• DSC_0331
  • DSC_0325
  • DSC_0345
  • DSC_0324
  • DSC_0337

«Очима цариці», «Вітрилами юності», «Днем і Ніччю»… пригощали киданецькі господині на «Пляцок-фесті»

«Киданецький піснецвіт» – не єдиний фестиваль, який у неділю, 7 серпня  відбувся у селі. Завдяки креативності та наполегливості сільської голови Надії Гіжовської киданчани збагатилися ще одним новим фестивалем. За словами пані Надії, головного натхненника та організатора киданецьких фестивалів усі, хто того дня завітав до Киданець, крім естетичної насолоди, отримали ще й кулінарне задоволення від «Пляцок-фесту». – Адже мешканці Киданець не лише полюбляють співати, а й вміють та люблять готувати й частувати смачнючими стравами, напоями та насамперед випічкою. Ви переконаєтесь у цьому самі, скуштувавши приготовані ними страви, – переконує сільська голова.
Тому не дивно, що киданецькі господині завзято підтримали пані Надію і в проведенні цього смачного фестивалю. Щоб кулінарне свято було подібне до конкурсу, організатори зробили розподіл учасників фестивалю по вулицях згідно з тим, як за ними закріплені сільські депутати. Киданецькі кулінари-аматори розмістилися на території довкола сільської ради у білосніжно-прозорих палатках, довкола котрих роями кружляли діти та дорослі, щоб скуштувати все нові і нові смаколики.
При вході в імпровізоване «кулінарне містечко», оформивши своє конкурсне місце тюкованою соломою, квітами-килимами й великим плакатом «Ласкаво просимо!», розмістилися господині з вулиць Дружба, Загребелля та Івана Франка. Довкола столу метушаться у вишиванках молоді та завзяті депутатки-господині Надя Ратушняк, Оля Ковальчук та Надя Бойко, допомагає їм Зеновія Бас. Жінки нарізають пляцки, розставляють та прикрашають таці із солодощами та іншими наїдками, на почесному місці видніється макітра з квашеними помідорами та збанок домашнього самогону, а довкола – розмаїття канапок із салом і гірчицею, із грибами, новомодні канапе на шпажках з крекером, оливками, помідорчиком чері та сирокопченою салямі, яким кмітлива Надія Бойко на ходу дала поетичну назву «Вітрила юності». Господині одна поперед одну вихваляють свої страви та припрошують скуштувати усіх довкола. – Готували пляцки усією вулицею, в сьогоднішньому святі посильна лепта кожної господині. Для фестивалю напекли такі пляцки: «Тертюх», сирник «День і ніч», кекс «Святковий», італійський пиріг «Овочевий», «Яблучний» за рецептом Ярослави Малюти, – не втомлюється перераховувати розмаїту випічку пані Ольга і вже авансом запрошує усіх краян відвідати їхнє чудове, пісенне та гостинне село наступного року й переконує, що таких смачних галицьких пляцків ми більше ніде не знайдемо.

У сусідній солодкій ятці, яка об’єднала господинь з вулиць Марківщина, Сонячна та Шкільна, теж вирує життя і щомиті дівчата приносять все нові порції киданецької смакоти. Тут у білосніжному напівпрозорому павільйоні газдують Марія Дідух разом із депутатами Світланою Яциковською, Марією Паліводою, Іриною Фазан. Киданчанка Марія Дідух 27 років пропрацювала у сільській школі вчителем біології, зараз жінка на пенсії, але не збавляє обертів і активно бере участь у житті громади, тому одразу зголосилася взяти якнайактивнішу участь фестивалі пляцків. – Коли наші депутати розповіли нам про те, що у селі відбуватиметься ще й «Пляцок-фест», ми одразу погодилися, адже наші господині найкращі, – переконує пані Марія. Щоб не бути голослівною, жінка демонструє і перераховує усе, що встигли наготувати з сусідками. На численних тарелях, підносах, у макітрах та мисках красуються печені з сиром та родзинками яблука, розкішні помаранчевобокі пампушки, присмачені цукровою пудрою, налисники з вишнями та малиною, декілька видів канапок з рибою, грибами, ковбасою та салом, парують голубці по-киданецьки, политі підливкою, домашнє вино відлежується у збаночку із гарбуза і великий збан спотикачу.
– Ось скуштуйте наших пляцків, які з любов’ю спекли Марія Палівода, Іра Малюта, Надя Киндьо, Іра Кулін, Марія Комарніцька, Оля Гнатишин. І дійсно пляцків, рулетів так багато, що юні помічниці господинь ледь знаходять місце для чергової смакоти. Тут і рулет з галяреткою, різні види сирників, медівник, пляцок «Кобзар», «Полуничний», «Шоколадний», «Заварний», різнокольорові кекси, перемащені вафлі, горішки з родзинками та згущеним молоком.

Жваво жестикулюють, запрошуючи до свого намету киданецькі господині із вулиць Центральної, Івана Франка та Шкільної – депутатки Марія Матвійчук, Оксана Василів, Лариса Гокче, зав. бібліотекою Світлана Астраханцева, Оксана Білан, Світлана Гіжовська.
– Нам дуже приємно, що до нас у гості завітало стільки людей, що у селі відбувається одразу два фестивалі, де проявити себе може кожен, було б лише бажання. А щоб  артисти та глядачі могли відновити сили, витрачені під час концерту, наші господині приготували багато смачних страв, та найбільше випічки, загалом понад двадцять різновидів пампушок, пиріжків і пляцків, серед яких «Очі цариці», «Вінні-Пух», «Чоколядовий», сирник та медівник по-старовинному. Чоловіки теж не обминатимуть наш намет, адже їх почастуємо ще й смачною горілочкою та п’ятьма видами канапок, – каже Оксана Василів.
І хоча кожна ятка з солодощами мала в асортименті своїх страв та напоїв алкогольні, справжньою віддушиною для чоловіків, яка користувалася величезним попитом, безперечно була ятка, де господарював пан Микола, якого вповноважила пригощати гостей сільська рада, що цілком логічно, адже монополія на алкоголь – це прерогатива держави. На столі у киданчанина красувалися п’ятилітрові збанки з найрізноманітнішими настоянками. Крім звичного «Самогону», гостей пригощали «Хрінівкою», «Полинівкою», «Калганівкою», «Обліпихівкою», «Медовухою». Як запевнив пан Микола, усі настоянки домашнього приготування. Усім алкогольним розмаїттям пригощали безкоштовно, разом з тим щоб покращити настрій гостям та водночас допомогти воїнам на фронті, кожен бажаючий міг пожертвувати для потреб АТО кошти, які вважав за потрібне.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *