Фестиваль у Вишнівці присвятили захисникам України

Чимало цікавих мистецьких заходів відбулося у рамках Всеукраїнського фестивалю-конкурсу патріотичного мистецтва «Захисникам Вітчизни 2016» та свята Замку 14 жовтня у Вишнівці. Урочистості традиційно відкрили представники влади. Зі сцени, змонтованої на площі перед палацом князів Вишневецьких, до учасників та гостей фестивалю зверталися заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Юрій Юрик, керуючий справами обласної ради Іван Бабійчук, голова Збаразької РДА Анатолій Качка, його перший заступник Юрій Головатюк, Вишнівецький селищний голова Олег Стефанський.
Юрій Юрик зокрема підкреслив, що Свята Покрова у всі часи оберігала наших воїнів, дарувала їм наснагу. І сьогодні, коли на сході України триває війна, Богородиця, як і в часи Козаччини, визвольних змагань Української Повстанської Армії, оберігає наших військових. За словами Юрія Юрика, Вишнівець − символічне місто, саме Дмитро Вишневецький (Байда) заснував Запорізьку Січ і від нього розпочалася історія козацтва.
− Нині згадуємо про тих наших земляків, які віддали своє життя за Україну. Тому це свято є і днем пам’яті про українців, які загинули, але зупинили ворога. Тож цей день має нам нагадувати, що наші герої недаремно віддали життя, − зазначив промовець.
Представники влади нагородили новітніх героїв − учасників російсько-української війни, представників козацько-десантного екологічного осередку ім.Дмитра Вишневецького (Байди) Тернопільського екологічного полку Українського козацтва. Тернопільські козаки захищали тернопільський та київський Майдани, брали участь у бойових діях на Сході України, активно займаються волонтерством для потреб бійців на передовій та патріотичним вихованням молоді. До слова, у Вишнівець вони привезли зразки зброї та військового спорядження, тож кожен охочий міг взяти участь у майстер-класі з виживання у бойових умовах.
Урочистості продовжились церемонією нагородження переможців фестивалю-конкурсу. Відзнаки вручали голова журі − заслужений діяч України, президент творчої спілки «Асоціація діячів естрадного мистецтва України» Віктор Герасимов та начальник управління культури Тернопільської ОДА Григорій Шергей. Гран-прі вибороли народний аматорський жіночий ансамбль «Барви» з м. Охтирка на Сумщині, вишнівецький соловейко Павлик Свирид, зразковий танцювальний колектив «Візерунок» з с.Великі Вікнини, Анастасія Чаричанська з Полтави. Дипломами лауреата І ступеня нагороджені народний аматорський вокальний ансамбль «Чумацький шлях» з Дніпропетровщини, солістка Збаразького РБК Марія Очеретяна, народний аматорський танцювальний колектив «Пролісок» з с.Котюжини, солісти Роксолана Жила з с.Нижчі Луб’янки, Дмитро Павлюк з В.Кунинця, віолончеліст Тимофій Гладкий з Хмельницького, наймолодша солістка Збаразького РБК Олександра Світлична, ансамбль народної музики Зборівського РБК, солісти та колективи з Гніздичного, Максимівки, Н.Рогівця, Бутина.
Святковий гала-концерт «Від славного Байди й донині» відкрив хор Братства ОУН-УПА пісенною композицією «Україна є!». Лицарі у середньовічних обладунках, козаки, січові стрільці, повстанці, бійці АТО пліч-о-пліч вишикувались на сцені, підкреслюючи нерозривність та спадкоємність поколінь борців за волю України. Поетичний «Пролог» Володимира Кравчука натхненно виконала незмінна ведуча усіх мистецьких імпрез Галина Гафткович. У кількагодинній феєрії пісні і танцю виступили більше п’ятдесяти колективів та солістів. Всього ж, за словами режисера-постановника гала-концерту, завідувача сектора культури РДА Олега Гафтковича, у фестивалі-конкурсі взяли участь 68 колективів.
− Географія учасників доволі широка, − розповідає Олег Гафткович. − Це Полтава, Сумщина, Наддніпрянщина, Хмельниччина, райони Тернопілля та широкий спектр аматорів Збаражчини. Вперше на фестиваль приїхав цікавий колектив з Охтирки на Сумщині − народний аматорський жіночий ансамбль «Барви».
Як розповіла керівник колективу Ольга Ходунай, у ньому за покликом серця зібрались лікарі, вчителі, інженери, щоб пропагувати українську пісню та рідну мову. Гості із Східної України у захваті від гостинності організаторів фестивалю, захоплюються чудовими краєвидами Вишнівця та інтер’єрами княжого палацу. Ці емоції поділяють й інші учасники фестивалю. Варто додати, що у Вишнівці з великим успіхом відбулася прем’єра пісні «Ветерани» у виконанні солістки Збаразького РБК Марії Очеретяної. Вірші написав збаразький поет Володимир Кравчук, музику − Петро Ганчик. Глядачі надзвичайно тепло, із захватом та сльозами на очах сприймали хореографічну композицію «Мій татусь − герой» колективу «Візерунок» з Великих Вікнин, пісню «Безсоння», присвячену вдовам полеглих воїнів, у виконанні соліста РБК Миколи Соснового, пісенне благання «Повертайся живим» солістки клубу с.Котюжини Маргарити Мусій. Потужно лунали козацькі, стрілецькі, повстанські пісні.
У рамках фестивалю відбулися уже традиційні «Млинці» та «Юшка»-фести. Щоб нагодувати учасників та гостей, клубні та бібліотечні працівники Збаражчини встановили своєрідний рекорд, приготувавши дві тисячі млинців з різними начинками та близько ста літрів грибної юшки. Продуктами для приготування смаколиків, а також мінеральною водою, хлібом забезпечила Вишнівецька селищна рада, її голова Олег Стефанський.
Серед мистецьких імпрез фестивалю особливий інтерес викликало відкриття виставки графічних творів відомого тернопільського художника-ілюстратора Олега Кіналя. Художник написав 20 портретів славетних князів Галицьких-Острозьких. Митець розповів, що це спільний проект із знаним українським письменником, дослідником історії, автором книг «Країна Моксель, або Московія», «Москва Ординська» та «Україна-Русь» − Володимиром Білінським. Історик запропонував Олегу Кіналю проілюструвати його трилогію «Україна Русь» − «Споконвічна земля», «Князі Галицькі-Острозькі», «Українська звитяга». Володимир Білінський, використовуючи багатий фактологічний матеріал, правдиво висвітлює історію України ХІV-ХV століть, сміливо спростовує міфи радянських, російських, польських та й деяких українських істориків, які стверджують, що українці нібито не мали ні власної держави, ні національних еліт. Насправді ж правителі Великого Галицько-Волинського та Литовсько-Руського князівств були елітою свого часу − освіченими, вольовими, сильними, талановитими та харазматичними людьми.
Щоб створити ілюстрації, які передають дух епохи та відображають особистість кожного з князів, Олег Кіналь працював в архівах Відня, Кракова, Варшави, консультувався з автором книг Володимиром Білінським. Багато допомагала дружина художника Наталя, вивчаючи разом з ним архівні матеріали.
Кожен з князів залишив свій слід в історії України, зробив внесок чи то у військовій, чи культурній царині. Наприклад, князь Василь Костянтин Острозький заснував багато міст і замків на південно-східній Волині та Київщині, заснував перший у Східній Європі вищий навчальний заклад − Острозьку академію. Його зусиллями була видана Острозька біблія. Князь Василь Костянтин Острозький був покровителем православ’я в Речі Посполитій, заснував та розбудовував численні церкви та монастирі.
На переконання Олега Кіналя, діяльність кожного князя, зображеного у галереї − це багатющий матеріал для вивчення та переосмислення правдивої історії України.
Поруч з виставкою графічних творів Олега Кіналя експонувалися роботи учасників Всеукраїнського живописного пленеру «Байда SISH». Гості фестивалю захоплено милувалися картинами, де зображено рідні місця Дмитра Вишневецького (Байди) – родовий палац, мальовничі околиці Вишнівця, храми, полотна на козацьку тематику.
За словами одного з організаторів пленеру «Байда SISH Вишнівець 2015, художника Миколи Шевчука, навіть назва пленеру уособлює нерозривний духовний, історичний зв’язок між заходом та сходом України. Понад п’ять століть тому саме наш краянин із Збаражчини Дмитро Вишневецький (Байда) почав розбудову укріп-районів на Хортиці і заснував Запорізьку Січ. Козацька вольниця, її дух сьогодні знову відродилися через повторну навалу московської орди на Україну. Кожен громадянин, у тому числі і митці, беруть участь у боротьбі за кращу долю для України.

Оксана МОРГУН

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *