Майже дві тисячі мешканців району постраждали внаслідок репресивної операції «Захід»

Пам’ятати про епохальні трагедії в житті людства, щоб не допустити їх у майбутнє, закликали земляків учасники малої академії, яку підготували і провели працівники центральної бібліотечної системи району у залі Збаразької музичної школи 24 травня.
Захід був зініційований членом Товариства політв’язнів і репресованих підприємцем Ігорем Ломагою, і приурочувався 70-ій річниці депортації українців, зокрема другій хвилі примусового виселення їх з рідних домівок, яка носила назву «Захід». Під час операції «Захід» у жовтні – листопаді 1947 року каральними підрозділами НКВС було депортовано в спецпоселення Сибіру і Казахстану понад 600 осіб зі Збаража, 1973 зі Збаразького району, з яких 120 загинуло. Всього з 1944 по 1953 роки у Західній Україні було репресовано 500 тис. осіб, заарештовано 134 тис., вбито 150 тис., виселено за межі України на довічний термін понад 200 тисяч людей.
Панахиду за упокій душ усіх загиблих, закатованих, померлих на засланні або по дорозі на сибірські поселення, відслужили отець Омелян Колодчак та отець Роман Сливка. Також спільною поминальною молитвою присутні вшанували пам’ять про політв’язня ГУЛАГУ, незламного українця, одного з керівників Норільського повстання у 1953 р., який помер нещодавно, 14 травня, на 91- ому році життя, Євгена Грицяка.
– Сьогоднішні болючі спогади, – відзначив отець Роман, – повинні бути не лише «домашніми», які стосуються лише родичів, сімей, що пережили величезні втрати і постраждали від злочинних дій колишніх владних режимів. Маємо поширювати їх серед молоді, яка відкриває для себе нові сторінки раніше замовчуваної історії, вчиться з них справжньому патріотизму. Маємо показувати наступним поколінням, що наша історія – гідна історія, в якій є чимало мучеників за Україну. Ці мужні особистості були і є підтримкою для інших, давали і дають їм силу, духовний стержень, які допомагають не боятися ні катів, ні поневірянь.
Про жорстокість більшовицького терору йшлося і у виступі бібліотекаря Збаразької центральної бібліотеки Тетяни Стахів, і у відеофільмі «Операція «Захід». Під супровід невмирущої пісні «Журавлі» у записі Квітки Цісик присутні переглянули відео-фото-реквієм на тему «Репресії, ув’язнення, масові депортації населення. Життя репресованих в таборах ГУЛАГУ і у спецпоселеннях». У відео увійшли світлини депортованих жителів Збаражчини.
Опісля виступили науковці, політв’язні, репресовані, журналісти, письменники та поети. Зокрема, своїми знаннями та власними переконаннями поділився науковий працівник Львівського історичного музею, письменник, автор багатьох наукових праць Василь Кучерук. Науковець стверджує, що український народ, який в усі часи зазнавав знущань з боку різноманітних поневолювачів, найбільше терпів і терпить від московської імперії. І поки вона існуватиме, доти буде біда. Проте промовець впевнений, що не за горами той час, коли злощасна імперія розвалиться. Але усім нам потрібно твердо стояти на позиціях українського патріотизму, вперто боротись за становлення самостійної сильної держави України.
Солідарним з паном Василем у своєму виступі був і почесний голова районної управи Братства ОУН – УПА , автор книги спогадів «Сповідь моїм землякам» Ярослав Перчишин. Ветеран зауважив, що усі колишні окупанти України – і турки , і німці, й поляки змінилися. Вони демонструють бажання бути нашими друзями, і ми підтримуємо такі прагнення. З часом, на думку пана Ярослава, і «москаля» світ зробить іншим. Адже світ розуміє, що українці мудрий і красивий народ, і тому стає на його захист. А ми маємо показати, що дамо відсіч кожному, хто зазіхатиме на нашу Батьківщину.
Долучились до розмови і представники творчої інтелігенції. Член спілки письменників України вчитель Марія Назар висловилась про борців за волю України найближчою їй мовою – мовою віршів. – Я вірю, – поділилась думками поетеса, – що в Україні таки настануть добрі часи, коли не буде потреби героїчно віддавати своє життя за неї. Кожен буде героєм на своєму робочому місці, де докладатиме максимум зусиль, щоб Україна жила як і інші цивілізовані мирні держави у спокою і достатку.
Про трагічні життєві перипетії, яких сповна зазнав його рід, розповів гість Збаража письменник і журналіст зі Зборова Леонід Білик. – Хоча тема репресій, – зауважив пан Леонід, – сьогодні зовсім не цікава молоді, – ми все ж маємо не втомлюватись передавати пам’ять про ті трагічні події з покоління в покоління, записувати інтерв’ю з учасниками та свідками тих подій, очевидцями, зберігати усе як нашу велику історичну цінність, і колись Україна за це обов’язково віддячить. Про трагічну долю земляків – родини Козубських із села Раковець розповів член Національної спілки журналістів України Юрій Заяць.
А виходець з родини, яка зазнала репресій, Мирослав Равлик закликав не лише зберігати пам’ять про жорстокість, вчинену стосовно українського народу, а й ініціювати з низів, щоб на державному рівні поставити питання, щоб винуватці відповіли за скоєне, компенсували майнові та моральні втрати людей, що постраждали, та їхніх нащадків.
Віршованими рядками, присвяченими обговорюваній темі, поділились поет, член НСЖУ Володимир Кравчук, вчителька української мови з Великих Вікнин поетеса Надія Тарасюк, директор кіномережі району Ігор Залевський.
Щирою ліричною українською піснею прикрасили академію солісти районного будинку культури Любов Шарко, Володимир Вербовецький, Сергій Рогівський. Завершився захід на оптимістичній ноті, яку своїм танцем задали вихованці районного будинку дитячої та юнацької творчості, та урочисте виконання духовного Гімну українців «Боже, великий єдиний, нам Україну храни!». По завершенні виступів зацікавлені мали нагоду переглянути фотовиставку-реквієм, розміщену на спеціально виготовлених для даної події стендах. Фото були взяті з Книги пам’яті Збаразького району, видрукованій у 2006-ому році, яку уклала Олеся Яременко. Сьогодні невтомна патріотка продовжує розпочату роботу і працює над новими розділами книги, вивчає додаткові архівні матеріали. Учасників заходу також зацікавила книжкова виставка з даної теми, зорганізована працівниками районної бібліотеки для дорослих і виставлена перед сценою.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *