У Доброводах відкрили й освятили меморіальну дошку видатному земляку Миколі Лагодинському

21 жовтня минуло 150 років з дня народження відомого українського громадсько-політичного діяча, юриста, уродженця села Доброводи – Миколи Лагодинського. З цієї нагоди в неділю, 22 жовтня відбулося урочисте відкриття і посвячення меморіальної дошки видатному земляку на фронтоні Доброводівського будинку культури. На дошці, яку виготовив скульптор, член Національної спілки письменників України Зиновій Кіпибіда викарбувано портрет і напис: «У селі Доброводи народився громадсько-суспільний діяч Микола Лагодинський».
Голова місцевого осередку «Просвіти» Марія Назар повідомила, що у Доброводах це вже п’ята меморіальна дошка присвячена знаменитим землякам. Пані Марія привітала усіх присутніх із цією неординарною подією і доручила почесну місію з відкриття меморіальної дошки членам Малої Академії Наук, що діє при Доброводівському технічному ліцеї імені Олександра Смакули – Ірині Макар, Тетяні Дзіковській та керівнику МАН Марії Левицькій.Після урочистого відкриття, священик отець Володимир Борис здійснив відправу і посвятив дошку свяченою водою. Звертаючись до присутніх односельців отець Вролодимир зауважив, що щедра на таланти доброводівська земля подарувала світові багато славетних імен, яких ми не має права забувати, серед них, безперечно, і постать Миколи Лагодинського. Керівник МАН Марія Левицька розповіла, що на початку минулого століття Микола Лагодинський був добре знаний у Галичині, насамперед, як відомий адвокат, котрий часто виступав у суді захищаючи інтереси простого народу. Він був активним громадсько-політичим і просвітним діячем, членом керівних органів, головою Української радикальної партії у якій співпрацював з Іваном Франком. Нажаль життєвий та політичний шлях Миколи Лагодинського був надто коротким, проте досить насиченим. Він був істинним галичанином, борцем за долю України. У серцях краян його ім’я, думки, переживання завжди будуть присутніми, його боротьба закликає всіх нас боротися за утвердження України, не жаліючи свого здоров’я і навіть життя.
Більш детальніше про життєвий та творчий шлях видатного земляка розповіли слухачі МАН Ірина Макар і Тетяна Дзіковська.
На завершення зустрічі учасники ансамблю «Добросвіт» виконали повстанську пісню «Десь там далеко на Волині». Марія Назар від імені громади подякувала усім тим, хто долучився коштами та працею до виготовлення, встановлення та освячення меморіальної дошки Миколі Лагодинському у його рідному селі. Доброводчани вдячні за увіковічненя пам’яті про видатного земляка отцю Володимиру, керівникам місцевої агрофірми – Ларисі Чорній, Миколі Білоусу, Володимиру Руднику, свідомим односельцям, членам «Просвіти» Ганні Ліщинській, Іванові Залеському, Андрію Пиріжку.

За інформацією керівника МАН при Доброводівському технічному ліцеї імені О. Смакули
Марії ЛЕВИЦЬКОЇ

Довідково:
Микола Лагодинський народився 21 жовтня 1866 року в с. Доброводи, де його батько був парохом. Згодом о. Лагодинський з родиною переїхав до Тернополя, де Микола відвідував початкову школу. Під час навчання у Золочівській гімназії він познайомився з Кирилом Трильовським. Продовжив свою освіту на юридичному факультеті Львівського університету. Микола писав статті для газет, виступав з рефератами. Брав активну участь в передвиборних кампаніях, агітуючи за українських кандидатів на послів до Галицького сейму та Віденського парламенту. Після закінчення університету поступив на адвокатську практику в Мацошині, захистив дисертацію здобувши звання доктора права. В 1900 році переїхав до Делятина де відкрив власну адвокатську канцелярію, а вільні кімнати віддав у розпорядження товариств «Бесіда» і «Руська каса». У 1902 р. за ініціативою та активною участю Миколи Лагодинського в Делятині створено читальню товариства «Просвіта», а у 1907 р. Уродженець Доброводів став послом до Віденського парламенту, де вперше виступив з доповіддю 17 червня 1909 року. У квітні 1908 обраний скарбником крайового товариства «Січ». У грудні 1908 р. Лагодинський брав участь у роботі ХIХ з’їзду Української радикальної партії в Тернополі, де виступив з доповіддю про пенсійне забезпечення робітників і хліборобів. Уже на початку серпня 1914 р. у Львові з представників усіх українських партій і політичних груп створено Головну Українську Раду, до складу якої увійшов і Микола Лагодинський. Помер 12 травня 1919 року.

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *