• DSC_0977
  • DSC_0774
  • DSC_0831
  • DSC_0886
  • DSC_0874

Збаразький Союз українок відсвяткував своє 25-річчя

 

У неділю, 20 вересня, збаразькі союзянки святкували своє 25-річчя. В актовому залі Збаразької музичної школи жінок, які є символом та синонімом українства, вітали побратими-патріоти з чоловічого хору Братства ОУН-УПА, священики, юні таланти із БДЮТ, представники влади. Під час святкового концерту, який хор Союзу українок з нагоди свого ювілею подарував усім присутнім на святкуванні гостям, не залишив нікого байдужим, доторкнувши кожного українця до живого.
Незважаючи на камерність та компактність залу, де тривало святкове дійство, концерт відбувся в по-родинному теплій атмосфері, чергуючись піснями та спогадами. З огляду на ювілей і те, що членкинями організації є жінки та дівчата, на святкуванні було багато квітів, якими щедро обдаровували союзянок гості. Не менше було і різноманітних грамот та подяк, які за їхнє подвижництво та з нагоди 25-річчя вручали членкиням Союзу українок міський голова Роман Полікровський, голова районної ради Олексій Кондрацький, заступник голови РДА з гуманітарних та суспільно-політичних питань Світлана Боднар, начальник районного відділу культури райдержадміністрації Олег Гафткович, директор будинку культури Василь Жук, директор БДЮТ Оксана Стельмащук. Побратими із хору Братства ОУН-УПА привітали посестер піснями, та як справжні козаки, подарували кожній хористці троянди в комплекті з палкими поцілунками та обіймами. Союзянки з Вищих Луб’янок подарували книжку про діяльність союзянок, упорядковану Марією Козак, та солодкий букет різнокольорових квітів, спеціально створений для ювілярок Ольгою Веселович-Івахів.
Святкування розпочалося з молитви і пісні-гімну організації «Союзу українок». Пісень того вечора пролунало чимало, оскільки в репертуарі хору союзянок більше 50 творів. Великим репертуаром хор, який, до речі, отримав звання народного, завдячує своєму музичному керівнику Олені Грищук. Згадали про засновників та найбільш яскравих представниць організації на Збаражчині, керівників хору та їхній вклад в розвиток організації та відродження української самосвідомості у населення. Не забули членкині зі свічками у супроводі щемливої музики, пом’янути та поіменно перелічити усіх свої посестер, які відійшли у Божі засвіти. Мали можливість звернутися до присутніх та поділитися спогадами, віршами та піснями перші членкині організації Катерина Омельчак, Аделя Горощук та Марія Басій. Нинішня голова районної організації «Союзу українок» Любов Добровольська, розповідаючи про пророблену союзянками за 25-років роботу, висловила сподівання, що їхня організація таки буде мати своє приміщення, щоб облаштувати світлицю і мати змогу нормально працювати.
Вітаючи союзянок із ювілеєм, настоятель церкви Воскресіння Христового отець Олексій Боднарчук зауважив, що українське жіноцтво завжди було активним і в релігійному житті, і в суспільно-політичному. Навіть зараз 80-90% від загальної кількості присутніх на Службі Божій людей складають представниці жіночої статі. Цей феномен отець Олексій трактує специфікою світосприйняття та світовідчуття жінки, яка усе перепускає через власне серце, тому так щиро вірить і молиться до Господа, адже для своєї віри не потребує логіки та доказів, на відміну від чоловіків. Союзянки теж кожну свою зустріч від моменту заснування в 1917 році і дотепер розпочинають із молитви, тому Господь ніколи не полишає мужніх українок і допоміг їм пережити лихоліття радянської окупації, коли в 1939 році організація Союзу українок була заборонена, і роки віднови та становлення на зорі 90-их і нині скріплює та благословляє на подвижницьку просвітницьку працю.
Світлана Боднар подякувала союзянкам за їхню багаторічну працю з відродження українських звичаїв, історії та культури й закликала жінок до співпраці та активнішої роботи з молоддю, адже. маючи за плечима такий неоціннений досвід, а головне – дух патріотизму, необхідно з цим іти до людей, особливо в садочки, школи і запалювати серця любов’ю та служінню Україні.
Голова районної ради Олексій Кондрацький, дякуючи патріоткам за виховання свідомих українців, наголосив, що перед організацією «Союзу українок» ще великий фронт робіт. Він навів статистичні дані, що на боці сепаратистів воює 70 виходців із Тернопільської області, які в такий жахливий спосіб заробляють гроші для своїх родин, а це неприпустимо для такого патріотичного краю, як наш. І хоча закон про місцеве самоврядування не передбачає фінансової допомоги громадським організаціям, керівник пообіцяв допомагати союзянкам в міру можливостей.
Міський голова Роман Полікровський, крім грамот, презентував союзянкам подарункове видання Шевченкового «Кобзаря». Він подякував за відродження української свідомості та душі, він зазначив, що країна живе доти, доки живе її душа. Ворог хотів знищити Україну, але не зміг знищити її душу та дух, який живе всередині кожного з нас і відроджується в кожному поколінні українців, в тому числі завдяки просвітницькій роботі Союзу українок. Як і всі виступаючі, міський голова висловив своє захоплення хором союзянок і побажав жінкам і надалі славити Бога та Україну своїми піснями.
Ярослав Брега разом із хором Братства ОУН-УПА, вітаючи союзянок та зичачи їм усіляких гараздів, зазначив, що вони роблять спільну справу та сподівається, що їм таки вдасться достукатися до сердець байдужих людей. Ярослав Брега висловив сподівання, що ми ще побачимо ту Україну, за яку йшли на смерть українські патріоти, і закликав піснею не розчаровуватися в Україні.
Марія Басій, як перша голова організації союзянок на Збаражчині поділилася із присутніми спогадами про відновлення діяльності організації на початку 90-их. Вона розповіла, що спочатку було створено Товариство української мови імені Тараса Шевченка, яке стало рупором визвольної боротьби за незалежну Україну. На основі товариства відродили Союз українок і зародився Рух. Жінка наголосила, що в 90-их усі ці організації співпрацювали, і висловила жаль, що нині такої єдності між патріотичними організаціями немає. Марія Басій розповіла, що як товариство жіноче, вони постановили боротися за право жіноцтва брати активну участь у суспільно-політичному житті, у визвольній боротьбі українського народу за свою державу. Жінки почали відновлювати звичаї, історію, підготували та провели свято Миколая, Свято Матері, вечір пам’яті бою під Крутами. І завжди актовий зал замкового палацу не міг вмістити усіх бажаючих. Марія Басій пригадала, з якими труднощами їм вдалося привезти до Збаража перший вертеп. Міліція перекривала автотрасу, учасникам вертепу вдалося перехитрити владу, приїхавши поїздом. Люди падали на вулиці навколішки, зачувши колядку та побачивши вертепне дійство, який ажіотаж був у людей від усього українського. – На жаль, нині ми збайдужіли, напівзаповнений зал під час недільного святкування 25-річчя союзянок, ще одна яскрава тому ілюстрація. Тому місія Союзу українок далека від завершення, попереду багато праці, наголосила Марія Басій, – адже більша частина українців досі спілкуються російською мовою.
Звернулася сивочола патріотка до освітян та батьків, закликаючи їх не забувати, що їхня головна мета виховати патріотів, і щоб цей патріотизм був і в школі, і поза нею.
Ведучими свята були юні союзянки Софія та Соломія Невідомі.
Вервечку з пісень союзянкам подарували співаки та співачки з БДЮТ Оксана Табака, Вікторія Довгаль, Настя Попельовська, Павлик Станьковський, Іра Дроздовська, ансамблі «Співаночки», «Усмішка». Море усмішок та сміху подарував присутнім юний гуморист Василько Ділай.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *