Цьогоріч у фестивалі учнівської молоді Збаражчини «Назар і Я» взяли участь п’ять шкіл району

 

Два роки ми живемо без Назара, життєрадісного, допитливого хлопчини з небесно-сірими очима та волоссям кольору стиглої пшениці з села Травневе Збаразького району, дитини, яка понад усе любила свій край, цікавилася його історією й творчо сприймала й пізнавала світ, зокрема й за допомогою фарби та пензля. Та так напевно судилося долею, що саме цей юний хлопчина, єдина дитина у батьків, мусів заплатити за нашу з вами свободу своїм невинним юним життям, ставши наймолодшим Героєм Небесної сотні.
Другого червня цього року Назару Войтовичу виповнилося б двадцять років. Аби вшанувати пам’ять та подвиг героїчного односельця, у його рідному селі Травневе щороку у день народження героя та у річницю загибелі у школі, де він навчався, відбуваються різноманітні патріотично-мистецько-спортивні конкурси та фестивалі.
За словами головного ініціатора та організатора цих заходів директора Травневської школи Василя Оверка, усе це робиться з метою вшанування пам’яті і творчого обдарування Назара, заради популяризації та розвитку молодіжного руху у всіх його формах та проявах, щоб діти зустрічалися, спілкувалися між собою, обмінювалися власними ідеями та ділилися один з одним своїми талантами та здібностями, тим самим збагачувалися духовно та ментально, росли справжніми усвідомленими патріотами. З іншого боку, усі ми відчуваємо моральну відповідальність перед родинами загиблих героїв, зокрема перед батьками Назара Войтовича, які у новітніх визвольних змаганнях втратили найдорожче – єдиного сина. Ці фестивалі та конкурси також і наша колективна подяка, і підтримка батькам за гідне виховання сина, – переконаний Василь Оверко.
Цього року в рамках щорічного фестивалю учнівської молоді Збаражчини «Назар і Я», присвяченого двадцятиріччю Назара Войтовича, відбулося багато цікавих заходів – літературно-мистецьких композицій, конкурс «Збаражчина має талант», майстер-класи, спортивний турнір з ворк-ауту(вправи на турніку), змагання на велосипедах, жонглювання футбольним м’ячем, турнір акробатичних вправ, хода зі смолоскипами на цвинтар до могили Назара, запалення ватри в однойменному сквері героя та виконання патріотичних пісень під гітару.
Святкові заходи у Травневому тривали цілий день – з ранку до пізньої ночі. Загалом програма фестивалю була цікавою, різноманітною і насиченою подіями. Взяти участь у фестивалі міг кожен, організатори цілеспрямовано не акцентували увагу на конкурсній складовій, тому не придумували якихось професійних дисциплін та видів змагань, кожен школяр демонстрував свої здібності, які вважав за потрібне.
Попри гостинність та високий рівень проведення цьогорічного фестивалю обдарованої учнівської молоді Збаражчини, з усього району взяли у ньому участь чомусь лише п’ять шкіл – з Травневого, Стриївки, Киданець, Романового Села, Максимівки та учні Збаразької ЗОШ № 2. Директор Травневської школи не розуміє, чому більшість освітян району проігнорували фестиваль, збаразькі одинадцятирічки, на жаль, теж. Районний центр представляли тільки учні другої школи, та кілька вихованців БДЮТу, які займаються у гуртку бісероплетіння. І це при тому, що запрошення заздалегідь були надіслані в усі освітянські заклади. За словами Василя Оверка, ще напередодні на засіданні освітянської колегії він повторно закликав директорів шкіл зголоситися на участь та зареєструвати своїх представників, але безрезультатно. Невелика кількість учасників жодним чином не вплинула на якість, настрій, наснагу, задоволення, які отримали учасники фестивалю від спілкування один з одним, та ще й призи.
У конкурсі літературно-музичних композицій, з якого розпочався фестиваль на подвір’ї Травневської школи, перемогу святкували школярі Стриївської школи. Друге призове місце поділили між собою учні з Романового Села, Киданець та Збаража. Третє місце у Травневого та Максимівки. Відкривали концертну програму солісти районного БК Руслан Лещишин та Сергій Рогівський, майстерно виконавши пісню про любов до ближнього. Шквал оплесків та схвальних вигуків гостей фестивалю зібрав виступ співака-аматора Ігоря Кипибіди, який сольно і в складі тріо Марії Шипули та Марії Кравець виконав пісню «Білі тополі». До снаги глядачам припали патріотичні пісні, які виконали Ігор Кипибіда у дуеті з вчителькою географії Травневської школи Валентиною Крамар.
На конкурсі «Збаражчина має талант» найкращими стали роботи школярів з районного БДЮТу, які займаються у гуртку бісероплетіння. Друге місце в учнівського вокального ансамблю з Максимівки, який зачарував усіх присутніх своїми піснями. Третім переможцем стали творчі роботи з паперу, які на конкурс виготовили учні з Романовосільської школи.
Щоб підкріпити витрачену під час виступів енергію та сили, усіх учасників та гостей фестивалю смачно пригощали тернопільські козаки, які у величезних чавунних казанах наварили червоного борщу, декілька видів козацького кулешу, також пригощали картоплею по-козацьки з салом та спеціями та цілющим козацьким чаєм з духмяним різнотрав’ям. До речі, козаки на святі були невипадково, оскільки Назар захоплювався козаками, він вивчав козацькі звичаї й цікавився епохою Козаччини.
Після того, як учасники свята підкріпилися, у сквері Назара відбувся спортивний турнір з ворк-ауту(вправи на турніку), де безперечну перемогу здобув Максим Панасик з Максимівки. Другим став вихованець Травневської школи Сергій Партика, третім – учень Стриївської школи Андрій Шмігель.
Не менш видовищним та цікавим було й наступне змагання на велосипедах, де на майданчику розміром 3 на 6 метрів на велосипеді треба було протягом однієї хвилини виконати якомога більше фігур «вісімки». Найвправнішим виявився стриївчанин Віталій Василина, якому поступився Сергій Партика з Травневської школи, а от третє місце залишилось вакантним, адже жоден учасник не втримався на велосипеді протягом потрібного часу.
Захоплені погляди ловив на собі учень Стриївської школи Андрій Демків, який став переможцем у змаганні із жонглювання футбольним м’ячем, почергово відбивши ногами 134 удари протягом однієї хвилини.
Дівчата мали змогу продемонструвати свою гнучкість та розтяжку в акробатичному турнірі. Найгнучкішою стала школярка з Романового Села Катя Кириченко. Друге місце здобули юні акробатки зі Стриївської ЗОШ – Богдана Дідух, Анастасія Михайлишин, Мар’яна Сиско, Валя Хомишак, Христина Чорна.
Крім акробатичних вправ на гімнастичному килимку, Христина Чорна показала майстер-клас, виконавши портрет Назара маковим насінням у техніці клеєм на склі. Цей портрет поповнив колекцію шкільного музею.
Символом свята став синьо-жовтий прапор, на якому усі бажаючі могли написати свої сокровенні бажання та думки про те, якою вони хочуть бачити свою омріяну Україну.
Ввечері учасники фестивалю зі смолоскипами рушили на цвинтар до могили Назара, щоб ще раз вшанувати його пам’ять молитвою та патріотичними гаслами. Після смолоскипної ходи в однойменному сквері наймолодшого Героя Небесної сотні біля ватри хлопці та дівчата співали патріотичних пісень під гітару. Ініціатором цієї частини свята стала родина Мандзюків. За словами Василя Оверка, ця родина впродовж двох років опікується рідними Назара, підтримує батьків, розраджує їх у горі. Незважаючи на те,що мешкають в обласному центрі, вони щотижня приїжджають до села, відвідують батьків Назара та його могилу, щоразу привозячи живі квіти.
Вже другий рік поспіль проводячи фестиваль на пошанування Назара Войтовича, Василь Оверко висловив спільну думку усіх організаторів, що фестиваль варто вивести на інший, якісно вищий рівень, самотужки на рівні села та району цього не досягнути. Директор Травневської школи через шпальти районної газети хоче звернутися до представників різноманітних фондів та громадських організацій, щоб вони посприяли їм у цьому, адже фестиваль та конкурс із вшанування Назара Войтовича може і повинен бути всеукраїнським. На разі фестиваль влітку та мистецький конкурс взимку проходять під патронатом народного депутата Михайла Головка, який надає кошти для преміювання переможців, а також при сприянні та фінансовій допомозі місцевих підприємців та сільської ради. Сільський голова Василь Івахов, як співорганізатор фестивалю учнівської молоді Збаражчини, взявся виготовити дипломи та листівки для учасників, також надав кошти на придбання прапорів для фестивальних дійств. Велику підтримку організатори отримали від директора ТОВ «Поділля» Василя Щурка, який забезпечив кухарів-кашоварів усіма необхідними продуктами для приготування смачного обіду, який майстерно приготувала на вогні козацько-волонтерська група із Тернополя. За надану матеріальну допомогу організатори фестивалю вдячні і місцевому підприємцю Віталію Качмарику та власнику стриївської пекарні Олександру Ковальчуку за запашний свіжий хліб. Директору Стриївського будинку культури Василю Ковальчуку організатори вдячні за люб’язно надану музичну апаратуру і за те, що пан Василь особисто здійснював озвучення фестивалю. Вдячний директор Травневської школи усім, хто долучився до проведення фестивалю, насамперед завідуючій сільській клубом та бібліотекою Наталії Кузіній – завдяки співпраці фестиваль вийшов таким багатогранним та цікавим, а також усьому педагогічному колективу школи, зокрема вчителю музики Андрію Козію, педагогу-організатору Надії Брегін, заступнику директора школи Аллі Логащук, вчителю інформатики Олегу Демчуку, вчителю трудового навчання Андрію Оверку. Особлива подяка від кашоварів технічним працівникам школи, які чистили та нарізали овочі для приготування козацького частування.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *