Віта Швидка: «Люди з часом неодмінно відчують всі переваги децентралізації»

В Україні активно відбувається процес децентралізації, який не оминув і Збаражчину. На території району утворені та функціонують три об’єднані територіальні громади. Про перші результати, досвід та проблеми функціонування громад розмовляємо з виконуючою обов’язки голови Колодненської громади, Вітою Швидкою.

– Колодненська об’єднана територіальна громада утворилася однією з перших на теренах Тернопільської області. Скажіть, що спонукало до створення громади та що вдалося зробити за час її існування.
– На сьогодні в Україні активно відбувається процес децентралізації, який включає створення територіальних громад. Ці самоврядні структури мають ширші повноваження на місцях, збільшується надходження коштів до бюджетів, що дозволяє покращувати інфраструктуру та вирішувати ряд проблем, які неможливо було вирішувати раніше. Крім того, новоствореним громадам надається значна фінансова допомога з боку держави.
Зважаючи на це, було прийнято рішення про добровільне об’єднання Колодненської та Шимковецької сільських рад у Колодненську об’єднану територіальну громаду з адміністративним центром у селі Колодне. Варто зазначити, що Колодненська громада створена першою на території району.
Торік на розвиток громади з державного бюджету було виділено субвенцію. Великим позитивним моментом децентралізації для нашої громади, як, зрештою, і для інших, стало те, що зазначені кошти ми можемо використовувати на потреби громади, тобто куди самі жителі вважають за потрібне. Тому, за ці кошти ми зробили капітальний ремонт даху будинку культури в Шимківцях, відремонтували приміщення адміністративного будинку в Колодному, провели вуличне освітлення в Болязубах, а також закупили техніку для комунального підприємства.

– Що плануєте зробити для розвитку громади в майбутньому?
– Плани у нас далекосяжні, однак, враховуючи брак коштів, визначили пріоритетні напрямки, які плануємо реалізувати найближчим часом. Зокрема в цьому році маємо намір перед школою та адміністративним будинком вкласти бруківку, також хочемо провести освітлення всіх вулиць в с. Колодне.

– З якими труднощами зіткнулися Ви, як керівник новоствореної громади ?
– Мабуть, однією із найсерйозніших проблем стала відсутність кваліфікованих спеціалістів. Доволі складний і тривалий процес підбору персоналу на конкурсній основі значно загальмував процес ефективного функціонування громади. Певні труднощі виникали та виникають досі у плані спілкування з людьми, адже всі вони різні і догодити кожному не просто. Але я особисто, представники депутатського корпусу стараємося прислухатися до кожного жителя громади, почути їхні думки, проблеми та побажання і намагаємось кожному з них допомогти.
Також труднощі виникають і через недостатнє надходження коштів до бюджету громади із власних джерел. За перше півріччя 2017 року надійшло доходів загального фонду сільського бюджету Колодненської сільської ради з урахуванням трансфертів 7 мільйонів 341 тисяча 700 гривень, в тому числі без трансфертів 1 мільйон 840 тисяч 600 гривень. Але хочу зазначити, що ми працюємо у цьому напрямку та стараємось покращити фінансовий стан громади, забезпечити раціональне використання коштів бюджету. Звичайно, якби ми мали більше власних надходжень, то змогли б значною мірою покращити інфраструктуру тих населених пунктів, що входять до нашої громади.
Одним із шляхів вирішення проблеми надходження коштів є надання можливості громадам розпоряджатися землями, що розташовані за межами населених пунктів.

– Які проекти плануєте реалізувати у найближчі роки?
– Передусім, хочемо суттєво покращити соціальну інфраструктуру, зокрема, створити та належно облаштувати дитячий садочок в с. Колодне, провести утеплення вікон в школі с. Шимківці, здійснити реконструкцію медпункту в Болязубах та перекрити дах в будинку культури в селі Решнівка. На реалізацію цих заходів плануємо використати кошти субвенцій з державного бюджету на розвиток громади, а також, по можливості залучати позабюджетні кошти.

– Який стан надходжень до бюджету громади? Чи зросли вони?
– Торік ми отримали майже 2 мільйони 700 тис. гривень субвенції на розвиток інфраструктури, більшу частину цих коштів використали. Цього року субвенція значно зменшилась та становить 1 мільйон 600 тис. гривень. Освітня та медична субвенції залишаються стабільними, тому не виникає проблем із виплатою заробітної плати тим же вчителям. Однак, враховуючи зміни у фінансовому законодавстві, виплата заробітної плати технічним працівникам закладів освіти, працівникам закладів культури здійснюється за рахунок коштів бюджету громади.

– Які, на вашу думку, перспективи у громад?
– Процес децентралізації є незворотним. Європейський досвід показує, що розширення повноважень на місцевому рівні дає значний результат саме в плані розвитку та вирішує багато проблем на місцях. Громади, які утворилися швидше, мають значне стимулювання для розвитку з боку держави. По суті, саме зараз є можливість сформувати підґрунтя для ефективного функціонування громад в майбутньому, але для цього має докласти значні зусилля не тільки голова громади, виконавчий апарат та депутати, а й кожен житель громади,беручи на себе частину відповідальності. Адже критикувати легко, а отримати бажаний результат за п’ять хвилин – неможливо, лише спільною працею досягнемо успіху.
Тож я переконана, що в майбутньому буде створюватися ще більше громад, і люди з часом відчують всі переваги децентралізації.
– Дякую за розмову.

Людмила РАТУШНЯК,
студентка кафедри філології та журналістики
ТНПУ ім. В. Гнатюка

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *