Наш земляк Іван Чернявський увіковічнений на поштовому конверті

З нагоди 150-річного ювілею з дня народження уродженця Збаража Івана Корниловича Чернявського у районному відділенні «Укрпошти» минулої п’ятниці, 19 травня, відбулося урочисте спецпогашення художнього конверта спеціальним поштовим штемпелем, на якому позначено: «Іван Чернявський. 1867- 1959. Збараж, 47302, Тернопільська обл. 19.05.2017».
У погашенні взяли участь керівник Тернопільського обласного відділення ПАТ «Укрпошта»Василь Юрчишин, заступник голови обласної ради Василь Деревляний, голова Збаразької РДА Анатолій Качка із своїми заступниками, представники районної ради та обласного товариства філателістів, ініціатор заходу, відомий тернопільський філателіст Юрій Ковальков.
Таким чином «Укрпошта» разом з обласною радою долучились до відзначення важливої дати в історії краю та увічнення її в предметах філателії, а також популяризації імені відомого діяча серед українців та в усьому світі. Завдяки подібним заходам відроджується пам’ять про відомих, але забутих земляків. Мабуть, мало хто із місцевих мешканців одразу пригадає, хто ж такий був Іван Чернявський, адже у підручниках з історії він не згадувався і розповідей про нього особливо не поширювали. А був він непересічною особистістю, українським державним, громадсько-політичним і культурним діячем, депутатом Української Національної Ради ЗУНР, Президентом Коломийського окружного суду та суду присяжних, членом правління львівського та головою коломийського товариства «Просвіта», доктором права, адвокатом, музейним працівником, знаним філателістом-колекціонером, автором книжки «Історія коломийських поштових марок».
Іван Корнилович Чернявський народився 13 травня 1867 року у Збаражі у багатодітній сім’ї , був шостою дитиною серед одинадцяти дітей. Батько був теслею та боднаром, мав власну майстерню і прагнув дати синові хорошу освіту. Іван спершу навчався у збаразькій школі, згодом закінчив Тернопільську гімназію та Львівський університет. Працюючи в судах, був так би мовити прихованим філателістом, але згодом займався цією справою уже як фахівець, працюючи у музеї народного мистецтва Гуцульщини в Коломиї. Він автор унікальної книги «Історія коломийських поштових марок», яка вийшла українською, німецькою і польською мовами, за її написання був нагороджений похвальною грамотою на міжнародній філателістичній виставці, яка проходила 25 травня – 3 червня 1936 року у м. Брюсселі в Бельгії. Івана Чернявського цінували як володаря унікальної найбільшої колекції поштових марок ( 30 тисяч). Але у 1949 році колекцію, яка знаходилась у музеї, викрали, і підозрюють в цьому каральні органи. Колекція містила п’ять альбомів з марками, альбоми з маркованими конвертами, конверти і поштові листівки з Австрії, Німеччини, зошити з марками періоду німецької окупації, альбоми з радянськими та світовими марками. Втрату цієї цінності Іван Чернявський пережив дуже важко. Досі доля украденої музейної колекції невідома, а приватну колекцію філателіста після його смерті було продано косівському любителю марок.
Оскільки Іван Чернявський багато років жив і працював у Коломиї, це місто також вважає його своїм. Тому у цей же день, як і в Збаражі, відбулося спецпогашення художнього конверта і в Коломиї.
Дизайн художнього конверта, ювілейного штемпеля та марки розробив львівський дизайнер, поліграфіст і видавець поштової продукції під маркою «Власна марка» Андрій Пилюх, який захопився філателією порівняно недавно, проте відкрив для себе її надзвичайну важливість і цікавість. – Філателія, – відзначив пан Андрій, – надзвичайно потрібна річ. Через колекціонування вникаєш в тему, багато дізнаєшся про зображені постаті та події, тим більше, коли розробляєш і виготовляєш конверт чи марку, мусиш глибоко вивчити те, що маєш зобразити графічно, щоб це було влучно, точно і яскраво. З допомогою філателії дуже збагачуєшся духовно, інтелектуально. У Коломиї будуть погашати конверт з дизайном мого колеги зі Львова Олександра Жарівського.
Спеціальний штемпель використовується лише один день, опісля він передається у музей «Укрпошти» у Києві і там зберігається, а погашені ювілейні конверти з відбитком святкового штемпеля стають предметом гордощів колекціонерів-філателістів. Деякі з фанатів не пропускають жодного урочистого спецпогашення, щоб не лише стати учасником визначної події, а й придбати унікальні конверти для своєї колекції і навіть самостійно поставити ювілейні штемпелі на конвертах своїх та друзів, які розділяють їхнє захоплення. У Збараж їх приїхало небагато, але, як запевнив заступник голови обласної спілки філателістів Василь Дідух, на Тернопіллі відданих поціновувачів марок є майже 70. Всі вони займаються цією справою ґрунтовно, як фахівці, розуміючи її глибинну суть. Це не те дитяче колекціонування, яким колись захоплювались усі школярі, а серйозна і цікава діяльність.
Дане спецпогашення ювілейного конверта «Укрпоштою» уже друге, яке відбулося у Збаражі. Перше було присвячене 800-річчю Збаража, шість років тому.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *