Устим Голоднюк і Назар Войтович в бронзі відтепер поруч з Кармелюком та Морозенком

Понад півтори сотні батьків та родичів Героїв Небесної сотні з усіх куточків України впродовж трьох днів перебували на Тернопіллі, зокрема на Збаражчині, де взяли участь в урочистому відкритті постійно діючої експозиції й освяченні двох бронзових погрудь наймолодших Героїв Небесної сотні – Устима Голоднюка та Назарія Войтовича, яке минулої п’ятниці, 19 травня, відбулося у Збаразькому замку.
Такої кількості родин Героїв Небесної сотні в Збаражі ще не було, батьки Героїв приїхали із Харкова, Донецька і Львова, інших сіл та містечок нашої держави. Під час урочистого відкриття вестибюль другого поверху Замкового палацу був переповнений фотографами, журналістами та телевізійниками провідних українських телеканалів. Відкривали погруддя синів їхні батьки Володимир Голоднюк та Юрій Войтович, священики освятили скульптури святою водою та відслужили чин панахиди за усіма загиблими Героями України. А під час літературно-музичної композиції, підготовленої учасниками хору «Неопалима купина» парафії церкви Христового Воскресіння – Юлією Волошин, Наталією, Катериною та Анастасією Попельовськими, які зачитавши спогади побратимів, виконавши патріотичні пісні, ще раз нагадали присутнім про героїчне життя та загибель Устима Голоднюка та Назара Войтовича.
Виступаючи на відкритті бронзових погрудь Героїв, батько Устима сказав, що допоки живе пам’ять, доти будуть жити наші Герої, які поклали на жертовник найдорожче – свої юні життя, але ці жертви були немарними, вважає він, оскільки, на його переконання, змінилися не лише ми з вами, а й відбуваються зміни в державі. Пан Володимир коротко розповів про передісторію створення цих погрудь і подякував усім тим, хто підтримав і допоміг у реалізації цього проекту, зокрема скульптору, заслуженому художнику України Роману Вільгушинському, збаражанину Володимиру Гулику за підбір та виготовлення постаментів, батькам Героїв Небесної сотні, волонтерам Штабу національного спротиву Збаразького району та меценатам Олегу Собуцькому та Йосипу Штогрину, які профінансували виготовлення погрудь і постаментів. (див. «Народне слово» № 21 від 19 травня 2017 року). Через об’єктивні причини меценати та скульптор не змогли бути присутніми під час відкриття погрудь у Збаражі, тож крім слів вдячності, Володимир Голоднюк передав дружині Олега Собуцького народну відзнаку – срібний тризуб, орден «Народний Герой України», яким мецената нагородили за його волонтерську діяльність.
За словами батька наймолодшого Героя Небесної сотні Назара Войтовича Юрія, погруддя хлопців потрібні не батькам героїв, а дітям, молоді, щоб, дивлячись на обриси Устима та Назара, діти усвідомили, що саме звичайні люди, їхні однолітки та ровесники є творцями історії. І нині на Сході, твориться історія, такими ж юними та молодими хлопцями, як Устим та Назар, які захищають свою землю від окупанта, і про них ми не має права забувати теж. Серед присутніх на презентації бронзових погрудь наймолодших Героїв Небесної сотні був майданівський побратим Устима, його ровесник – Василь Стефурак, який продовжує воювати за Україну в зоні АТО в складі добровольчого батальйону «Київська Русь». Його молодший брат Степан у такому ж віці, як Устим, героїчно загинув 22 вересня 2014 року поблизу Донецького аеропорту. Так само, як смерть брата, Василь не простить ворогам вбивство на Інститутській Устима Голоднюка.  – Я ніколи не пробачу тим, хто вбив Устима та Степанка, тим, хто нині знищує українців, –  сказав Василь Стефурак у Збаражі під час відкриття та освячення погрудь Устиму та Назару.  Побратим Устима теж помітив зовнішню схожість скульптури Устима з його улюбленим героєм Устимом Кармелюком. – Устим тут не схожий на себе, але таким він був у середині, за духом з Кармелюком вони схожі, обоє понад усе любили свободу, – стверджує Василь Стефурак.
– На території Збаразького замку в колекціях музею, виставок, запасниках, є чимало скульптур, барельєфів, погрудь, картин українських героїв, козацьких ватажків, гетьманів – Богдана Хмельницького, Устима Кармелюка, Морозенка, Бурляя, Євгена Коновальця, Дмитра Клячківського, Степана Бандери і багатьох інших. Ще чотири роки тому ніхто з нас не міг уявити, що історія народить нових героїв – Героїв Небесної сотні та Героїв АТО, – відзначила начальник відділу обслуговування туристів НЗ «Замки Тернопілля» Ольга Станкевич. – Минатимуть роки, не буде нас, а ці погруддя Назара та Устима залишаться поруч із погруддями Морозенка, Хмельницького, Кармелюка і будуть надихати до боротьби за волю і незалежність України нові покоління українців, – переконана пані Ольга.

Після урочистого відкриття та посвячення погрудь наймолодшим Героям Небесної сотні Устиму Голоднюку та Назарію Войтовичу батьки і рідні Героїв Небесної сотні мали змогу не лише сфотографуватися з увічненими у бронзі збаражанами, а й під час екскурсії оглянути усі експозиції, виставки, які експонуються у Збаразькому замку. На Збаражчині родичі Героїв Небесної сотні помолилися на могилах Устима і Назарія у Збаражі та Травневому. Під час перебування на Тернопільщині родичі загиблих майданівців вшанували усіх героїв Небесної сотні – уродженців Тернопілля, відвідавши їхні могили. На завершення перебування у нашій області родини героїв відвідали Зарваницю, тим самим започаткувавши першу Всеукраїнську прощу родин Героїв Небесної сотні до цього потужного духовного центру та відпустового місця.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *