Восьме травня об’єднало ветеранів

Цьогоріч восьмого травня Україна втретє відзначила День пам’яті та примирення, встановлений Указом Президента України Петра Порошенка у 2015 р. з метою гідного вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни, посилення турботи про ветеранів війни, учасників українського визвольного руху цього періоду, жертв нацистських переслідувань, утвердження спадкоємності традицій воїнів – переможців нацизму та нинішніх захисників Вітчизни, консолідації суспільства навколо захисту України. Восьмого травня 1945 року Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла «Акт про беззастережну капітуляцію Збройних сил Нацистської Німеччини», підписаний начальником Оперативного штабу ОКВ генерал-полковником Альфредом Йодлем за дорученням Президента Німеччини Карла Деніца. Акт був підписаний ще 7 травня в Реймсі ( Франція), однак ратифікований був наступного дня в Берліні. З цієї нагоди 8 травня 1945 року в багатьох містах Європи та США були проведені велелюдні святкування. Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 24 листопада 2004 р., приуроченої до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі, проголошені присвячені пам’яті жертв цієї війни Дні пам’яті та примирення, що відзначають 8 та 9 травня.
У 2014 р. вперше в історії України офіційні заходи з нагоди завершення Другої світової війни в Європі та перемоги над нацизмом проходили два дні – 8 і 9 травня.
Ці дні присвячені пам’яті тих понад 60 мільйонів людей, чиє життя було обірвано насиллям світового масштабу, людям усіх рас і націй, чоловікам і жінкам, воїнам і мирному населенню – усім загиблим і тим, хто вижив та пройшов через усі кола пекла Другої світової війни, тим, хто загинув на її фронтах, в окопах, і тим, хто загинув під час бомбардувань, побував у полоні, концтаборах чи просто зник безвісти у вихорі воєнного лихоліття.
Українські втрати у цій війні: загинуло 4 мільйони воїнів, понад 5 мільйонів жертв серед мирного населення, десятки тисяч сиріт, мільйони людей без домівок.
Минулого понеділка з нагоди 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні вшанували ветеранів Другої світової і у Збаражі. Представники влади, організацій та установ запросили учасників боротьби з нацизмом до залу засідань районної ради та адміністрації, щоб висловити свою вдячність за їхній вклад у творення миру на землі, дати можливість поділитись своїми спогадами з підростаючим поколінням, зокрема семикласниками другої міської школи, які прийшли на зустріч з поважними земляками.
Голова районної ради Світлана Боднар, керівник апарату РДА Павло Житко зробивши короткий екскурс в історію, запросили до слова ветерана війни , який у складі Українського фронту визволяв від фашистів Тернопіль та Київ, Мирослава Біркового, почесного голову Братства ОУН-УПА Ярослава Перчишина. У часі війни вони були в різних умовах, життєвих ситуаціях, проте, спільне у земляків те, що кожен вболівав і вболіває за рідну землю, за те, щоб була вона завжди мирною і врешті позбулася тієї надто надокучливої і зверхньої та жорстокої «любові» російського «брата». Голова РО Братства ОУН-УПА Ярослав Брега, представляючи націоналістичну організацію та свій рід українських патріотів, зі сльозами на очах заспівав давню пісню, присвячену воїну, загиблому на фронтах Другої світової, батьковому серцю, за яким тужать його діти.
– На таких як ви, – відзначив, звертаючись до ветеранів, міський голова Роман Полікровський, – будувалась перемога, хоча «старший» брат хотів присвоїти цю перемогу собі. Нехай Бог береже вас для нас, для молоді, для всіх тих, кому важко уявити, в яких умовах ви перебували, як приклад героїзму, самопожертви, твердості характеру і сили волі. Щоб молоде покоління, дивлячись на вас, ставало героями України, але не на війні, а в високих і мудрих досягненнях, завдяки яким Україна змінюватиметься до такої, якою пишатимемось.
На завершення зустрічі школярі обдарували ветеранів квітами та сфотографувались з ними на пам’ять.
Опісля представники влади з фронтовиками, членами Братства ОУН-УПА поклали квіти до пам’ятного хреста поблизу замкового палацу, встановленого в честь героїв, загиблих у визвольних змаганнях та до підніжжя пам’ятної стели на меморіалі загиблих воїнів у роки Другої світової війни.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *