Хористи Братства ОУН-УПА вшанували пам’ять повстанського командира «Крука» на Лановеччині

Члени Збаразької районної управи Братства ОУН-УПА взяли участь у вшануванні пам’яті активного борця за волю України, організатора перших збройних відділів УПА, командира куреня Івана Климишина «Крука», які відбулися у рідному селі героя Верещаки на Лановеччині, у 72-гу річницю його загибелі.
Іван Климишин ще під час навчання у Вишнівецькому ремісничому училищі вступив до ОУН, брав активну участь у її діяльності, заарештували, засудили його й ув’язнили у Кременецькій тюрмі.
У серпні 1942 року керівництво ОУН доручило Івану Климишину організувати бойові відділи в південній частинні Волині (Кременеччина − Шумщина − Лановеччина). Тут він став відомим під псевдо «Крук». Під його командуванням уже восени 1942 року розпочала діяльність перша сотня УПА на Кременеччині, яка згодом стала основою Кременецького куреня. Повстанці під керівництвом «Крука» здійснили низку акцій проти німців, у лютому 1943 р. знищили охорону Кременецької тюрми і звільнили всіх в’язнів, через місяць повторили свою зухвалу акцію. Навесні 1943 року на шосе Шумськ-Кременець упівці розбили колону німецьких автомашин. Також провели переможні бої з окупантами у селах Огризків ці на Лановеччині, Великі Бережці на Кременеччині, Великі Дедеркали на Сумщині.
На Волині «Крук» став живою легендою. Його боївка дуже швидко переросла в сотню, сотня − в курінь. Вороги двічі нищили його табір (у 1943 р. − німці, у 1944 р. − більшовики).
Наприкінці грудня 1943 р. відділ командира «Крука» проходив через Тернопільщину з Волині рейдом у Кам’янець-Подільську область, дорогою ведучи бої з німцями. Повстанці прорвалися з німецького оточення коло села Іванкова та вийшли на Чортківщину і Заліщанщину. З приходом Червоної Армії навесні 1944 р. багато загонів УПА були розбиті, у тому числі загін Івана Климишина.
Під час переходу лінії фронту 7 травня 1944 року «Крука» вистежили зрадники. У Лопушанському лісі замаскований енкаведист убив його пострілом у спину. Тільки у жовтні потай поховали в лісі, бійці із сотні «Морозенка» перепоховали тіло «Крука» на цвинтарі у рідних Верещаках.
За хоробрість і вміле командування бойовими частинами УПА Українська Головна Визвольна Рада у 1948 році присвоїла йому посмертно звання поручника, нагородили Золотим Хрестом бойової заслуги 2-го класу.
У колишньому штабі УПА, що в селі Антонівці Шумського району, відкрито експозицію, присвячену «Круку».
Письменниця, уродженка с.Верещаки Ганна Кичук видала книгу про бойовий шлях повстанського командира.
Щоб вшанувати пам’ять Івана Климишина, у 72-гу річницю його загибелі на хаті у Верещаках, де виріс, встановили меморіальну дошку, виготовлену зусиллям активістів Шумського «Меморіалу», священики відправили заупокійну панахиду на могилі героя та освятили меморіальну дошку.
Оскільки пам’ять Івана Климишина вшановували напередодні свята Покрови та Дня захисника України, організатори заходу подбали по польову кухню, яку облаштували в центрі села, організували виставку зразків зброї з передової. Особливий інтерес, за словами Ярослава Бреги, ця виставка викликала у молоді.Юнаки під впливом розповіді про героїзм свого земляка, висловлювали готовність захищати Україну від агресії. Росії.
До слова, збаразькі хористи Братства ОУН-УПА вже не вперше вшановують пам’ять командира «Крука». У 2012 році вони побували у Верещаках у рамках акції «Пов’яжи рушник на повстанській могилі» з нагоди 70-річчя створення УПА.

Оксана МОРГУН

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *