Учасники пленеру «Байда-SICH» борці за свободу України

Понад сотню живописних робіт представили учасники Першого Всеукраїнського пленеру «Айда-SICH. Вишнівець 2015» у виставковому залі Замкового палацу у Збаражі 22 жовтня. Захід зорганізований з ініціативи голови Тернопільської ОДА Степана Барни на підтримку захисників Вітчизни, тож виручені за картини кошти будуть направлені на потреби українських воїнів. Не випадково для цього пленеру обрано його назву. − Багато століть тому наш земляк Дмитро − Байда Вишневецький, − відзначає у видрукованому в буклеті зверненні до земляків Степан Барна, − почав розбудову укріп-районів на Хортиці. Саме він став одноосібним володарем першого на Запоріжжі оборонного замку − взірцем для майбутньої Січі. Козацький дух знову відродився через повторну навалу північної орди на Україну. Народ згуртувався довкола спільної біди. Тепер кожен громадянин не може залишатись осторонь, у тому числі, й творчі особистості. Сама назва пленеру «Байда-SICH. Вишнівець − 2015» досконало відтворює його сутність і доводить міцний духовний та історичний зв’язок між Заходом і Сходом України. Переконаний, картини, створені українськими митцями, покладуть своєрідний духовний місток від сучасності до минулого.
Десять учасників пленеру, які працювали десять днів у районі (Вишнівці, Збаражі, Залужжі), натхненні величчю Байди, не лише проклали містки між сучасністю та славним минулим, а й духовно об’єднали усю Україну. Художники з різних куточків країни впродовж пленеру переживали схожі відчуття − любові до рідної землі, неповторної вічної краси її природи, які майстерно передавали у своїх полотнах, щедро всипаних золотом осені. Кожен продемонстрував свою манеру і власне бачення історичного минулого в сучасному − в архітектурних шедеврах та звичайних сільських хатинах, в обличчях історичних славних постатей та новітніх патріотів. Івано-Франківщину представляв Богдан Бринський, Кременчук − Борис Сердюк, Тернопіль − координатор пленеру Богдан Ткачик, Михайло Кузів, Михайло Дирбавка, Рівне − Віктор Гвоздинський, Львів − Валерій Нестеренко, Київ − Валерій Франчук, Харків − Андрій Федосеєнко, Теребовлю − керівник пленеру Микола Шевчук.
− Наш, Богом благословенний край у суцвітті держав світу, − переконаний Микола Шевчук,− завжди залишатиметься на своїх достойних, праведних позиціях. Сьогоднішня чергова загарбницька війна кремлівської орди, розв’язана проти нас, приречена на поразку. Світ з нами, а наша сила в єдності. Кожен день нашого життя повинен проходити під гаслом «Що я зробив для Перемоги»? Митці-живописці з перших днів Майдану Гідності і до сьогодні в рядах борців за нашу свободу. Живописний пленер «Байда-SICH» − підтвердження цьому. Всеукраїнські мистецькі акції, які ми проводимо третій рік поспіль, об’єднують нас і наших однодумців довкола спільної мети.
Нас намагаються ділити на частки, на регіони. Але ми споконвіку єдині, соборні і неділимі. Це повинен усвідомлювати кожен українець, а особливо − кожен наш ворог. Наш обов’язок − зробити все можливе для цього. Тож з Божого благословення, сьогодні засвідчуємо спільною мистецькою працею − ми козацького роду, ми свідомі нашої правди, ми достойні кращої долі для нас та наших нащадків.
Подякували митцям за їхню працю під час відкриття виставки представники обласної, районної, міської влади − заступник директора департаменту, начальник управління охорони культурної спадщини, релігій та національностей департаменту культури, релігій та національностей Тернопільської ОДА Ігор Кульчицький, представник департаменту охорони здоров’я ТОДА Володимир Богайчук, заступник голови Збаразької РДА Світлана Боднар, міський голова Роман Полікровський від імені НЗ «Замки Тернопілля» − вчений секретар заповідника Надія Макарчук. Поблагословив художників на подальшу Богу угодну працю настоятель храму Преображення Господнього у с.Залужжя отець Михайло Найко. Від імені місцевої інтелігенції, − письменників краю звернувся до поціновувачів мистецтва збаразький поет Володимир Кравчук. Взяли участь у небуденній події і вишнівчани, серед них − директор школи Анатолій Островський, науковий працівник НЗ «Замки Тернопілля» у Вишнівці Любов Шиян. Причаститись цілющим мистецтвом прийшли і учні Збаразької ЗОШ №2 разом зі своїми наставниками та директором школи Ганною Альохіною. По закінченні пленеру його учасники роз’їхались по власних домівках, забравши з собою частину тепла сердець наших земляків, а також залишивши добру і яскраву згадку про себе − по дві картини кожен, які прикрасили стіну виставкового залу Замкового палацу у Збаражі.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *