Іван Айвазовський: кримський вірменин з галицьким корінням

 

Чи знаєте ви, шановні читачі, що одна із вулиць нашого міста, що розташована в мікрорайоні поблизу Максимівського шосе, названа на честь всесвітньо відомого художника-мариніста Івана Айвазовського, 200-річчя якого виповнюється саме завтра, 29 липня.
Усе життя і творчість художника пов’язане з українським містом Феодосією в Криму. У 1966-1971роках мені довелося служити в армії у цьому місті. У цей час я мав змогу доторкнутися до творчості великого художника. Саме там під час екскурсії в картинну галерею імені Айвазовського побачив оголошення про набір у художню студію. Оскільки живописом і графікою займався ще зі шкільних років, вирішив записатися. І не пошкодував про це. Вважаю, що саме ці заняття вплинули на мій вибір професії (після служби в армії вступив на архітектурний факультет Львівського сільськогосподарського інституту). А захоплення творчістю Айвазовського переросло у прагнення дізнатися більше про цю видатну особистість.
Із імперських міркувань Росія визнає Айвазовського російським художником. Однак родинні корені Айвазовського походять з української землі, з нашого краю – Галичини. Дослідник творчості великого художника-мариніста, художник Микола Барсамов відзначає, що на початку 19 століття з Галичини в Феодосію переселився вірменин Костянтин Гайвазовський – батько великого мариніста. 29 липня 1817 року в його сім’ї народився молодший син Іван, який прославив на весь світ нашу землю, наше море, наш Крим.
Все життя Айвазовського пройшло в самовідданій праці.
Іван Костянтинович Айвазовський прожив 83 роки, залишивши після себе значний творчий спадок – 6 тисяч полотен. Його картини розійшлися по цілому світу. Їх можна зустріти в картинних галереях, музеях і приватних колекціях. Із зрозумілих причин багато з них знаходяться в Росії.
Айвазовський – не лише художник, а й меценат, він багато зробив для розвитку рідного міста Феодосії. За його кошти був збудований водопровід, по дерев’яних трубах якого надходила питна вода в місто. Забудова міста була під пильним контролем художника. Микола Барсамов пише, що для Феодосії Айвазовський був як батько. Якщо якусь споруду будували з порушеннями, то він змушував будівельників розбирати її та все переробляти.
У центральній частині Феодосії на березі моря художник побудував власний будинок-студію у стилі італійських ренесансних вілл, прикрашений зліпками з античних скульптур, а також картинну галерею. Феодосії він заповідав велику колекцію картин, будинок і галерею.

Роман ОСТАПЧУК, архітектор

Від редакції: Іван Айвазовський – академік Римської, Паризької, Амстердамської, Петербурзької академій мистецтв. У Вірменії вважають Айвазовського вірменським художником. Усе життя він цікавився життям вірменського населення різних країн і всіляко сприяв його освіті. У рідній Феодосії він заснував нову вірменську школу і друкарню, побудував нову і відремонтував стару вірменські церкви. У той же час меценат заснував загальноміське художнє училище й історико-архітектурний музей, сприяв будівництву залізниці. Цікавився археологією, займався питаннями охорони пам’яток Криму. Відповідно до волі Айвазовського, його поховали у Феодосії, у дворі церкви Сурб Саргіс, де він був хрещений і вінчався. Надгробний напис – висічені давньовірменською слова історика V століття Мовсесе Хоренаці – говорить: «Народився смертним, залишив по собі безсмертну пам’ять».
Пам’ять про визначного художника у Збаражі увіковічнена не випадково. Вулиця Айвазовського у нас з’явилася з легкої руки архітектора Романа Остапчука – палкого шанувальника творчості художника.

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *