Пенсійне забезпечення громадян України, які працювали в Іспанії та Португалії

Угода між Україною і Королівством Іспанія про соціальне забезпечення громадян підписана на міждержавному рівні ще 7 жовтня 1996 року і для України набрала чинності 27 березня 1998 року. Вона поширюється на такі види пенсій, як за віком, по інвалідності та в разі втрати годувальника.
Угода між Україною та Португальською Республікою про соціальне забезпечення, укладена 7 липня 2009 року, для України чинна з 1 березня 2012 року, і застосовується для пенсій за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника та пенсій за вислугу років згідно із законодавством про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Обидві Угоди передбачають пропорційний принцип обчислення пенсій, який полягає в тому, що кожна з сторін сплачує за страховий стаж, набутий виключно на її території.
Важливим також є той факт, що для громадян, які в Україні не набули достатнього страхового стажу, необхідного для призначення того чи іншого виду пенсії, при визначенні права на пенсію згідно з українським законодавством може бути врахований стаж, набутий на території Іспанії або Португалії, за умови його підтвердження компетентними органами іспанської чи португальської сторони.
В таких випадках громадяни можуть звернутися до Пенсійного фонду за місцем проживання в Україні та надати документи, що засвідчують особу, номер соціального страхування, присвоєний в Іспанії або Португалії, та документи про стаж, набутий в Україні та за її межами, які відразу будуть надіслані до відповідних органів іноземної держави для отримання офіційного підтвердження стажу, набутого за кордоном.
Таким же чином громадяни України можуть реалізувати право на призначення іноземної пенсії, яке виникає у випадку втрати працездатності (а саме, настання інвалідності, досягнення пенсійного віку) або в разі втрати годувальника, який здійснював трудову діяльність на території вказаних держав. До відома, пенсійний вік в Іспанії та Португалії встановлено на рівні 65 та 66 років. Заяву про призначення пенсії відповідно до законодавства Іспанії або Португалії можна подати, не виїжджаючи за межі України, звернувшись безпосередньо до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання.

Віталій БАБІШЕВИЧ,
начальник Збаразького відділу з
питань призначення, перерахунку та виплати пенсій
Лановецького об’єднаного управління
Пенсійного фонду України Тернопільської області

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *