• DSC_0107
  • DSC_0059
  • DSC_0043
  • DSC_0050
  • DSC_0118

Старий новий рік Збаражчина зустрічала під акомпанемент «Різдвяних дзвонів-2016»

Час різдвяних свят – священний час, коли кожен господар радо зустрічає й щедро обдаровує усіх колядників й щедрувальників, адже вважається, що разом із дзвінкою колядою та віншуванням входять до хати добро, мир, добробут, здоров’я і Боже благословення. Гостинно зустрічали мешканці славетного міста Збаража й учасників вертепних дійств сівачів, колядників та віншувальників на традиційному для цієї пори року, районному фестивалі «Різдвяні дзвони».
Незважаючи на вогку й морозну погоду, 14 січня на майдані Івана Франка було веселково-кольорово від розмаїття костюмів вертепних персонажів, учасників фестивалю. Потішили збаражан своїми акторськими та співочими талантами колоритні вертепи із с.Новики, с. Шили, районного Будинку дитячої та юнацької творчості, дзвінкоголосі колективи та солісти районного та сільських будинків культури зі Збаража, Залісець, Вищих Луб’янок.
Ще задовго до початку концерту центром міста сновигали галасливі юрби колядників та вертепних колективів в яскравих костюмованих образах біблійних та народних персонажів – добрих і світлих «ангелів», простодушних «пастушків», мудрих й поважних «східних царів», агресивно-пихатих «іродів», кумедних «чортів» і «чортеняток», кудлатих, але зовсім нестрашних «дідьків», мужніх та справедливих «запорізьких козаків», підприємливих «жидів» та надзвичайно чарівних й розумних «жидівочок», фатальної «смерті», запопадливих виконавців – «римських воїнів», не оминаючи на своєму шляху жодної будівлі організації чи магазину.
Загалом учасники вертепів – діти та дорослі, кожен на свій лад, але усі, безперечно,  натхненно та щиро, в залежності від обдарування, кількості, оригінальності персонажів та складності сценарію, вшановували найрадісніше й найулюбленіше свято усіх дітей і дорослих – Різдво.
Своїми спогадами про святкування Різдва, про дитячий досвід колядування та засівання поділилися з присутніми і представники місцевої влади – голова райдержадміністрації Анатолій Качка та голова районної ради Світлана Боднар. Вони дякували учасникам фестивалю за їхню активність та патріотизм, наголошуючи на важливості збереження та промоції українських народних звичаїв та обрядів.
Зичачи миру та розмаїтих гараздів кожній родині, керівники району попросили не забувати про мужніх воїнів, які змушені зустрічати різдвяні свята зі зброєю в правиці, далеко від дому та родини, в окопах та бліндажах, пильнуючи ворога на східних кордонах. Тому щоразу, коли сідатимемо у теплій хаті за святковий стіл, згадаймо у своїй молитві усіх воїнів, живих та полеглих. Адже саме завдячуючи їхньому щоденному героїзмові, ми маємо можливість спокійно жити й святкувати так, як звикли, не озираючись на те, що в країні війна. Але як світло перемагає темряву, як Син Божий здолав каверзні підступи сатани та переміг смерть, так само воскресне і відродиться Україна, а загарбник буде подоланий.
Перебуваючи того дня на майдані, серед колоритних, майже міфічних персонажів вертепів, здавалося, що ти знаходишся у якомусь іншому, казковому вимірі. І лише сучасні ґаджети, планшети, смартфони, палиці для селфі у руках народних та біблійних персонажів повертали бурхливу уяву до реальності. А подивитися було на що. Цьогорічні вертепні колективи загалом дотримувалися традиційного сюжету. Розігруючи загальновідому біблійну історію, наймолодші учасники з Будинку дитячої та юнацької творчості лише українізували вбрання пастушків та жида з жидівкою, ну і, безперечно, самих колядників. Це і не дивно, оскільки діти-вихованці гуртка фольклору та етнографії народу України (керівник Галина Гнатюк) – відтворювали у своєму виступі «Галицький вертеп».
Чоловічий вертеп із Шилів(керівник Роман Порохняк) у своєму виступі, крім традиційних героїв, використав двох додаткових персонажів – запорожців, які захистили новонародженого Ісуса і словом та ділом боролися з Іродом. В гуцульських кептариках були й пастушки, українізувалися і «східні царі», увібравшись у церковні ризи, свити та шаровари, в цьому вбранні вони були більше схожі на козацьких сотників та полковників. Окремої згадки заслуговує персонаж «жида» у вертепі з Шилів. Попри незаперечні комедійні та акторські здібності цей, здавалося б, традиційний вертепний персонаж дивним чином запозичив та поєднав піратський капелюх, риси та манери Джека Горобця із «Піратів Карибського моря» та харизму і шарф Остапа Бендера із творів Ільфа і Петрова. До кінця залишаючись вірним своєму амплуа, шилівський «жид» єдиний з усіх своїх побратимів на завершення виступу закликав присутніх не шкодувати грошей та пройшовся з капелюхом між рядами глядачів фестивалю.
Оригінальністю та цікавим сюжетом запам’ятався виступ вертепу «Біда в мішку» із Новиків(художній керівник Петро Шиманський), зокрема порушенням таких актуальних сьогодні тем, як боротьба з алкоголізмом та курінням. Зумівши позбутися шкідливих звичок, селянин, який вважався пропащим і роками носив за плечима «біду» в мішку, враз позбувся усіх проблем і «біди», яка через свою незатребуваність повернулася назад до метросексуала – «жида-корчмаря», а від нього до свого господаря і роботодавця – кудлатого «дідька» з пекла. Музичною окрасою вертепного дійства став також виступ чоловічого ансамблю із Новиків.

Серед колядників надзвичайно мелодійно колядував дитячий фольклорний колектив сільського будинку культури села Залісці (керівник Галина Шляхтюк). Юні україночки, надзвичайно вродливі й світло-сонячні, з чудовими голосами, вбрані в яскраві зелені жупани, барвисті спідниці та квітчасті червоно-бордово-біло-кремові хустки з довгими френзлями, та двоє хлопців, ангел та звіздар, зачарували присутніх майстерністю, багатоголоссям та милозвучністю виконання старовинних колядок, зриваючи гучні аплодисменти.
Як завжди, на високому професійному рівні виступили народні аматорські колективи районного будинку культури – «Збираж»(керівник Богдан Бобак), та жіночий ансамбль під керівництвом Володимира Вербовецького.
Декілька цікавих колядок подарували гостям фестивалю учасниці дівочого ансамблю другої збаразької одинадцятирічки «Мелодія»(керівник Тетяна Стокроцька).
Колядувала на фестивалі й солістка будинку культури із Вищих Луб’янок Ірина Штокайло. Засівали присутніх зерном, житом-пшеницею, віншуючи добром та здоров’ям, юні сівачі Арсен Яворівський та Олександр Славута. Ведучою цьогорічного фестивалю «Різдвяні дзвони» була Ольга Атаманчук.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *