• 1
  • 2
  • 3

Збаражани вшанували пам’ять Клима Савура

Урочистості з нагоди 105-ї річниці від дня народження нашого видатного земляка, уродженця Збаража, командира УПА-Північ Дмитра Клячківського відбулися 4 листопада біля пам’ятника герою.
Вшанування пам’яті Дмитра Клячківського, більше відомого під повстанським псевдо «Клим Савур», у якому взяли участь учасники бойових дій на Сході України, волонтери, представники громадськості та влади, розпочалось гімном українських націоналістів «Зродились ми великої години» у виконанні хору Братства ОУН-УПА. Священики − ієрей Роман Сливка та отець Олексій Боднарчук відправили панахиду за упокій душі Клима Савура та всіх борців, полеглих за незалежність України.
Ведуча години пам’яті − заввідділом обслуговування Збаразької центральної бібліотеки Тетяна Стахів розповіла про героїчний життєвий шлях Дмитра Клячківського.
Отець Олексій Боднарчук, звертаючись до присутніх, провів паралель між героями середини минулого століття та представниками сучасного покоління, які відстоюють ті ж цінності, що й вояки УПА у війні із московським агресором. Священик наголосив, що героями не народжуються, їх виховують у родинах, і чільну роль у вихованні відіграє релігія. Промовистий приклад, за словами отця Олексія, двоюрідний брат Дмитра Клячківського владика Іван Прашко. Обидва стали провідниками української нації: Іван Прашко − духовним, Дмитро Клячківський − державним.
До слова, з нагоди 105-ї річниці від дня народження командира УПА-Північ в читальному залі центральної бібліотеки розгорнуто книжкову виставку «Людина з легенди – Клим Савур», на якій представлено широкий бібліографічний матеріал про нашого славного земляка.

Оксана МОРГУН

Довідково:
Клячківський Дмитро (Роман) − військовий діяч, полковник УПА, організатор і головний командир УПА.
Народився 4 листопада у Збаражі у родині Семена і Теклі Клячківських. Батько, Український Січовий Стрілець, помер, коли Дмитро був дитиною, тож його виховувала мати. Хлопець закінчив юридичний факультет Львівського університету, відслужив у польській армії. Працював у різних кооперативних організаціях Галичини. Був членом Збаразької організації спортивного товариства «Сокіл», яка знаходилася під сильним впливом ОУН. 1937 року Дмитро був заарештований польською владою за звинуваченням в антидержавній діяльності, втім, провину не зуміли довести, і його звільнили. У 1940 році Дмитро Клячківський стає членом реферантури молодіжної організації ОУН, діє в підпіллі на теренах Західної України. Був заарештований НКВС і на початку 1941 року засуджений до розстрілу і так званому «процесі 59-ти». Пізніше вирок замінили 10 роками ув’язнення. Коли почалася війна, Клячківський утік з Бердичівської тюрми.
Дмитро Клячківський був одним із засновників Української Повстанської Армії, 1942 року став її командиром. З 1943 року − голова Проводу ОУН на Північно-Західних Українських землях − на Волині та Поліссі. «Лісові командири» проводили інтенсивні збройні виступи проти нацистського режиму, запобігаючи вивозу в Німеччину людей. Фактично підконтрольні УПА терени перетворились у своєрідні республіки з націонал-патріотичним режимом.
Клим Савур займався розробкою тактики боротьби з гітлерівцями, формуваннями кінних підрозділів УПА, організацією самооборони. З січня 1943 року і до своєї героїчної смерті займав пост командира групи військ УПА-Північ. Більшість джерел вказують на те, що Дмитро Клячківський загинув 12 лютого у бою з переважаючими силами НКВС біля Оржівських хуторів Клеванского району на Рівненщині разом з кількома бійцями.
Тіла героїв були доставлені у Рівне і виставлені на площі біля в’язниці − для опізнання та постраху, а згодом таємно захоронені в урочищі «Грабник».
У 1952 році Дмитро Клячківський був нагороджений Золотим Хрестом Заслуги ОУН, йому посмертно присвоєний чин полковника УПА.

Поширити статтю:

RedTram

Погода, Новости, загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *