• DSC_0124
  • dsc_0537
  • dsc_0549

Збараж оновлюється і приймає нові виклики

Збараж останнім часом значно змінився: набули ошатнішого вигляду вулиці, парки, сквери. Ще не скрізь, звичайно, наведено лад, але місцеві мешканці помітили стійку і впевнену тенденцію – місто оновлюється на очах. Особливо багато для благоустрою міста було зроблено цього літа.
– Зволікати з виконанням наших планів ми не маємо права, – відзначив міський голова Роман Полікровський, – адже накопичилось чимало проблем, на вирішення яких люди чекали роками. Команда, з якою я працюю, поставила для себе основними завданнями – покращувати інфраструктуру міста, утримувати та модернізувати систему житлово-комунального господарства, мережу водогонів та каналізації, які знаходяться у вкрай плачевному стані. Також у пріоритеті те, з чим люди стикаються щоденно : покриття тротуарів, вуличне освітлення. Том, виходячи з наших можливостей, стараємося створити належні умови, перш за все, для пішохода, хоча, звичайно, уваги потребують і дороги, яким ще дуже далеко до ідеального стану.
Підтвердження слів очільника міста може побачити кожен : по вул. Незалежності навпроти другої міської одинадцятирічки нещодавно завершено облаштування тротуару і підпірної стінки. Учні та вчителі мають змогу оцінити комфортні зміни. Ведеться повний ремонт, перемуровування підпірної стінки центрального кладовища, яка раніше ремонтувалась лише у тих місцях, де уже падала, там же облаштовується тротуар, як продовження уже викладеного минулоріч від перехрестя біля першої школи по вул. Грушевського. Викладається тротуарна плитка і по вул. 22 Січня, де тротуар у вкрай жалюгідному стані, а ходити по ньому змушені багато тих, хто прямує до лікарні, як місцеві мешканці, так і приїжджі, адже поблизу автостанція. Немалу роль для зручності збаражан грають і нові нещодавно встановлені сучасні павільончики на зупинках міських автобусів, влітку вони з’явились ще й поблизу перукарні «Чародійка» та у селищі цукрозаводу. Неабияке задоволення мають багато збаражан і від того, що у місті тепер є де зайнятись спортом. Комплект вуличних тренажерів встановлено у селищі цукрозаводу та на набережній міського ставу. Правда, для декого нові споруди стали об’єктом знущань. – Шкода, – зауважив Роман Полікровський, – що один з тренажерів у селищі цукрозаводу був зухвало пошкоджений невідомо ким, хоча зробити це не так просто, адже при тренуванні, тобто використанні за призначенням, тренажер зламати дуже важко. Гіркий досвід підказує, що у таких місцях необхідно буде встановлювати відеокамери. Тож закликаю усіх збаражан бути контролерами нашого спільного майна, не дозволяти його нівечити, а силу проявляти у корисних справах, спрямовувати у правильне русло.
Окрім спортивних, встановлені у Збаражі і дитячі ігрові майданчики, до кінця року планується встановити ще два.
Тож зроблений чималий об’єм роботи, і стало можливим це завдяки суттєвому перевиконанню бюджету міста, що свідчить про ефективність роботи міської ради, і раціональному використанню коштів.
На щастя, вдалося команді Романа Полікровського вирішити ще одну з наболілих проблем, яка була надзвичайною загрозою для екології міста − відсутність очисних споруд. – Очисні споруди, – відзначив Роман Степанович, – ми, дякуючи Богу, побудували, незважаючи на ряд труднощів, бюрократичних перепон, паперової тяганини, скептицизм деяких людей, які в це не вірили і поширювали різні неправдиві чутки. Очисні споруди працюють. Каналізаційні стоки, які майже тридцять років стікали в Гнізну, тепер проходять очистку і в річку тече чиста вода. Правда , є ще випадки, коли власники будівель у прибережній зоні , які не приєднані до центральної каналізації, виводять стічні води від своїх помешкань. Це неприпустиме свавілля. Такі випадки ми виявляли і будемо виявляти. А порушники будуть суворо покарані. Кожен має дбати про екологію міста і здоров’я його мешканців.
Торкаючись екологічної теми, хочу додати, що неприпустимим є і те , що люди спалюють відходи з полів, побутове сміття. Це несе шкоду і екології, і здоров’ю, і може нести загрозу пожежі. У час масового спалювання картопляного бадилля та іншої рослинності над містом зависає густий смог, через який важко дихати, особливо дітям. Уклінно прошу і застерігаю, не чинити так. Адже система вивезення сміття у Збаражі чітко відлагоджена . Кожен, хто буде спійманий на спалюванні сміття, понесе адміністративне покарання. Звертаюсь до всіх небайдужих мешканців міста. При таких фактах терміново телефонуйте у поліцію.
Введення в експлуатацію очисних споруд потягнуло за собою і нові виклики. Потрібно дати зарплату людям, які там працюють, заплатити за оренду приміщення. Одним із способів покрити нові витрати є підняття тарифів на водовідведення. Але підняття тарифів − тема не з приємних для керівництва, тим більше, для користувачів послуг. Щодо тарифів Роман Полікровський висловив свої думки так:
«Часто люди задають собі питання: що краще – гірка правда чи солодка брехня? Особливо часто перед цим вибором стають лікарі, які змушені повідомляти людині про важкий діагноз. Що краще – вчасно повідомити, хоч і не приємну новину, чи все-таки промовчати й не дати можливості людині об’єктивно розуміти своє важке становище і зробити все, аби вилікуватись чи влаштувати свої справи.
Коротко про тарифи. Останнім часом окремі місцеві політики проявили неабияку активність і здійняли неймовірний ажіотаж щодо ймовірного підняття тарифів у Збаражі. Давайте розберемось, чи це величезна турбота за громаду, чи бажання підзаробити трохи політичних дивідендів. За останні два з половиною роки збаражчани вже звикли до реальних змін в місті і до того, що влада не займається популізмом, а старається змінювати місто на краще. Тому в такій ситуації опонентам міського голови ні до чого було придертись, хоч вони неодноразово й вигадували різні нісенітниці. А зараз доля подарувала їм підвищення тарифів…
На даний момент на водовідведення (каналізацію) діють тарифи, розраховані у 2010 році, а введені в дію в лютому 2011 року, на водопостачання – введені в дію у 2014 р. Чи є зараз у магазинах щось за ціною 2010-го чи хоча б 2014-го? Напевно, ні?
Чи підтримую я високі тарифи на водопостачання і водовідведення – ні, ні в якому разі, як і не підтримую підняття цін на хліб, м’ясо, овочі, фрукти, електроенергію, газ, одяг, пальне, проїзд в автобусах… Хоча ціни на це все зростають, не зважаючи ні на що. І я, як батько 5 дітей, дуже сильно відчуваю ці зростання цін, як і всі збаражани!
Свою думку про тарифи висловлю тезово:
1. Тарифоутворення. Тарифи розраховують економісти МКП «Збараж», цей розрахунок оприлюднюється для ознайомлення і обговорення, після цього він розглядається на засіданні виконкому міської ради, і в разі затвердження, вступає в дію. Якщо не затверджений, повертається на доопрацювання. Наголошую! На даний момент тарифи не піднято!
2. Тариф формується, виходячи з вартості електроенергії (яка з цього часу зросла в декілька разів), мінімальної заробітної плати, податків, затрат на транспортування води і стоків, обслуговування та ремонт водопровідної системи та системи водовідведення й ін. Тому, зростання будь-якого з вище названих показників призводить до зростання вартості води і стоків.
3. Враховуючи те, що донедавна протягом декількох десятків років всі каналізаційні стоки витікали в річку Гнізна (а це великий удар по екології і, як наслідок, по нашому здоров’ю, то діючий тариф на водовідведення складає 3,73 грн, і цього заледве вистачає на обслуговування та ремонт каналізаційної мережі міста. У цьому році введені в дію очисні споруди, завдяки яким в річку витікає чиста вода. Звичайно, що очисні споруди – це складна технічна і технологічна споруда, при функціонуванні якої використовується електроенергія і робоча сила, а це додаткові витрати, яких ще рік тому не було, тому діючий тариф не в силі покрити необхідні затрати.
4. Щодо вартості очисних споруд. Вартість очисних споруд в м. Збаражі складає 15 млн. 847 тис. 80 грн., 90% з яких місто отримало з державного бюджету і самотужки нам би ніколи не знайти таку суму. Важливо зауважити, що в цю вартість також ввійшов капітальний ремонт каналізаційної насосної станції − КНС, де повністю замінено насосне, електротехнічне обладнання, проведено ревізію технологічних септиків, здійснено їх промивання. Щодо озвученої деким вартості у 6 мільйонів – це повна нісенітниця, адже у міськраді є проектно-кошторисна документація на очисні споруди ціною у 23 мільйони 448 тис. 648грн., (виготовлена попереднім керівництвом міськради).
5. Щодо того, що в Збаражі можуть бути найвищі тарифи. Збараж зараз чи не єдиний райцентр в області, в якому почали функціонувати сучасні новозбудовані очисні споруди потужністю 500м3 на добу, (в інших містах менш потужні) і коли це буде в інших містах, там тарифи також зростуть, навіть більше, ніж у Збаражі. Станом на даний момент діючі тарифи на водопостачання і водовідведення знаходяться десь в середині списку серед інших населених пунктів Тернопільської області, для прикладу, якщо в нас водопостачання зараз 7,57 грн , то у 20 населених пунктів в області ціна вища. По водовідведенню у нас 3,73 грн, то у 13 населених пунктах Тернопільщини тариф вищий!
6. Щодо економії. Прісна вода – це ресурс, який зараз дуже різко скорочується, і навіть в нашій місцевості, де, напевно, ніколи не було проблем з водою, в селах почала пропадати вода в криницях, а в південних районах Тернопільської області ця проблема стає однією з найгостріших. Для прикладу, в розвинутих країнах світу, вартість енергоносіїв (як і зарплати) досить висока, але навіть попри високі доходи пересічний німець чи американець дуже ощадливо поводиться з водою. Часто у них в душових кабінах встановлений пісочний годинник на 5 хвилин, і за цей час людина старається помитись, щоб не було надмірного використання води. Для прикладу, ми, сім’я з 9 чоловік, використовуємо 10-12 м3 води на місяць, але маючи герметичний септик, ми змушені дуже часто його викачувати, тому затрати дуже великі – це й спричиняє економію. Ми ніколи не звертаємо особливої уваги, говорячи «кубічні метри», що один кубічний метр – це ціла тисяча літрів води або одна тонна води. Купуючи в магазині мінеральну воду за 5-6 гривень за 1 літр, ми не задумуємось, що за ціною 2 літрів магазинної ми отримуємо у свою квартиру цілу тисячу літрів з водопроводу. Запам’ятайте: один куб – це одна тисяча літрів води!!! А якщо перевести вартість води у вартість пачки цигарок, яку переважна більшість курців викурює за 1 день, а це 15-20 гривень, то в місяць набігає сума 450-600 грн, а про вартість спиртного я взагалі мовчу.
7. Проблема необлікованої води. Усіх абонентів МКП «Збараж», що користуються водопостачанням, є 2815,з них не обладнано лічильниками – 381, і вони обліковуються розрахунковим методом, що не сприяє економії і не дає можливості точно облікувати використану воду. За 2,5 року, які я працюю міським головою, 320 абонентів встановили лічильники, тому за короткий час нам вдалось майже наполовину скоротити кількість абонентів без лічильника. Тому, принагідно звертаюсь до усіх, хто не має лічильника води, – встановіть лічильники, це допоможе вам більш раціонально використовувати воду і принесе економію!
8. Щодо оренди приміщення очисних споруд. При підготовці проекту будівництва очисних споруд, беручи до уваги підземну каналізаційну мережу і близькість до КНС (каналізаційно-насосної станції), було обрано приміщення колишнього енергокорпусу старого заводу «Квантор». Враховуючи те, що ця будівля не була задіяна , стояла пусткою, то було доцільно використати її для потреб очисних споруд. Дана територія належить до Національного заповідника «Замки Тернопілля» і відповідно – до державної власності. В свою чергу, я неодноразово звертався в Міністерство культури України, якому підпорядковуються «Замки Тернопілля» щодо передачі цього приміщення на баланс МКП «Збараж», але, на жаль, на даний час нам ще цього не вдалось добитись. Дуже важливою в даній ситуації є позиція керівництва НЗ «Замки Тернопілля», яке може пришвидшити процедуру передачі цієї будівлі, якщо поставить інтереси збаражан на належний рівень! Всього лиш потрібно перейменувати будівлю Енергокорпусу в будівлю Очисних споруд і тоді ця будівля буде відповідати переліку майна, яке може бути безкоштовно передане з державної в комунальну власність. Боремось! Якщо хтось з депутатів хотів би вирішити проблему, а не піаритись на ній, то допоміг би з цим питанням. Це реально може зменшити розрахунковий тариф на водовідведення, я переконаний, що ми цього доб’ємось, коли будемо це робити разом!
9. Враховуючи те, що зараз в Україні досить високі тарифи на газ, електроенергію і як наслідок на водопостачання і водовідведення, то усіх, хто не здатен сам оплатити комунальні послуги, держава забезпечує субсидією. Система субсидій діє у всьому світі і не є чимось негативним, радше позитивним для малозабезпечених людей і на період економічної кризи. Я переконаний, що багато збаражан цього року не платили за енергоносії, адже ці витрати погашала субсидія. Серед усіх абонентів МКП «Збараж», яких є 2815, цього року користувалось субсидією 1789 абонентів, тому у разі вимушеного зростання тарифу на водопостачання і водовідведення усі, чиї доходи не дозволять погасити оплату, їм буде надана субсидія.
10. Що робити далі? Чи витрачати бюджетні кошти на погашення збитків МКП «Збараж»? Адже бюджетні кошти – це кошти всієї громади, в тому числі й тих, хто не користується централізованим водопостачанням і водовідведенням, то чому за їх рахунок вирішувати проблему? Можливо, краще ці кошти використати на те, чим зможуть користуватись усі збаражани – тротуари, дитячі і спортивні майданчики, освітлення і т.п.? А ще потрібно модернізувати систему водопостачання і водовідведення, свердлити нові свердловини для якісного забезпечення водою жителів міста, забезпечувати належний сервіс діючої системи. Чи можемо ми допустити, щоб МКП «Збараж» стало банкрутом і як наслідок подавало воду по годинах чи повністю зупинилось водопостачання і водовідведення? А можливо, ці «захисники» людей від високих тарифів цього й чекають, а завтра в один голос кричатимуть, що влада не впоралась і не в змозі забезпечити людей водою і водовідведенням? Можливо, ця політична вигода і сумнівні політичні дивіденди – це бажання реваншу і велика жага влади? Підняття тарифу – це болісний, але вимушений крок, який дуже не приємний як мені, так і усім працівникам МКП «Збараж», але при зростанні вартості електроенергії і заробітної плати неможливо утримуватись на плаву зі старим тарифом! Якщо хтось може розробити більш кращий економічно обґрунтований тариф, то МКП «Збараж» з радістю прийме такого спеціаліста на роботу економістом!
На завершення додам: я вважаю, що збаражани мудрі і зуміють розпізнати, де справжнє піклування про громаду, а де дешевий популізм. Разом з місцевими мешканцями ми подолали немало труднощів, і переконаний, що подолаємо і ці, нікому не дамо розхитати ефективну роботу міської ради і комунального підприємства , і разом будемо розвивати наше місто, підтримувати ті позитивні зміни, які зараз активно втілюються в життя міста».

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *