Для афганців війна триває

Вже двадцять вісім років поспіль, 15 лютого, це життєрадісне й життєстверджуюче свято, коли весна зустрічається із зимою, що у народі отримало назву Стрітення, у нашій країні має гіркий присмак туги та болю. Туги за тими тисячами молоденьких, ще зовсім юних хлопчаків, які назавжди залишаться такими в серцях рідних та побратимів і на могильних плитах, які знайшли свою смерть на чужині, на розпечених скелях, у глибоких ущелинах, у безкінечних пісках Афганістану. Саме тоді ми вперше почули досі не знайомі для загалу чудернацькі словосполучення, здавалося б, не поєднаних слів – «груз 200» і «чорний тюльпан», слів, від розуміння жахливої суті котрих чарівні весняні квіти, символи пробудження й нового життя для багатьох людей стали нестерпно болючими.
Кожен четвертий із майже 600 тисяч військовослужбовців, які брали участь у бойових діях в Афганістані, —українці, і кожний четвертий із тих, хто не повернувся з Афганістану, — теж. Війна в Афганістані забрала життя й у шістьох уродженців Збаражчини. Їхні імена та прізвища вирізьблені на гранітній плиті, яка символічно розколота на два уламки, так само, як і життя усіх тих, хто пройшов через горнило цієї війни. Між розколотими плитами цинкова труна, яка символізує загиблих хлопців, які повернулися додому «грузом 200», завершальним елементом меморіалу став чималий металевий чорний тюльпан, який ніби виріс над металевим саркофагом. Щороку у дні народження та смерті загиблих збаражан – воїнів-афганців, біля пам’ятника, що у парку Бурляя, збираються їхні побратими, щоб помолитися за їхні душі. 15 лютого, у день виведення радянських військ з Афганістану, біля пам’ятника стає велелюдніше, до вшанування подвигу та пам’яті загиблих на Афганській війні збаражан долучається духовенство, громадськість та представники влади міста і району.
Цьогоріч у вівторок, 14 лютого, напередодні 28-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану, збаражани згадали загиблих афганців у спільній молитві під час поминальної панахиди, яку біля пам’ятника воїнам-афганцям відправили настоятель Свято-Успенської церкви, ієрей отець Роман Сливка разом із священиком церкви Христового Воскресіння отцем Омеляном Колодчаком. Після чину панахиди і покладання квітів до підніжжя пам’ятника та запалення лампадок відбувся невеличкий мітинг.
– Усі ці роки ви намагалися забути те, що бачили там, в Афгані, – звернувся до афганців отець Роман Сливка. – На ваших очах війна калічила і вбивала побратимів, на жаль, нині усі ті жахіття, які ви намагалися забути стільки років, повертаються, тепер вже війна у нашій державі. Багато ваших побратимів знову воюють, цього разу за свою державу, і знову отримуємо страшний «груз 200», це сумно. Я знаю, що в той час не одна тисяча стрітенських свічок згоріла, море сліз виплакали ваші батьки, молячись щоб війна скінчилася і ви додому повернулися живими. Віримо, що ця свічка, яка допомогла тоді, вже цього року допоможе усім нашим воїнам повернутися додому з перемогою, її вогонь випалить чужинців з нашої землі, а наша щира молитва допоможе українським воїнам здолати ворога.
Отець Роман наголосив, що сьогодні українцям найбільше не вистачає національної єдності. Він переконаний, що довкола ідеї відродження нашої держави мусять об’єднатися усі.
Міський голова Роман Полікровський теж закликав українців єднатися, адже саме об’єднавшись, кожен на своєму місці, хто безпосередньо із зброєю в руках, хтось переказуючи кошти, щиро молячись, просто добросовісно виконуючи свою буденну роботу, усі ми разом змінюємо світ довкола себе і наближаємо перемогу. І хоча українці ніколи не вели загарбницьких воєн, впродовж історії наша земля ставала ареною військових баталій та ворожих зазіхань. Він подякував збаразьким афганцям за мужність та подвиг і за те, що повернулися живими. – Вірю, що цей рік стане переломним, і Україну покине кожен солдат, який прийшов на нашу землю не з миром.
– Дійсно, не кожен може зі зброєю захищати Україну, але для справжніх, здорових чоловіків захист Батьківщини − то священний обов’язок, який вони мають з гідністю і честю виконувати, так само, як це зробили майже сорок років тому воїни-афганці, – переконаний Збаразький військовий комісар Василь Бродзянський. Він привітав афганців із річницею виведення військ з Афганістану та повідомив, що усі учасники бойових дій мають право на отримання одноразової матеріальної допомоги. Щоб її отримати, треба із документами – копією паспорта, ідентифікаційного коду та посвідченням учасника бойових дій звернутися у райвійськкомат. Користуючись нагодою, Василь Бродзянський вручив відзнаку начальника Генерального штабу ЗСУ нагрудний знак «Учасник АТО» голові районної організації Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Ігорю Гуменюку, який повернувся із зони АТО, де він як і тисячі афганців воюють вже за Україну.  Натомість Ігор Гуменюк закликав приходити до пам’ятника, щоб помолитися та запалити свічку, не лише 15 лютого, а частіше.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *