Литва подарувала Вишнівецькому палацу колекцію портретів місцевих князів

Литва і Україна поглиблюють співпрацю і вивчення та популяризацію спільної історії. Важливим кроком у цьому напрямку було відкриття виставки «Князі Вишневецькі − спільна культурна спадщина та історична пам’ять Литви і України», яке відбулось 10 листопада у Вишнівецькому палаці. У рамках заходу Литва передала палацу Вишневецьких 14 фотокопій портретів князів Вишневецьких, які зберігаються в музеях України, Білорусі, Литви.
У відкритті виставки взяли участь Надзвичайний та Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс, голова Тернопільської ОДА Степан Барна, доцент історичного факультету Вільнюського університету, упорядник збірки портретів Генуте Кіркєне, директор громадської організації «East European Cooperation» Беатріче Белявців, голова Збаразької РДА Анатолій Качка, голова районної ради Світлана Боднар. Представила гостей представник одного з організаторів заходу − Національного заповідника «Замки Тернопілля» − Ольга Станкевич, а її колега Любов Шиян повідомила присутнім цікаві історичні факти про родовід Князів Вишневецьких, які творили культурний простір на території Речі Посполитої.
Рід князів Вишневецьких має чимало славетних представників. Михайло Корибут Вишневецький у 1669 р. був вибраний Польським королем і Великим Князем Литовським після правління шведської династії Вази, коли нарешті престол зайняв місцевий претендент від «П’ястів». Його предком був Корибут − онук родоначальника цілої династії Великого Князя Литовського Гедиміна, син Великого Князя Ольгердта і Уляни Тверської, який прийняв православну віру і був хрещений ім’ям Дмитра. Найбільшою славою в Україні вкрив себе князь Дмитро Вишневецький, який на початку 1550 років заснував замок на острові Мала Хортиця, згуртував навколо нього козаків і цим поклав початок Запорозької Січі. Він вважається першим козацьким гетьманом. У 17-18 ст. князі Вишневецькі були правлячою родиною Республіки Двох Народів (Речі Посполитої), тому на королівський престол мали амбіції і наступні представники родини Вишневецьких.
− Не дивно, що родина, яка дала видатних лідерів відразу чотирьом народам − українцям, білорусам, литовцям і полякам, − залишила по собі неабиякий культурно-історичний спадок. Зокрема, цілу галерею портретів, які зберігаються в музеях Литви, України, Білорусі. За кошти Міністерства Закордонних справ Литовської Республіки були зроблені фотокопії на полотні з 14 портретів, на яких зображені видатні члени родини Вишневецьких. Сьогодні литовська сторона передає ці картини, як нашу спільну культурну спадщину та історичну пам’ять, що об’єднує Литву і Україну, для подальшого експонування та зберігання у Вишнівецькому палаці, де мешкали останні представники славетного роду, − відзначила директор громадської організації «East European Cooperation» Беатріче Белявців.
− Вишнівець − найкраще місце для зберігання даної колекції, − додав Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс. − Наша спільна історія ще недостатньо відома в Литві і в Україні, і сьогоднішня подія допоможе людям відкривати її сторінки. Маємо спільно працювати над тим, щоб в подальшому поглиблювати ці знання.
Степан Барна, виступаючи під час урочистого відкриття виставки, підкреслив, що співпраця Литви з Тернопільською областю налагоджена і буде налагоджуватись не лише в гуманітарній сфері, а й в економічній. В області працює п’ять підприємств, заснованих литовськими бізнесменами, у перспективі в Тернополі планується відкриття Почесного rонсульства Литовської Республіки.
Про те, як відбуватиметься процедура відкриття rонсульства, про підтримку Литвою України впродовж 25 років її незалежності, про подальші плани в галузі співробітництва з нашою країною Марюс Януконіс розповів представникам багаточисельних ЗМІ під час невеличкого брифінгу.
На завершення заходу Степан Барна подарував Послу картину художника Богдана Яворського, на якій зображена в’їзна брама Замкового Палацу князів Вишневецьких.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *