У Збаразькому замку висадився десант юних художників

Потужний мистецький десант із кількох десятків юних талановитих художників з усієї Тернопільщини висадився у Збаразькому замку в понеділок, 6 лютого. Учні шкіл, студенти коледжів та вищих навчальних закладів під керівництвом семи наставників – професійних художників, об’єднаних у творчу групу «Євген Удін і компанія», приїхали до Збаража на закриття ІІІ дитячої художньо-мистецької галереї «Палітра».
До нашого міста молоді художники приїхали невипадково, минулого літа саме тут, на Збаразькій землі, відбувався ІV художньо-мистецький пленер-фестиваль «Палітра збаразьких легенд», участь в якому взяли більше трьох десятків художників-початківців з усієї області, серед них і збаражани. Мистецькими локаціями для юних художників стали Збаразький та Вишнівецький замки, саме архітектура славетних замкових палаців та вражаючі краєвиди буяючої соковито-зеленої палітри тутешньої природи, загадково-містичних місцевих храмів, які із Замкової гори поставали мов на долоні у всій своїй красі та мальовничості і так і просилися на полотно, стали головними об’єктами для написання картин для юних митців.
Після закінчення пленеру «Палітра збаразьких легенд» роботи молодих художників майже два місяці експонувалися у Збаразькому замку на спеціальній виставці. І вдруге мистецький десант талановитої молоді висадився під мурами Збаразького замку в понеділок, шостого лютого, на урочистості із закриття виставки. Частина пленерних робіт поповнить мистецький фонд Збаразького замку.
Мистецькі пленери мають свою історію. Перший пленер відбувся 17 травня 2015 року у Тернополі і мав назву «Палітра файного міста», другий пленер − «Карпатська палітра» був вже виїзним − у червні 2015 року юні художники побували у Карпатах, де зображували краєвиди мальовничих карпатських гір. Третій – «Палітра святкового міста» в серпні того ж року знову проходив у Тернополі й був присвячений 24-ій річниці Незалежності України та 475-ій річниці заснування Тернополя.
Четвертий пленер «Палітра збаразьких легенд» у червні 2016 року проходив на Збаражчині. Минулої осені у Верховинському районі Івано-Франківської області у селі Криворівня, що у Карпатах, відбувся ще один пленер, п’ятий за рахунком. Пленер проходив в надзвичайно потужному та унікальному за своєю енергетикою місці. Саме сюди за наснагою приїжджали класики української культури, зокрема Іван Франко та Василь Стефаник, там знаходиться один із трьох найкращих музеїв Івана Франка в світі. Саме Криворівню для зйомок шедевру світового кіномистецтва «Тіней забутих предків» обрав легендарний режисер Сергій Параджанов. Картини, написані під час цього наразі останнього пленеру, теж чекають виставкові зали.

На урочистому закритті виставки молодих художників у Збаражі були присутні їхні наставники – заслужений художник України Євген Удін, арт-директор творчо-мистецької групи «Євген Удін і компанія», підприємець Ігор Воробець, відомі тернопільські художники Володимир Шумило, Микола Кафтан, заслужений вчитель України, вчитель року-2015 в номінації «Образотворче мистецтво», вчитель образотворчого мистецтва тернопільської четвертої школи Галина Кізілова, заступник директора Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу при управлінні освіти Тернопільської міської ради Галина Федун. Святковий настрій створювали ведуча урочистостей Лідія Бачинська разом із своєю чарівною й талановитою донькою, стипендіаткою міського голови Тернополя у номінації «Кращий учень школи» Анастасією, яка зірвала шквал аплодисментів, виконавши пісню про Україну.
– Хоча зима традиційно не є найпопулярнішою порою для екскурсій, з початку року Збаразький замок відвідали чимало людей, насамперед школярів з різних куточків України, серед них діти учасників АТО з Києва, Чернівців, Харкова, – розповіла начальник відділу обслуговування туристів НЗ «Замки Тернопілля» Ольга Станкевич. Для них було приємною несподіванкою побачити ваші роботи, які експонувалися тут впродовж двох місяців. Усі дуже схвально відгукувалися про ваші картини, а багатьом вчителям, які супроводжували групи, ідея пленеру настільки сподобалася, що вони обіцяли обов’язково перейняти наш досвід проведення виїзних пленерів. Гості замку не лише захоплювалися вашими картинами, а й активно фотографувалися на їхньому фоні, тож будьте певні, що намальовані вами під час червневого пленеру картини у фотографіях і людських враженнях мандрують по всій Україні, –повідомила пані Ольга. Від імені директора НЗ «Замки Тернопілля» і усіх працівників вона разом із вченим секретарем Надією Макарчук подякували організаторам та художнім наставникам пленеру «Палітра збаразьких легенд», які об’єдналися у творчу групу «Євген Удін і компанія», і нагадали, що у НЗ «Замки Тернопілля» є ще багато замків, які б могли зацікавити художників для проведення наступних пленерів та виставок, а юним художникам побажали продовжувати творити і розвивати свій хист.

Євген Удін не приховує, що хвилюється так само, як і учасники пленеру. – Дуже добре розумію, що ви відчуваєте зараз. Це неабияке емоційне випробування дивитися й оцінювати роботи своїх колег, водночас порівнюючи їх із власними. Бажаю творчої наснаги, запалу, щоб той вогник творчості завжди горів у вашому серці і зігрівав не лише вас, а й і душі усіх тих людей, хто споглядатиме створені вами картини, – зазначив художник. Від себе Євген Удін подарував Збаразькому замку дві свої картини, написані у стилі графіки, які він створив під час збаразького пленеру, і наголосив, що їм завжди приємно і пам’ятно бути у Замку, а також подякував працівникам заповідника за гостинність.
Хвилювання колеги поділяє й інший наставник юних митців Володимир Шумило. – Не думав, що буду тут вдруге, це так хвилююче − ступати ногою по землі, де кожен клаптик дихає історією, де вирували такі баталії. Дуже приємно знову побачити ваші роботи вже тут на експозиції у замку. Погодьтесь, вони зовсім по-іншому сприймаються, ніж на відкритому повітрі. Виставкове освітлення додає їм нового звучання, якоїсь глибини, яку важко побачити при денному світлі. Разом із цими радісними почуттями мені й трохи сумно від усвідомлення, що виставка закривається.
Не зупинятися у своєму художньо-мистецькому розвитку, більше малювати закликав учасників пленеру «Палітра збаразьких легенд» і Микола Кафтан, а ще побажав молодим художникам побільше цікавих пленерів та виставок.
Враженнями про пленери поділилася їх учасниця, стипендіат міського голови Тернополя у галузі образотворчого мистецтва – стипендії імені Олени та Ольги Кульчицьких, учениця тернопільської школи № 20 Катерина Семенів. Тамуючи хвилювання, юна художниця подякувала наставникам й організаторам пленерів й висловила спільну думку усіх учасників, що для художників-початківців участь у пленерах – це незабутні враження та неоціненний досвід.
Ще раз пригадати незабутні миттєвості збаразького пленеру закликала присутніх на закритті виставки Галина Кізілова, яка у вигляді презентації розповіла про найцікавіші миттєвості червневого пленеру й продемонструвала за допомогою відеопроектора фотографії, зроблені у Збаразькому та Вишнівецькому замках.
– Більшість з вас обрали ці краєвиди для зображення на своїх картинах, та найпопулярнішим об’єктом стала в’їзна брама Збаразького замку, з різних ракурсів цей найвпізнаваніший атрибут замкового комплексу зобразили більшість учасників пленеру, увіковічнивши на своїх картинах. Участь у пленері не лише збагатила ваш емоційний та художній досвід, а й назавжди запам’ятається цікавим, насиченим і водночас змістовним дозвіллям у колі однодумців та справжніх друзів.
Поділяє думку Галини Кізілової і Тетяна Федун. – Ці пленери, під час котрих створюються такі чудові, натхненні роботи, ще більше стимулюють нас, дорослих, робити їх ще кращими та залучати до мистецтва якомога більше дітей. Споглядаючи ваші роботи, плекаю надію, що картини учасників пленеру стануть окрасою як Збаразького замку, так Вишневецького палацу і будуть художньо-мистецьким поштовхом до втілення в життя ідеї Олександра Смика про створення на Збаражчині місцевого Версалю, – наголосила Тетяна Федун. На згадку про участь у пленері «Палітра збаразьких легенд» разом із Галиною Кізіловою вони вручили молодим художникам пам’ятні фотографії. А ще колективно з оваціями, словами вдячності привітали з днем народження, яке він відзначав саме цього дня, водія – Зеновія Поточняка. – Без цієї веселої, життєрадісної і дотепної людини, закоханої у мистецтво, незмінного друга усіх дітей та дорослих, який готував усім нам смачні сніданки, обіди та вечері, розпалював багаття, смажив шашлики, чия солянка смачніша, ніж у найкращих шеф-кухарів визнаних ресторанів світу, пленери не були б такими незабутніми, – не шкодували щирих слів та епітетів учасники пленеру, вітаючи пана Зеновія із уродинами. Крім оригінального, схожого на загадку вітання, творчі люди подарували йому й мистецьки оздоблений подарунок.
Після урочистостей журналісти «Народного слова» мали змогу поспілкуватися з учасниками виставки. Так, учениця школи №19 Тернополя Настя Ярема впродовж п’яти років займається у дитячій художній школі імені Бойчука. Брала участь у двох пленерах − четвертому і п’ятому. Дівчина любить малювати природу, пейзажі, пам’ятки архітектури. Вперше спробувала малювати олійними фарбами, хоча досі використовувала акварельні. На збаразькому пленері малювала збаразький замок, замкові ворота, спочатку робота йшла повільно, але потім, врахувавши поради наставників, малювати стало легше.
Захоплено відгукується про свою участь у пленерах і Настина колега по художній школі, теж учасниця пленеру «Палітра Збаразьких легенд» учениця тернопільської школи № 5 Уляна Решетуха. Малювати дівчина почала саме у художній школі, найбільше любить малювати природу, бо, за її словами, вона її надихає. Свою роботу на пленері виконала олійними фарбами. Школярок переповняли емоції від вражень споглядати свої роботи на справжній виставці, вони прагнуть і надалі удосконалювати свою майстерність і вважають, що такі пленери дуже необхідні для таких, як вони, художників-початківців, адже дарують найцінніше – досвід.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *