Що потрібно знати про “групи смерті” та як захистити дітей від суїциду

 

Останнім часом серед дітей не вщухає ажіотаж, а серед дорослих − паніка − довкола «груп смерті», котрі через соцмережі спонукають підлітків до самогубства. Явище справді небезпечне: адміністратори груп дають учасникам «завдання» − намалювати ручкою на руці кита ( ці морські ссавці масово викидаються на берег та гинуть, і причини цього явища досі не з’ясовані), потім вирізати на тілі такий же малюнок лезом, написати прощальну записку,стрибнути з даху багатоповерхівки чи повіситися, при цьому усі свої дії дітей зобов’язують фіксувати на фото, відео та надсилати на їх сторінки у соцмережах. За підрахунками кіберполіції, в «групах смерті» зареєструвалися понад 13 тисяч дітей. За інформацією МВС, за шість місяців 2015 року було зареєстровано 184 випадки самоушкодження дітей, з них − 100 − самогубства, 84 − спроби самогубства. Схожих даних за 2016 рік поки немає.
Назви таких суїцидальних спільнот − «Синій кит», «Море китів», «Тихий дім», «Розбуди мене о 4.20», «Рожеві феї», однак це далеко не повний перелік. Таємні куратори груп надсилають відеоінструкції, як усе потрібно робити, тиснуть на дітей, шантажують, погрожують, наказують знімати на відео кроки до «звільнення».
Перші суїцидальні випадки через онлайн-тиск були зафіксовані торік у Росії, а нещодавно віртуальні злочинці дісталися і до українських підлітків. На жаль, є вже два летальні випадки через цю небезпечну гру − в Івано-Франківську та Донецьку.
За випадком, що стався з 13-річним хлопчиком з Борщівщини, тернопільські правоохоронці розпочали кримінальне провадження за статтею 120 ККУ − доведення до самогубства. Хлопчик мало не пішов з життя через віртуальних маніпуляторів свідомістю, які, даючи небезпечні «квести», підводили його до непоправного.
− Так, суїцидальні групи у соцмережах є однозначно і безперечно злом, − зауважує психолог Збаразької ЗОШ №2 ім. Івана Франка Галина Сливка, − але шукають їх і дають згоду на участь у них самі діти, як правило, через брак уваги з боку найрідніших чи найближчих людей − батьків, відчуваючи розчарування і дискомфорт. Підліток ще не має досвіду, як подолати цей дискомфорт, а модератори груп, досвідчені психологи, спеціально нагнітаючи та загострюючи негатив, ще більше обмежують його коло спілкування з реальними ровесниками та друзями. Усі ці маніпуляції свідомістю супроводжуються похвалою за героїзм, мовляв, тільки справжній герой може зважитись на такі вчинки, які лякають інших.
Психолог зауважує, що у нинішній час неможливо і не потрібно абсолютно ізолювати підлітків від соцмереж, але батькам варто цікавитися віртуальним життям дітей, переглядати, у яких групах вони зареєстровані, хто у них в друзях. Слід неодмінно пояснювати, які нещастя трапляються з дітьми через небезпечні ігри в Інтернеті, і що після фатального кроку уже не буде ні другого, ні третього життя, взагалі жодного.
Галина Сливка розповіла, що психологи та соціальні педагоги на районних семінарах обговорюють шляхи роботи з проблемою суїцидальної поведінки, у школах Збаражчини проводяться батьківські збори із залученням священиків та лікарів. У кожній школі діють пункти психологічного консультування батьків з цієї проблеми. Адже природно, що ,побачивши, як ваша дитина завдає шкоди сама собі, можна розгубитися, не добрати потрібних слів чи неправильно зреагувати. Тому батьки завжди можуть порадитись щодо цього із психологом у школі.
За словами фахівця, найбільш вразлива вікова категорія для залучення у «групи смерті» − учні 5-8 класів, а також діти, які проживають у неповних та проблемних сім’ях. Такі діти хочуть самоствердитися, бодай у такий ризикований спосіб, довести усім, які вони «круті» і, на жаль, не усвідомлюють та не передбачають наслідків своїх дій.
− Правоохоронці Тернопільщини зафіксували також факти, коли віртуальні злочинці намагались достукатися до дітей через соцмережі, але ті не піддалися впливу, − зазначає Галина Сливка. − Хоча підлітки і реєструвались у групах, але шкоди своєму здоров’ю не завдавали. Більше того, днями по телебаченню показали сюжет, як кмітливий хлопець з Миколаєва сам влаштував полювання на куратора «групи смерті» та вирахував його ІР -адресу, зімітувавши порізи на руках та інсценувавши власне самогубство. За цим фактом відкрито кримінальне провадження.
Найголовніше, на переконання Галини Богданівни, бути уважними до своїх дітей, спілкуватися з ними, щоб вони хотіли ділитись своїми проблемами з рідними, а не з віртуальними, так званими «друзями».
Що повинні робити батьки і педагоги, щоб запобігти участі дітей у небезпечних Інтернет – іграх: постійно перевіряти шкіру дітей на наявність ушкоджень, з’ясовувати обставини, за яких вони з’явились, особливо, якщо ці ушкодження у вигляді малюнків; перевіряти акаунти дитини у соцмережах та групи, до яких вони входять, перевіряти спілкування дитини у приватних чатах, звертати увагу на коло осіб, з якими дитина спілкується загалом, не тільки у соцмережах, запропонувати дитині альтернативу просиджуванню у «неті» − спорт, танці, туризм, інші корисні для здоров’я заняття, контролювати, які фото- та відеоматеріали знаходяться у гаджетах дитини, встановити функцію «батьківський контроль» на цих гаджетах.

Оксана МОРГУН

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *