Завідувачі дитсадків вшанували пам’ять Іванни Блажкевич та поспілкувались із лауреатом премії письменниці

 

Поезія – це завжди неповторність,
Якийсь безсмертний дотик душі..

30 вересня на базі Синявського сільського комунального дитячого садка «Вишенька» відбувся семінар завідувачів дошкільних навчальних закладів, присвячений 130-річчю від дня народження відомої української письменниці Іванни Блажкевич.
Гостем семінару був поет Володимир Кравчук, який є лауреатом премії Іванни Блажкевич.
Володимир Ярославович читав свої поетичні твори, ділився роздумами, враженнями та відповідав на запитання. Творчість Володимира Кравчука здобуває все більше і більше прихильників. Він має власний стиль, що привертає увагу. Його твори не можна сплутати з творами інших поетів: віршам притаманна особлива свіжість вражень, динамічність почуттів, людяність, філософічність і мудрість, що спонукають читача до роздумів.
Зустріч тривала трохи більше години, впродовж якої вся аудиторія слухала поетичні твори, затамувавши подих.
Переконана, що такі зустрічі варто проводити якомога частіше, адже нам, молодому поколінню, життєво необхідно спілкуватися із талановитими людьми. Це ніби ковток натхнення, підживлення творчих сил, мотивація творити, робити щось для своєї країни.

Олена ЦВЯХ,
завідувач ДНЗ «Вишенька»

 Довідково: Іванна Омелянівна Блажкевич залишила по собі цікаву літературну спадщину і світлу пам’ять серед галичан Вона була українською патріоткою. Її завжди оточували кращі представники української інтелігенції, письменники, хоч сама мала родинне коріння серед польської шляхти. — українська дитяча письменниця. Народилася 9 жовтня 1886 року в селі Денисів, нині Козівського району Тернопільської області,  померла 2 березня 1977). Про цю жінку ходили легенди і за її життя, і після нього.  У 1914 її чоловіка, Івана Блажкевича, призначають директором Залуквянської школи; з початком Першої світової війни він мобілізований на фронт, справами школи керувала вона. Налагодила роботу відділку «Сільського господаря», кооперативу «Власна поміч», читальні, рятункового комітету помочі тим, хто повертався з заслання.
1 листопада 1918 вона була у Львові, де в числі перших склала присягу на вірність ЗУНР. На її заклик сотня молодих жителів Залукви 2 листопада перебрала владу в Галичі.
Закінчила екстерном Львівську учительську семінарію 1920 р. Тривалий період працювала вчителькою і вихователькою дитячих садків у галицьких селах, вела активну громадську роботу серед жінок і молоді. Іванна Блажкевич пережила особисту трагедію – у 1928 році польські шрвіністи отруїли двох її малолітніх донечок.
1938 року польські жандарми до напів-смерті  побили її палицями, по чому вона стала інвалідом. За радянської влади неодноразово була на «співбесідах» у НКВД. До останніх днів життя вона працювала на літературній ниві: писала мемуари про свої зустрічі з відомими письменниками минулого, нові вірші для дітей. Померла І. Блажкевич 2 березня 1976 р. в рідному селі Денисові.
У Денисові створено музей-садибу Іванни Блажкевич.
Восени 1988 року в Денисові споруджено їй пам’ятник роботи скульптора Івана Мулярчука.
У 1993 році встановлено літературну премію імені Іванни Блажкевич, яка щороку видається українським літераторам у її рідному селі на день народження письменниці.

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *