• DSC_0253
  • DSC_0229
  • DSC_0245
  • DSC_0240
  • DSC_0209

Бельгійський Посол Люк Якобс привіз до Збаража виставку про легендарний автобронедивізіон

У п’ятницю, п’ятого серпня, у Збаразькому замковому палаці відбулося урочисте відкриття виставки «Бельгійський автобронедивізіон в Україні під час Першої світової війни». На відкриття виставки до Збаража приїхав Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Бельгії в Україні Люк Якобс разом із дружиною Анні Якобс-Блонтрок. Пан посол приїхав на запрошення міського голови Романа Полікровського. Окрім мера, поспілкуватися з паном Люком прийшло до півсотні людей, серед них громадські та релігійні діячі, депутати різних рівнів, очільники області та району, зокрема голова ТОДА Степан Барна, голова райдержадміністрації Анатолій Качка, голова районної ради Світлана Боднар, в.о.начальника управління міжнародного співробітництва при ТОДА Наталія Зарицька. Модератором зустрічі була вчений секретар НЗ «Замки Тернопілля» Надія Макарчук.
Це вже не перший візит такого високоповажного гостя до нашого міста. Три місяці тому пан Люк вже відвідував Тернопілля, зокрема й Збараж. В рамках вшанування пам’яті жертв Першої світової війни Королівство Бельгії підготувало серію виставок про участь бельгійців у цій війні, де історія автобронедивізіону є центральною подією. Ґрунтовно документована виставка була підготовлена Бельгійським Інститутом ветеранів війни, з ініціативи Посольства Бельгії.
Місце і час проведення виставки були обрані не випадково, оскільки саме цього року минає сторіччя з часу перебування в Україні елітного бельгійського автобронедивізіону, відомого за своєю абревіатурною назвою «АСМ» з французької мови («auto-canons-mitrailleuses»), який у розпал Першої світової був відправлений королем Альбертом І на допомогу царській армії до Галицького фронту. Він провів декілька наступів в Карпатах та в Тернопільській області. Військовий підрозділ потрапив у вир більшовицької революції і відступив до Києва, де став свідком боротьби України за незалежність.
Сто років тому саме у Збаражі знаходилась штаб-квартира бронедивізіону. Через неможливість розміщення у збаразькому замку бельгійці розквартирувалися у приміщенні тодішнього спортивного товариства «Сокіл», а нинішнього районного будинку культури. Пан Посол розповів, як зраділи у нього на батьківщині, коли дізналися, що в далекому Збаражі зберігся будинок, де перебував їхній легендарний бронедивізіон. За словами Люка Якобса, для них дуже важливо, що можна доторкнутися до артефактів живої історії, а це набагато більше за фото та слайди.
Під час відкриття виставки Люк Якобс провів невеличкий урок історії про перебування бельгійського бронедивізіону в Збаражі та Україні і про ті перипетії, які випали на долю 400 відчайдухів – його земляків. У своєму виступі пан Люк наголосив, що українців та бельгійців поєднує спільна історія, яка нараховує не одне століття.
За словами пана Посла, мета даної виставки — просвітницька, щоб світ більше дізнався про наш край та Україну, про мужність 400 бельгійських воїнів, які, вирушаючи у Східну Галичину, навіть не підозрювали, що опиняться в епіцентрі історичних доленосних подій – військових переворотів, революцій та воєн, і щоб повернутися додому. будуть змушені подолати десятки тисяч кілометрів, моря та океани, різні континенти. Про цю подорож експедиційного дивізіону добровольців бельгійської армії в 2015 році бельгійським режисером Яном Бюльтіл (Jan Bultheel) було знято фільм «Cafard». Люк Якобс розповів, що у фільмі режисер застосував найсучаснішу техніку зйомки , так звану анімаційну техніку «захоплення руху» («motion capture»). Цей фільм як доповнення до виставки про автобронедивізіон цьогороіч вже показали у різних містах України у Києві, Херсоні, Дніпрі, Запоріжжі, Одесі, Краматорську, Сєвєродонецьку тощо.
Неймовірна одіссея чотирьох сотень бельгійських юнаків від Парижа до Тернополя, Збаража та Могилева, далі — від Архангельська через Уральські гори до Омська, Красноярська й Чити, а звідти — через Маньчжурію, Китай і аж до Сполучених Штатів, звідки океаном — додому, в Бельгію, не може не захоплювати. Тому й не дивно, що до цієї подорожі такий великий інтерес як в Україні, так і в світі.
Як зізнався сам Посол, він часто розмірковував над тим, що спонукало короля Альберта сформувати з молодих добровольців, що не були професійними військовими, а радше були молодими інтелектуалами свого часу, елітний автобронедивізіон і направити його на Схід. На переконання пана Люка, таке рішення короля може свідчити лише про одне – наскільки важливою для Бельгії була Україна, яка на той час входила до складу царської Росії. Тисяча бельгійських інженерів на початку ХХ століття працювали на Сході України, і саме бельгійці були тими, хто створював промисловий потенціал та інвестував у Донбас. – Вже тоді, сто років тому, між Україною та Бельгією були налагоджені тісні зв’язки, але війна і прихід у 1917 році до влади більшовиків їх зруйнували. І от через століття ми знову налагоджуємо дружню співпрацю, – зауважив Люк Якобс.
Пан Посол розповів ще багато цікавих фактів про перебування автобронедивізіону на території України, зокрема про те, як після більшовицького перевороту бельгійці, перебуваючи у Києві були змушені розібрати усі свої бронемашини на запчастини для того, щоб вони не дісталися більшовикам. Броньовані машини бельгійців були оснащені сучасною на той час технікою – гранатометами та кулеметами.
Те, що бронедивізіон складався із молодих інтелектуалів, стало запорукою того, що про його діяльність залишилося багато фото та документальних записів, зроблених безпосередньо самими бельгійцями, очевидцями та учасниками тих подій. Пан Посол наголосив, що хоча тематика виставки пов’язана з війною столітньої давнини, цей факт не викликає у нього жодного пієтету чи піднесених почуттів, адже виставка має на меті не возвеличувати війну, а вшанувати пам’ять усіх жертв та ветеранів, які брали у ній участь. Люк Якобс висловив жаль, що Україна нині знову переживає воєнні події.

А ще пану Послу було надзвичайно цікаво дізнатися, що до початку двадцятого століття замком і містом Збаражем володіли нащадки старовинної бельгійської королівської династії де Ліні. Про знаменитий князівський та королівський рід бельгійських аристократів де Ліні (de Ligne) які володіли замком та Збаражем понад століття тому, розповів у історичній довідці заступник директора з наукової і культурно-просвітницької роботи НЗ «Замки Тернопілля» Руслан Підставка. І зі свого боку Люк Якобс запевнив збаражан, зокрема співробітників НЗ «Замки Тернопілля», що спробує відшукати в Бельгії більше інформації та документів про цей недосліджений відрізок нашої спільної історії. До речі, рід де Ліні у сучасній Бельгії є найбагатшими аристократами.
Приємно, що у переліку багатьох потужних промислових міст, столиць та мегаполісів світу, де за три роки своєї майже навколосвітньої подорожі-епопеї довелося побувати відважним бельгійським максималістам, є і наше невеличке, але славетне місто. Завдяки перебуванню тут бельгійського автобронедивізіону, а серед добровольців були зокрема поет та новеліст Марсель Тірі та чемпіон світу з боротьби Констант Ле Марін, через численні фото, документальне відео, спогади його учасників, про Збараж і Україну дізнався й нині продовжує дізнаватися увесь світ. Для багатьох європейців було відкриттям, що Галичина, а латиницею ця назва звучить як Галіція, знаходиться не в Іспанії, а в Україні. І саме завдяки щоденникам і письменницькому таланту Марселя Тірі ми можемо побачити і відчути живу історію і краще зрозуміти події столітньої давнини, які безпосередньо стосуються історії нашої держави.
За словами пана Посла, Україна заслуговує на те, щоб про неї дізнався увесь світ, щоб бізнес інвестував в нашу державу, адже вона надзвичайно приваблива як для туризму, так і для економіки.
Такою співпрацею та спільною історією неабияк задоволений міський голова Збаража. Роман Полікровський переконаний, що важливість цієї виставки неможливо переоцінити, так само, як і дружні стосунки з Королівством Бельгії. Міський голова сподівається на подальшу, ще тіснішу співпрацю з бельгійцями не лише у дослідженні спільної історичної та культурної спадщини, а насамперед в економіці. Пан Роман надзвичайно оптимістично налаштований і переконаний, що міській раді таки вдасться залучити до Збаража бельгійських інвесторів.
У свою чергу голова облдержадміністрації Степан Барна подякував пану Послу за підтримку України у відстоюванні власної незалежності та територіальної цілісності і висловив сподівання, щоб штаб-квартира НАТО в Брюсселі якнайшвидше стала і українською штаб-квартирою. Крім цього, в області теж зацікавлені у тісній співпраці з бельгійцями у економічній сфері. – Зараз маємо чудову практику, коли бельгійські компанії реалізовують у нашій області інвестиційні проекти. Одне з найуспішніших підприємств – це «Ватра-Шредер», яке працює на ринку не тільки Тернопільщини, а й всієї України, – зазначив голова ОДА. Виставка настільки сподобалася Степану Барні, що він запросив пана Люка розмістити дану експозицію у фойє облдержадміністрації. Тому, тих збаражан та гостей міста, хто ще не відвідав цю виставку, закликаємо поквапитись, аби не їхати до Тернополя, оскільки замість запланованого перебування у Збаражі до 31 серпня виставка закриється вже 27 серпня.

P.S. Якщо вас зацікавила одіссея бельгійського автобронедивізіону радимо прочитати художні книги доктора філологічних наук, професора журналістики в Інституті Лессіуса в Мехелені(Бельгія) Августа Тірі «Пілігрими Великої війни» та «Герої Короля Альберта». Гарантуємо, що отримаєте хорошу поживу для розуму та задоволення для душі. Обидві книги перекладені українською і їх можна знайти у книгарнях.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *