Завтра до Збаража приїде півтори сотні батьків Героїв Небесної сотні

19 травня, о 13.00 год, на другому поверсі Збаразького замкового палацу відбудеться презентація двох бронзових погрудь наймолодших Героїв Небесної сотні зі Збаражчяини – Устима Голоднюка та Назара Войтовича, щоб вшанувати пам’ять та подвиг юних патріотів, які, не вагаючись, віддали своє життя за Україну. До Збаража приїдуть батьки Героїв Небесної сотні з усієї України.
Напередодні журналіст «Народного слова» мала змогу поспілкуватися із організатором приїзду та перебування на Збаражчині родичів Героїв Небесної сотні та головним ініціатором створення погрудь, відомим волонтером, керівником ГО «Штаб національного спротиву Збаразького району», та насамперед батьком Устима Голоднюка – Володимиром. Пан Володимир розповів, що спонукало його ініціювати створення погрудь Героїв, про саму роботу над пошуком скульптора та меценатів, які б змогли втілити його задум у життя, та пояснив, чому наполіг на встановленні їх саме у залі Збаразького замку.
– Ідея увічнити подвиг Героїв Небесної сотні у мене виникла давно, щоправда, спочатку лише Устима, але зрозумів, що це некоректно, адже Збаражчина має двох Героїв Небесної сотні – Устима та Назара, які обидва вартують увійти в історію не лише Збаражчини, а й України, – каже пан Володимир. Розмістити скульптури саме на Замку батька Героя спонукала одна фотографія, на якій Устим сфотографований на Замку біля дерев’яної скульптури Устима Кармелюка, не лише свого тезки, а й улюбленого історичного персонажа, з яким хлопець відчував неабияку спорідненість душ та духу. – Устим не часто одягав свою форму, – згадує Володимир Голоднюк, – А тоді він саме в ній вирішив сфотографуватися біля скульптури Кармелюка, для нього це було важливо. Цей знімок зберігся, але, на жаль, він вийшов не дуже якісним. Вірю, що колись і біля бронзових погрудь Назара та Устима будуть фотографуватися люди, особливо молодь, і наші Герої будуть надихати до боротьби, як колись Устима надихав і захоплював життєвий шлях Кармелюка. Хочу, щоб молодь дивлячись на ці погруддя бачила, що історію творили не якісь міфічні персонажі, а їхні ровесники, – каже пан Володимир. Ці скульптури мають не лише історичну, але й художню цінність. Ми передали їх в музей Збаразького замку. Директор НЗ «Замки Тернопілля» Анатолій Маціпура люб’язно погодився прийняти цей дарунок і розмістити їх на другому поверсі замкового палацу, як окрему композицію.
Не ідеалізувати образ хлопців, а відобразити їх такими, якими вони були у житті, ми з батьком Назара, Юрієм Войтовичем довго переконували Романа Вільгушинського – відомого тернопільського скульптора, заслуженого художника України, який погодився виготовити погруддя Героїв. У скульптурі обличчя Устима схудле, стомлене, таке, як було на Майдані, напередодні загибелі, але в очах вогонь, за плечима – символічні крила. Так само і Назарчик – юний та одухотворений. І нам це вдалося, більше того, пан Роман зумів у скульптурах передати не лише індивідуальні риси Устима та Назара, а навіть те, що Назар був на два роки молодшим за Устима, – розповів Володимир Голоднюк. Погруддя виконані у бронзі, кожне з них, без урахування гранітного постаменту, важить більше ста кілограмів. Та щоб реалізувати цей задум, потрібні були чималі кошти, яких не було, продовжує розповідь Володимир Голоднюк.
– Першим, хто зголосився допомогти, став Олег Собуцький, з яким я познайомився 6 червня минулого року під час організованого Штабом благодійного товариського футбольного матчу між ветеранами футболу Збаразького району та Динамо-Київ, які останній раз грали у Збаражі тридцять років тому. – Пан Олег – бізнесмен, один із керівників ТОВ «Агробізнес», президент асоціації ветеранів футболу України. Тоді у приватній розмові розповів йому про свій задум, він одразу погодився профінансувати виготовлення погрудь.
Отримавши добро від мецената, Володимир Голоднюк разом із Юрієм Войтовичем почали шукати скульптора. Коли познайомились з Романом Вільгушинським, розпочалась безпосередня робота із створення спочатку гіпсових скульптур прообразів майбутніх бронзових погрудь. Майже рік тривала робота, під час якої батьки героїв були присутніми на усіх етапах створення скульптур, надали скульптору фото-та відеофрагменти, зроблені під час Революції Гідності.
Збаразький підприємець Володимир Гулик, який займається виготовленням пам’ятників, зголосився допомогти із пошуком відповідного гранітного постаменту під бронзові погруддя. Рідкісний зелений граніт пан Володимир віднайшов у нещодавно розвіданому родовищі і запропонував саме його використати для постаменту, бо граніт даного відтінку якнайкраще поєднується з бронзою.
Оплатив виготовлення постаментів ще один постійний помічник Штабу, меценат Йосип Штогрин. Це саме та людина, з якою доля звела Володимира Голоднюка у найтрагічніший день його життя – коли загинув на Майдані його син. За словами пана Володимира, тоді, 20 лютого 2014 року, коли він перебував у холі готелю «Україна» біля тіла вбитого снайпером Устима. – На мій мобільний подзвонив невідомий номер, незнайома людина запропонувала свою допомогу, цією людиною виявився пан Йосип. Саме він допоміг віднайти спеціалістів, які займалися реконструкцією обличчя Устима, спотвореного смертельним пострілом, бальзамуванням тіла, оплатив усі витрати за ритуальні послуги, на транспортування сина до Збаража, – пригадав історію знайомства з меценатом Володимир Голоднюк.
– 19 травня до Збаража зголосилися приїхати 150 батьків Героїв Небесної сотні, які об’єднані в ГО «Родини Героїв Небесної сотні», – розповідає керівник Штабу. У Фейсбуці кинув заклик приїхати до Збаража на відкриття експозиції погрудь наймолодших Героїв Небесної сотні із Збаражчини. Організацією приїзду та перебування батьків Героїв Небесної сотні на Збаражчині займаються волонтери нашого Штабу. Дізнавшись, що ми організовуємо такий масштабний захід, активно долучилися до організації гідного прийому родичів Героїв Тернопільська обласна адміністрація та обласна рада, запропонувавши організувати дводенну поїздку на прощу до Зарваниці. Отож, перебування батьків Героїв Небесної сотні не обмежиться лише Збаразьким районом, гості зможуть відвідати найцікавіші місця Тернопілля, зокрема побувати в одному із найвизначніших відпустових місць Галичини та України – у Зарваниці. Активну участь в організації поїздки до Зарваниці бере ще один батько Героя Небесної сотні із Тернопільщини Ігор Слободян, який координує співпрацю з обласною радою та облдержадміністрацією, – повідомив Володимир Голоднюк.
Питаю, що було найважчим в реалізації ідеї створення бронзових погрудь Устима та Назара. – Найскладніше, – зізнається батько Устима, – було звести творчих людей із спонсорами та меценатами, адже вони живуть в паралельних реальностях, які, на щастя, перетинаються, і нам таки вдалося досягти консенсусу, і в результаті отримати скульптури, які задовольнили смаки та бачення усіх, хто долучився до їх створення талантом, роботою та коштами. Усім їм щире захоплення і вдячність.
Детальніше про відкриття експозиції та перебування батьків Героїв Небесної сотні на Тернопільщині і у Збаражі зокрема читайте у наступному номері «Народного слова».

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *