Третина населення Землі інфікована туберкульозом

24 березня громадськість відзначатиме Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Головна мета цієї акції – привернути увагу спільноти до однієї з найважливіших проблем світової охорони здоров’я – епідемії туберкульозу.
Після, приблизно, двадцятирічного періоду благополуччя, туберкульоз стрімко перейшов у наступ. Прогнози Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо появи 90 млн. випадків захворювання та 30 млн. смертей від туберкульозу, на жаль, збуваються. На сьогодні третина населення землі (більше 2-х млрд.) вже інфікована туберкульозом, щосекунди одна людина на земній кулі заражається цією хворобою і щорічно від туберкульозу вмирає більше людей від усіх інших інфекцій разом взятих.
Не оминула ця біда і нашої держави. З 1995 року в Україні офіційно проголошено епідемію туберкульозу, призупинити яку досі не вдається. В Україні захворюваність на туберкульоз у минулому році склала 68,4 на 100 тисяч населення. Цьогорічне гасло Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом – «Разом ліквідуємо туберкульоз». За словами районного фтизіатра Галини Смачило, метою такої акції є підвищення обізнаності про глобальну епідемію та боротьби з цією хворобою.
– Сьогодні ми маємо можливість для проведення повного лікування хворих на туберкульоз. Медикаменти ми отримуємо за кошти державного бюджету та за програмою глобального фонду, – зазначила Галина Смачило. Фтизіатр ще раз нагадала, що основними симптоми захворювання на туберкульоз є кашель, підвищена температура (понад 10 днів тримається температура 37,1 або 37,2 °C), нічна пітливість, погіршення самопочуття, втрата ваги без видимих на це причин. За виявлення цих ознак слід пройти рентгенологічне обстеження або провести дворазове дослідження мокротиння. Лікар розповіла і про епідситуацію щодо туберкульозу у Збаразькому районі, яка залишається складною. За її словами, реєструється ріст захворюваності. До прикладу, торік в районі взято на диспансерний облік за всіма формами активного туберкульозу 25 осіб проти 21 за відповідний період 2015 року.
– Турбує, – зауважила пані Галина, – що стрімко збільшується питома вага бацилярних форм туберкульозу легень, які надзвичайно небезпечні для кожного з нас. На щастя, минулого року випадків захворювання на туберкульоз серед дітей та підлітків не зареєстровано. Безперечно, що туберкульоз передусім соціальна проблема, тому він вражає насамперед соціально незахищені верстви населення – безробітних, пенсіонерів, засуджених, людей, що зловживають алкоголем.
За словами районного фтизіатра, непокоїть медиків і зростання випадків мультирезистентного різновиду туберкульозу, в яких мікобактерія туберкульозу стійка до більшості протитуберкульозних препаратів. У 2016 році зареєстровано чотири таких випадки (з них 2 рецидиви) проти восьми випадків у 2015 році (з них 4 рецидиви).
У медичних закладах району амбулаторно пролікувалися 25 хворих. Троє з них – за кошти Глобального фонду, які крім медикаментозного лікування були забезпечені медико-соціальним супроводом представниками товариства Червоного Хреста.
За словами Галини Смачило, єдиним дієвим способом виявлення хворих на туберкульоз залишається туберкулінодіагностика та флюорографічні обстеження. А єдиним способом убезпечити себе від цієї підступної хвороби є вакцинація новонароджених у пологових будинках та впродовж перших трьох років життя. Адже за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, альтернативи вакцинації на разі немає. На жаль, констатує фтизіатр, через відсутність необхідної кількості вакцин зводиться нанівець профілактична робота медиків. Серед доступних методів діагностики туберкульозу, якими охоплено практично 100 відсотків збаражчан є періодичні флюорографічні обстеження. Завдяки їм торік було виявлено дев’ять хворих на туберкульоз у районі.
Не додає оптимізму лікарям і постійно зростаюча кількість хворих на різні форми туберкульозу в області. За даними аналізу діяльності протитуберкульозних закладів СТМО «Фтизіатрія» за 2016 рік, амбулаторне лікування отримали 283 мешканці області, із них 94 особи перебувають під контролем диспансерно-поліклінічних відділень ЛПЗ. А процес лікування 284 пацієнтів контролюють медичні працівники районних тубкабінетів та сімейних амбулаторій. Суттєву допомогу у лікування хворих із соціально незахищених верств населення надає Товариства Червоного Хреста, забезпечуючи цю категорію людей продуктами харчування.
Неабияк полегшило та оптимізувало роботу медиків запровадження електронного реєстру хворих на туберкульоз. Лише за минулий рік у нього внесено відомості про 757 пацієнттів, а від початку функціонування інноваційного сервісу – 4963 осіб.

Підготувала Оксана МОРГУН

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *