу не лише забезпечити роботою понад сотню людей, відрахування до фонду соціального захисту,сплату податку від прибутку до бюджету, а й можливість завантажити місцевих фермерів, які постачатимуть сировину, налагодити виробництво меляси – цукрової патоки. На біоетанол є попит у Європі і туди ми збуватимемо його у першу чергу.

– Спиртозавод у Зарубинцях запрацював завдяки вірменським інвестиціям. Якщо вони надходять в Україну у такий складний час, то у мирний їх буде значно більше, – зазначив, звертаючись до присутніх, Почесний Консул Республіки Вірменія у м. Тернополі Норік Геворкян.- Для мене особисто відкриття підприємства знакова подія. Цей процес ми починали з Михайлом Апостолом, який нині радник міністра внутрішніх справ. Друзі повірили в мене і в Україну та вклали гроші у відновлення, модернізацію та перепрофілювання виробництва.

На думку представників обласної влади, відкриття такого інвестиційного об’єкта є важливим кроком у посиленні енергетичної безпеки нашої держави. Крім того, це дасть поштовх іншим іноземним інвесторам брати приклад та вкладати кошти у розвиток економіки нашого краю, яка, без сумніву, потребує негайного «реанімування». – Тернопільщина має великі виробничі потужності у спиртовій галузі, хоча не усі вони використовуються. І нині – реальний приклад того, як можна перепрофілювати їх для виробництва паливного біоетанолу, що, без сумніву, відроджуватиме економіку краю. 60 мільйонів гривень вклали інвестори, відродивши завод, створивши понад 100 робочих місць. А отже, наповнюватимуться місцеві бюджету, розвиватиметься соціальна сфера. Це приклад і того, що в нашій державі, в нашій області створюється сприятливий клімат для залучення інвестицій. Переконаний, що завод матиме хороші комерційні перспективи, – зазначив голова обласної ради Василь Хомінець.

– Переконаний, що відкриття реконструйованого підприємства з виробництва інноваційного біопалива дозволить не лише наповнити бюджет та забезпечити місцеве населення роботою, але й створить сприятливий інвестиційний клімат у Збаразькому районі, – зауважив Іван Бабійчук. –Також сподіваюсь, що спільними зусиллями нам вдасться відновити роботу й інших підприємств спиртової галузі, які є в області. В умовах перевиробництва етилового спирту в Україні, перепрофілювання існуючих потужностей на виробництво біологічних відновлювальних видів енергії, а саме біоетанолу – це найбільш оптимальний і виправданий шлях щодо відновлення роботи спиртових заводів.

-Після реконструкції потужність заводу збільшилася вдвічі. Якщо раніше вона становила 3 тисячі декалітрів спирту на добу, то тепер це 6 тисяч декалітрів біоетанолу або зневодненого спирту, – розповів директор Зарубинського спиртозаводу Дмитро Слободянюк. – Наразі маємо 100 робочих місць, але плануємо збільшити цю кількість. Першу продукцію очікуємо орієнтовно через місяць.

Завершилися урочини, які вела Галина Гафткович, зворушливим виступом Марити Геворкян – збаражанки у жилах якої тече вірменська та українська кров. Дівчинка декламувала вірш про землю предків – Вірменію та «Садок вишневий коло хати» Тараса Шевченка. А хор Збаразького РБК виконав «Боже великий єдиний нам Україну храни».

Варто зазначити, що керівник ДП «Зарубинський спиртовий завод» Дмитро Слободянюк палкий любитель спорту, а відтак він взяв на себе зобов’язання утримувати місцеву футбольну команду «Укрспирт» і сподівається, що вже цього року вона стане призером районного чемпіонату. Дмитро Іванович – спортсмен, тож добре розуміє важливість і значення спорту для молоді і дорослих. Уже 25 років він займається плаванням, зокрема й зимовим, відтак обіцяє, що відновить роботу плавального басейну, який є на підприємстві, щоб сюди приходили діти з села, з району, а може й області. Але, каже Дмитро Слободянюк, не все одразу, спершу заводу потрібно міцно стати на ноги.

Світлана БОДНАР

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *