Сільським головам Збаразького району доводили переваги об’єднання у територіальні громади

З першого березня Тернопільське регіональне відділення Асоціації міст України спільно з Тернопільською ОДА розпочало серію консультативних візитів в усі райони області. Основна мета цього консультаційного «марафону» − обговорення проекту Перспективного плану формування територій громад Тернопільської області. Впродовж двох тижнів групи фахівців відвідали Заліщицький, Чортківський, Кременецький, Шумський, Теребовлянський, Зборівський, Лановецький райони, а 14 березня децентралізаційний «десант» у складі виконавчого директора Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України Ігоря Гірчака, консультанта з правових питань Максима Черкашина, начальника управління містобудування та архітектури Тернопільської ОДА Володимира Харченка побував у Збаражі. На нараді-консультації за участю голови райдержадміністрації Анатолія Качки, очільників міської, сільських рад та об’єднаних територіальних громад обговорили реформу децентралізації влади та надали рекомендації щодо процедури об’єднання громад.
Володимир Харченко зокрема наголосив, що об’єднані територіальні громади отримали відповідні повноваження і ресурси, зможуть скористатися фінансовою допомогою, яку надають держава і міжнародні донорські організації. А ті населені пункти, які зволікатимуть з об’єднанням, уже не матимуть таких переваг.
Ігор Гірчак підкреслив, що в умовах децентралізації органи місцевого самоврядування отримали ключові сфери управління, на місця делеговано значний фінансовий ресурс. Переважна більшість ОТГ, зокрема у Шумському і Теребовлянському районах, продемонстрували добре управління людськими, фінансовими та економічними ресурсами громад.
За його словами, бюджетна децентралізація стала першим кроком до утворення спроможних громад. ОТГ розвиваються динамічніше у порівнянні з тими населеними пунктами, які ще вагаються з об’єднанням. Об’єднані територіальні громади збільшили свої бюджети у кілька разів, а власні надходження − удвічі.
Під час наради деякі сільські голови висловлювали загальне побоювання, що у випадку об’єднання зі Збаражем усі кошти будуть спрямовані в центр, усі роботи виконуватимуться у місті, а села знову залишаться «за бортом». Ігор Гірчак спростував цей стереотип, зауваживши, що всі проблемні моменти можна прописати у Статуті територіальної громади. Крім цього, село буде представлене в раді депутатом, а староста увійде до складу виконкому.
Анатолій Качка зазначив, що державна субвенція на ОТГ розраховується залежно від кількості сільських жителів та площі. Отже, чим чисельніша громада, тим більша сума субвенцій. Тож якщо до Вишнівецької ОТГ приєднаються інші села, то до липня громада матиме змогу потрапити у бюджетний процес та отримати додаткові кошти.
Виступаючі наголошували, що великі громади з кількістю населення 10 тис.чоловік і більше мають більше можливостей для розвитку та доступу до освітніх послуг.

Оксана МОРГУН.

Довідково
Станом на лютий 2017 року в Україні діють 366 об’єднаних територіальних громад, з яких 159 утворилися у 2015 році, 207 − у 2016. ОТГ діють у всіх областях. Лідерами за кількістю об’єднаних громад є Тернопільська область (36 ОТГ), Дніпропетровська ( 34 ОТГ), Житомирська обл. − 32 ОТГ.

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *