На крилах Назарових надій

Молодіжний конкурс мистецької майстерності імені Героя Небесної сотні Назарія Войтовича «На крилах надій» втретє відбувся у рідній школі юного героя у селі Травневе минулого четверга, 16 лютого. У стінах навчального закладу зібралась творча юнь та їхні наставники з 16 шкіл району, щоб продемонструвати таланти у різних сферах мистецької діяльності: авторській поезії, художньому читанні, виконанні пісень, у живописі, графіці та скульптурі.
Учасники дійства того дня разом з місцевими мешканцями, батьками Героїв Небесної сотні, також вшанували пам’ять Назарія та усіх загиблих Героїв Небесної сотні під час заупокійного Богослужіння у церкві Покрови Пресвятої Богородиці с. Травневе , за участю настоятеля храму отця Петра Біляшевича, священиків Збаразького благочиння, яке провадив збаразький благочинний Іван Лесик. На сільському цвинтарі, де височіє величний пам’ятник наймолодшому Герою, що загинув під час революції Гідності на київському Майдані, духовні наставники відслужили заупокійну Літію, присутні, тамуючи сльози, слухали сповнені скорботи виступи священнослужителів, директора Травневської ЗОШ Василя Оверка, батька Назарія – Юрія Войтовича. Переборюючи біль незагойної рани, батько ділився спогадами про особливо світлу і мрійливу душу сина, який зачитувався книгами Василя Шкляра про українських героїв, який і сам пробував віршувати, спізнати увесь безмір світу. Свої недитячі, майже пророчі, думки Назарко виклав у вірші, який батько тремтячим голосом прочитав на його могилі: «Зима. Сніг навколо падав. А я ішов, все бачив і не знав, що все мине, усе розтане, Й прийде весна, І розцвітуть сади, луги, міста, І час пройде, куди не зна, Невже так швидко промайнуть літа? Отак подумаєш, немає змоги, Побачити усього світу цього, А так же хочеться прожити своє життя найцікавіше…»
Літературно-музичний конкурс, що відбувся у шкільній їдальні, розпочався з привітань директора школи та заступника голови Збаразької районної ради Юлії Чванкіної, перегляду відеороликів, що освіжали у пам’яті небувале піднесення українського патріотизму, ті яскраві і моторошні миттєвості Революції Гідності, що сколихнули свідомість не лише українців, а й не залишили байдужими людей усього світу. Один за одним школярі виступали з віршами, піснями, демонструючи глядачам не лише прагнення добре виконати завдання, а й щиро проживаючи сюжет, присвячений героїзму земляків, любові до України. До складу компетентного журі увійшли методисти районного методкабінету Марія Гонта, Ірина Муравка та член Національних спілок письменників та журналістів, автор багатьох поетичних збірок Марія Назар. Найбільш зворушливими, на думку педагогів, були виступи Мирослави Горайської із ЗОШ №2, яка декламувала власний вірш, учениці ЗОШ №3 Вікторії Чорненької та дівочого ансамблю «Октава» цієї ж школи (керівник – Мирослава Колтонюк). Ці діти отримали перші премії відповідно у номінаціях «Авторська поезія», «Читці» та «Пісня». – Ми виокремили виступ Мирослави Горайської, – зауважила пані Ірина Муравка, – через те, що він відрізняється особистим стилем викладу, мужнім ставленням юної авторки до життя. Незважаючи на пережите горе – втрату батька, який загинув героєм, захищаючи Україну від російських агресорів, дівчинка не зневірилася, а мріє про щастя, бачить його у простих , милих серцю дрібницях. Також до сліз нас зачепив виступ Вікторії Чорненької, яка декламувала білий вірш Бориса Гуменюка «Що ти маєш на увазі, командире, коли оцінюєш у 50% мої шанси вижити у власній країні?». Його рядки – запитання, що стосуються байдужої до людських доль арифметики війни, пронизують і ранять душу. Вокальний ансамбль «Октава» продемонстрував високу виконавську майстерність, відчуття і розуміння пісень, які виконували. Викликає повагу і захоплення також творчість вчителя музики зі Стриївки Василя Козія, який склав уже третю пісню про Назарія, долучилася до творення віршів і педагог Травневської школи Галина Парастюк.
Юні художники свої малюнки творили в окремому класі. Кожен проявляв власне обдарування за допомогою улюблених засобів і технік. Неабияким сюрпризом та чудовим дарунком долі для молодих митців був приїзд заслуженого художника України з Тернополя Євгена Удіна. Діти зі щирим захопленням слухали досвідченого наставника, який ділився своєю любов’ю до образотворчого мистецтва, знайомив із сімома техніками штрихування графічних зображень, запалював у школярів непереборне бажання знати більше, працювати над вдосконаленням майстерності та розвитком творчої фантазії, яка б відображала їхню особистість у творах . Такому розвитку сприяють і дитячі пленери, запроваджені Удіним разом з освітянами. Долучитись до участі у таких пленерах запросила школярів заступник директора Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу управління освіти Галина Федун. Галина Павлівна з допомогою слайдів описала цікаві подорожі учасників проведених пленерів, де діти мали змогу познайомитись із красою Карпат, Тернопілля, знайти нових друзів, відкрити для себе історію рідного краю. На завершення гості подарували школі одну з картин учасника такого пленеру, на якій зображена в’їзна вежа Збаразького замкового палацу.
Поки конкурсанти замріяно планували майбутню участь у наступних пленерах, були визначені переможці. У номінації «Живопис» першість дісталась Вікторії Кравчук з Травневської школи, «Графіка» – Христині Чорненькій зі Стриївки, «Скульптура» – Павлу Перчишину , вихованцю БДЮТ. Вікторія та Христина уже заявили про своє бажання навчатися у Тернопільському кооперативному коледжі, де навчався Назарій, який хотів стати дизайнером.
– Продовжити справу нашого Назарка, – відзначив директор школи Василь Оверко, – це і є метою даного конкурсу. Назар був дуже творчою, обдарованою дитиною, хотів прикрасити цей світ своєю творчістю. Тому ми плануємо зробити конкурс юних художників із назвою «На крилах надій» постійним і проводити його щорічно, збирати і знаходити юні таланти, розвивати їх. Щоб юнь втілювала в життя надії і плани Назарія, примножуючи їх розмаїттям своїх талантів, даючи їм силу своїх молодих сердець і рук. Користуючись нагодою, хочу висловити щиру подяку від імені Травневської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів імені Назарія Войтовича народному депутату України Михайлу Головку і ВО «Свобода» за постійну підтримку і допомогу в організації та проведенні щорічного молодіжного мистецького конкурсу імені Назарія Войтовича «На крилах надій», депутату обласної ради Богдану Яциковському − за кошти на преміювання переможців, приватним підприємцям Олегу Бригідиру, Василю Щурку, Олексію Ковальчуку, Віталію Качмарику та сільському голові Василю Івахову − за допомогу в організації частування молодих митців. Також дякуємо всім учасникам вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні і всіх героїв України. Вдячні і головному режисеру дійства – заступнику директора школи Галині Парастюк, музичному керівнику Андрію Козію і вчителю інформатики Олегу Демчуку, вчителю образотворчого мистецтва, організатору конкурсу юних художників Марії Оверко.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *