Акт Злуки збаражани відзначили традиційно – концертом

Напередодні Дня Соборності, 20 січня, у приміщенні актового залу Збаразької музичної школи відбулися щорічні традиційні урочистості. Цьогорічна святкова програма концертного дійства присвяченого цій знаковій в українській історії події, проходила під пафосною назвою «Співаємо хвалу Господу на славу України!»
Варто наголосити, концепція заходу була, як завжди, добре продумана, а виступи артистів – тематичними, виконаними на високому професійному рівні. Давні й сучасні колядки, щедрівки чергувалися із пісенними композиціями патріотичного характеру вперемішку із поетичною підводкою диктора до кожного виступу артиста, яка звучала з-за лаштунків сцени. Диктором та режисером-постановником святкового концерту був керівник сектору культури РДА, заслужений працівник культури Олег Гафткович. Якісне і потужне озвучення забезпечував звукорежисер Іван Залуцький. Виступали популярні в районі артисти, солісти районного будинку культури, чий талант, харизма та виконавська майстерність давно полонили серця збаражан – Любов Шарко, Микола Сосновий, Сергій Рогівський, Олександр Музичук, народний аматорський ансамбль народної музики «Збираж» під керівництвом Богдана Бобака, вокальне тріо РБК під керівництвом Володимира Вербовецького. У когорті маститих збаразьких виконавців не загубилася молода й талановита співачка, лауреатка всеукраїнських конкурсів Світлана Прокопчук, якій випала честь закривати концертну програму пісенною композицією «Благослови».
Долучилися своїми дитячими голосами до участі у концерті і юні співаки – дитячий фольклорний колектив Збаразької музичної школи під керівництвом Ольги Забурської та учениця третього класу Андріана Лагіш. Школярі лише на початку творчого шляху до вокальної віртуозності, визнання та любові публіки. Як завжди, з короткою промовою з нагоди свята та вітаннями до присутніх звернулися і представники влади – перший заступник голови райдержадміністрації Юрій Головатюк та заступник голови районної ради Юлія Чванкіна. Історичну ретроспективу до витоків свята зробила головний зберігач фондів НЗ «Замки Тернопілля» Наталія Скоропляс. Вона розповіла, що напередодні Нового року Президент України підписав Указ про відзначення у 2017 році століття Великої Української революції, адже соборна єдина українська держава почала творитися ще з 1917 року – УНР, ЗУНР, Гетьманат Скоропадського, Директорія. – Майже сто років минуло з часу Великої української революції, нині також живемо у немирній державі, – відібрали Крим, третій рік хлопці воюють на Сході. Все частіше в соціумі кружляють думки про те, що може, краще відмовитися від цих проблемних територій і жити далі без українського Криму і Донбасу. Ні, не можна – це все українські землі, за які століттями боролися наші предки, ще київські князі зібрали їх докупи, тому ми не можемо, і не маємо права віддати їх ворогам. Мусимо добре засвоїти урок Акту Злуки, який через відсутність єдності та згоди так і не втілився у життя. І лише в 1991 році споконвічна мрія українців мати власну державу стала реальністю, – закликала Наталія Скоропляс.
Все було чудово, емоційно, виважено, майстерно, але на жаль, в залі, як завжди, сиділи поодинокі глядачі, у більшості працівники державних установ, які прийшли на концерт не стільки за покликом серця, а тому, що мусіли прийти. Хоча вже чверть століття живемо в новій незалежній державі, але радянський дух ще й досі кружляє у наших державних установах й визначає їхню діяльність та залишається стереотипом мислення. На жаль, практично усі святкування державних та національних свят у нашій країні відбуваються за аналогом радянських – як відчіпне і занадто пафосно. А час йде вперед і вимагає нових нестандартних підходів, креативності. Іноді десятихвилинний флешмоб, перформанс на вулиці доречніший, інформативніший і дієвіший, ніж академічні читання чи традиційний концерт у залі.

Наталка ПАРОВА

Довідково:
День Соборності України – свято, що відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві. Йому передувало підписання (22 січня 1918 р.) Четвертого універсалу Центральної Ради, яким Українську Народну Республіку проголошено суверенною і незалежною державою. Західно-Українську Народну Республіку було проголошено в листопаді 1918 року. Процес об’єднання України завершився 22 січня 1919 року.
21 січня 1990 року жителі багатьох населених пунктів по дорозі між Києвом і Львовом утворили живий ланцюг, відзначивши цю історичну дату. Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року.

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *