• DSC_0362

Історія парафії Воскресіння Господнього – в унікальній книзі

Унікальна книга про історію збаразької парафії Воскресіння Господнього незабаром побачить світ. Готує її до друку львівський історик Василь Лаба, який взявся за цю працю на прохання настоятеля храму Воскресіння Господнього у Збаражі отця Олексія Боднарчука. Нещодавно ми запросили автора до редакції, щоб дізнатись детальніше про свою особистість та особливості майбутньої книги.
− Пане Василю, що спонукало Вас взятись за написання літопису збаразької парафії?
− Подібною працею я займаюсь дуже давно. Працюючи з оригінальними архівними даними, дістаю чимало цікавих фактів про ту чи іншу місцевість, які мало кому відомі. Ця робота мене захоплює так, що в архіві, як кажуть, днюю і ночую, добре, що від автодорожнього коледжу, де я викладаю, він дуже близько. Після закінчення історичного факультету Львівського державного університету розпочав публікувати наукові розвідки з історії сіл Львівщини, зроблені на основі архівних матеріалів. За тридцять років написав біля двох сотень публікацій в періодичних виданнях та понад 300 окремих видань з історії сіл Перемишлянського, Пустомитівського, Жидачівського, Миколаївського, Жовківського, Яворівського, Золочівського районів.
Варто відзначити, що багато документів було втрачено, коли у 1440 році згорів Львівський архів, тому ранішу історію доводиться досліджувати з інших джерел. Адже, на моє переконання, наші українські поселення десь на тисячу років старші, ніж ми думаємо. Про це свідчить місцева топонімія, вивчаючи яку, можна зробити багато відкриттів.
Значну частину архіву, який складався після 1440 року, було вивезено до Кракова, а коли забракло місця для складання нових документів, то їх там спалювали у ХVІ ст. Також мусимо визнати, що частину своєї історії знищили самі керівники християнської церкви в Галичині, думаю, для того, щоб покінчити з міжконфесійною боротьбою в Галичині. Тож, природно, що багато чого дізнатись ми не можемо. Одним словом, мої роботи зацікавили отця Олексія і він запропонував зробити щось подібне − для його парафії, на що я охоче погодився.
− Який історичний період охоплений у книзі про парафію Воскресіння Господнього?
− Хочу відзначити, що це буде перший літопис духовного життя Збаражчини з 1803 до 1843 років. Тоді була одна матірна церква, до якої належали ще п’ять − дві у Збаражі, Базаринецька, Залужанська, Старозбаразька. Тож у книзі включена інформація і про них, а також про церкви у Чагарях і Тарасівці. Читачі дізнаються, яких перипетій зазнавали храми, парафії, як їх з’єднували та роз’єднували у часи панування Австро-Угорської імперії. Зміст книги включає і відомості, нові версії щодо походження назви Збараж і протоколи візитації збаразьких церков. З книги можна буде дізнатись про австрійські нововведення у тогочасне церковне життя, про життя парафії, про особистості парохів, які служили у 1788-1939-ому роках, та чимало іншого, мало відомого місцевим мешканцям.
− Яку роль, на вашу думку, має зіграти дана книга?
− Вважаю, що такими літописами треба починати цементувати релігійні громади. Вони дадуть фундамент стійкості територіальній громаді. Чому б Церкві не зробити дослідження для кожної парафії? Це був би вагомий внесок і в національне відродження.
− Спасибі за розмову і за Вашу працю, зроблену для збаражан, для збагачення їхнього світогляду та збереження історичної пам’яті.
Р.S. Книга, за попередніми даними, має вийти з друку навесні. Але до цього часу необхідно знати її наклад. Як повідомив отець Олексій Боднарчук, усі бажаючі придбати таку унікальну працю, мають повідомити про це і записатись у церковній крамничці храму Воскресіння Господнього у пані Ганни. Книга буде ілюстрована об’ємом − до двох сотень сторінок, і коштуватиме приблизно 70 гривень. Цікавою вона буде не лише історикам, священикам, а й вчителям, учням, студентам, усім, хто цікавиться правдивим минулим свого краю, адже наведені у ній факти цілком перевірені, зібрані з архівних документів та інших достовірних джерел.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>