Збаражани пересіли на велосипеди заради чистого довкілля

Минулої неділі у Збаражі, вже вдруге з початку року, відбувся масовий велопробіг, участь у якому взяла сотня збаражан. В порівнянні із першим велопробігом, який відбувся 14 травня, вдвоє зросла і кількість учасників, що неабияк потішило організаторів акції.
Осінній велопробіг був присвячений екологічній тематиці. Його учасники закликали збаражан хоча б на день пересісти з автівки на велосипед, щоб зменшити викиди шкідливих газів в атмосферу. На жаль, заклик молодих та креативних містян поки що не отримав масової підтримки у краян, але вони не засмучуються, адже громадянську активність, екологічне виховання та здоровий спосіб життя неможливо прищепити, організувавши кілька заходів – це процес довготривалий, але певний прогрес помітний вже тепер. Це на Заході подібні акції звична річ, і взяти участь у марафоні чи велопробізі за честь кожному мешканцю міста, це престижно для будь-якого політика, службовця чи бізнесмена. У нас основна рушійна сила таких акцій та її головні учасники – молодь, здебільшого школярі. Побачити керівництво та працівників райдержадміністрації, райради, прокуратури, поліції, інших «серйозних» установ на роверах, наразі щось із сфери фантастики.
Чомусь на Галичині доросла людина на велосипеді, а особливо жінка, сприймається з упередженням. Вважається, що велосипед – атрибут дитинства, на якому несолідно їздити дорослим. Хоча зовсім інше сприйняття людини на велосипеді у волинян, хмельничан та у центральній Україні загалом. Тому, започаткувавши велопробіг у Збаражі, його організатори прагнуть побороти і цей стереотип і залучити до здорового способу життя якомога більше людей. – Адже велосипед – не лише екологічно чистий транспорт, – стверджує Світлана Пилипів, – він надзвичайно зручний, доступний в порівнянні з автомобілем, та ще й корисний для здоров’я людини. Більш зручного, компактного транспорту годі шукати, він ідеальний для таких невеличких містечок, як Збараж. Про здоров’я треба дбати змалку. Велопробіг організували, щоб діти мали змогу більше спілкуватися зі своїми однолітками в реальному житті, здружилися, щоб учні різних шкіл побачили, що дозвілля на свіжому повітрі може бути корисним та цікавим. Хочемо, щоб більше збаражан долучалися до таких заходів – і дорослі, вчителі, керівники та працівники різних організацій, адже участь у таких заходах – загальноєвропейська практика. Час і нам переймати європейські традиції та цінності, – переконана пані Світлана.- А ми й надалі організовуватимемо велопробіги, продумаємо, як їх зробити ще цікавішими і регулярними. Діти підходять і запитують: «А коли наступний раз їздитимемо?». На запитання, коли вони самі хочуть, відповідають: «щотижня». Напевно, щотижня, це наразі зачасто, але щомісяця, думаю, було б оптимально. Треба лише вибрати періодичність – перша чи остання неділя місяця, – каже наставниця команди «ЗбаражКом».
– Маємо пропозиції від школярів, щоб узимку робити лижні перегони, – зазначає ще одна організаторка велопробігу Оксана Стельмащук. – Ми обдумаємо усі пропозиції й врахуємо усі побажання дітей, – обіцяє вона.
Велопробіг розпочався із чаювання та веселих танців-руханок від організаторів. На велосипедах, наплічниках та просто на одязі в учасників були прикріплені аркуші різнокольорового паперу з веселими мотиваційними гаслами велопробігу: «Еко-Збараж, руль, педалі», «Збараж рулить», «Велосипед – це круто», «Зміни місто на краще», «Почни з себе», «Спорт – це життя», «Зміни школу на краще», «Рух – це здоров’я», «Спорт об’єднує».
Розігрівши таким чином м’язи, посмакувавши запашним чаєм з медом і травами, зарядившись енергією та наробивши вдосталь селфі, учасники велопробігу отримали настанови від вчителя захисту Вітчизни ЗОШ №3 Олександра Войтківа, який був головним спортивним координатором велопробігу. За командою осідлали своїх двоколісних коней і помчали по давно знайомому маршруту. Як і минулого разу, маршрут велопробігу не змінився і простягнувся від майдану Івана Франка вгору по вулиці Грушевського аж до автостанції в районі цукрового заводу. Там на кільці, яке команда «ЗбаражКом» засадила квітами та декоративними кущами, учасники зробили коло і повернулися назад на центральний майдан міста у супроводі поліції та швидкої, які забезпечували безпеку. Збаразька поліція на еко-автомобілі супроводжувала учасників велопробігу і через гучномовець регулювала рух.
У неділю, 1-го жовтня, на майдані Івана Франка велопробіг, який цього разу був присвячений екологічній тематиці, зібрав сотню збаражан. Закономірно, що абсолютна більшість із них були саме школярі. До речі, деякі брали участь цілими сім’ями. Так, старшокласниця третьої школи Марічка Заставна взяти участь у велопробізі заагітувала не лише власного батька, а й сусідів – сім’ї Святківських та Слюсарчуків, які, як з’ясувалося, затяті велосипедисти. Між іншим, п’ятирічний Сава Святівський став наймолодшим учасником велопробігу. Як розповіла мама хлопчика, пані Тетяна, її син не уявляє свого життя без велосипеда. Ось і сьогодні він разом із другом Ромчиком Слюсарчуком, якому шість з половиною років, взяли участь у велопробізі. Батьки найменших, але напевно найактивніших велолюбителів розповідають, що не примушували дітей долучатися до акції, це їхній особистий вибір. – Так співпало, що цієї неділі до Збаража приїхав цирк, – розповідає мати Савчика. – Кажу до сина: «Обирай, куди підемо – в цирк чи на велопробіг?» Сава відповів, що велопробіг. Тому ми тут. Нам з сином дуже сподобалося, гарна організація, треба, щоб такі велопробіги відбувалися частіше, – переконана пані Тетяна. Вона розповіла, що син щодня не випускає з рук велосипед і багато катається, їзда на двоколісному малому надзвичайно подобається. Вже після закінчення велопробігу його наймолодші учасники, рожевощокі, щасливі і задоволені, ще довго галасливо намотували кола довкола майдану на своїх роверах.
За словами батька Ромчика Слюсарчука, пана Олександра, вони з друзями цілими сім’ями подорожують на велосипедах чи не щонеділі, зокрема полюбляють їздити на Залужжя. – Гарна ідея проводити велопробіг, – вважає збаражанин, – вона неабияк об’єднує і здружує дітей, але хотілося б, щоб більше людей брало участь, ну і частіше, хоча би раз на місяць. Аналогічної думки усі учасники велопробігу. Цікавість та бажання урізноманітнити своє дозвілля спонукало семикласницю Аліну Зелінську з подругами-однокласницями із першої школи Софією Папурою та Діаною Гв’яздою прийти на майдан з «двоколісними друзями». За словами дівчат, на велосипедах вони з п’яти років, об’їздили усе місто, навіть їздили на Старозбаразький став. Участь у велопробігу беруть вперше, але дуже раді, що нарешті і в Збаражі проводять таку акцію. Будуть брати участь у подібних заходах і надалі. Вдруге у велопробізі Андрій Бобрик та Дмитро Шелест, які теж не перший рік за кермом, і катання на велосипеді після уроків – їхня головна розвага. Так само, як і для семикласників другої одинадцятирічки Назара, Ігоря та Павла. Крім велоспорту, хлопці займаються й футболом, волейболом та баскетболом. Участь у велопробізі беруть вперше, але хочуть, щоб він став традиційним і відбувався не двічі на рік, а набагато частіше. Зрозуміло, що серед шкільної братії учасників велопробігу найбільше учнів з третьої школи, які придумали та організували цей захід. – Ми за еко-життя, боремося за свіже повітря, – озвучує одне із гасел велопробігу десятикласник Дмитро. – Дякуємо міському голові за підтримку, він класний. Хлопця підтримують одинадцятикласник Павло та восьмикласник Дмитро, які теж стверджують, що велосипед у їхньому житті займає не останнє місце і запевняють, що катанню на велику надають перевагу більше, ніж комп’ютерним іграм. Хлопці навіть жартують, що у них нема інтернету, тому увесь час їздять на роверах, та закликають збаражан робити те саме, щоб зберегти екологію для себе та майбутніх поколінь.

Все життя на велосипеді і вчитель фізкультури третьої школи Євгенія Дмитрівна Войтків, за плечима якої півстолітній стаж кермування цим найекологічнішим транспортним засобом. – Мої учні так звикли, що я завжди на ровері, що навіть під час свята останнього дзвоника, коли кожному вчителю обирали фрагмент пісні, який його найвлучніше характеризує, мені обрали пісню про велосипед з репертуару «Лісапетного батальйону», – сміється вчителька.
Нагадаємо, ідея міського велопробігу належить учням третьої Збаразької одинадцятирічки імені Тараса Михальського, які, об’єднавшись у шкільну команду «ЗбаражКом», вирішили зробити щось корисне для рідного міста, спонукати насамперед молодь, своїх однолітків бути активними, відволікти від комп’ютера та інтернету, зацікавити займатися спортом і пропагувати здоровий спосіб життя. Тому закономірно, що перший велопробіг проходив під гаслом «Залишай інтернет – сідай на велосипед». Ініціативу команди «ЗбражКом» та їхнього наставника вчителя математики та інформатики Світлани Пилипів підтримали у районному будинку дитячої творчості директор Оксана Стельмащук разом із лідерами учнівського самоврядування Збаражчини «Голосок» та міський голова Роман Полікровський, який особисто взяв участь у велопробізі. Для нього це не піар, він дійсно їздить на велосипеді у повсякденному житті, навіть на роботу. Роман Полікровський розповів, що деякі збаражани, зустрівши його на велосипеді, були шоковані і не могли повірити, що перед ними міський голова, але з часом звикли. Впродовж літа на роботу він їздив на велосипеді, приклад голови перейняло і кілька працівників міської ради, тому під адмінбудівлею обладнали велопарковку. – Люблю їздити на велосипеді, у мене вся сім’я катається, тому сьогодні я тут і тішуся, що стільки молоді долучилося до велопробігу. Це хороший приклад– пересісти з автомобіля на велосипед, аби покращити екологію, оздоровитися самому та завжди мати гарний настрій. Запрошую усіх збаражан, великих і малих, керівників долучатися і переймати естафету. Дякую організаторам за таку класну акцію, вони роблять великий внесок у розвиток спорту, здорового способу життя, а міська рада і я особисто завжди готовий підтримати такі починання. Нехай нам Бог допомагає разом робити наше місто кращим, прогресивним та сучасним.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *