Шумська ОТГ : блискавичний розквіт та нові виклики

У сьогоднішній непростий час реформ хтось їх критикує, хтось за ними просто спостерігає, але є такі, що, незважаючи на ризики, відважно впроваджує зміни в життя. Прикладом таких сміливих реформаторів є представники Шумської об’єднаної громади, яку очолює Володимир Плетюк. Влітку громаді виповнилось два роки з часу утворення. За цей невеличкий період шумчанам вдалось реалізувати такі великомасштабні проекти, про які раніше навіть боялися мріяти, через їх величезну вартість. На розвиток інфраструктури громада отримала 16 млн гривень. Міський голова Шумська із задоволенням поділився здобутками і назвав переваги, які отримали населені пункти, об’єднавшись у громаду (у громаді – 19 сільських рад, 35 населених пунктів, у яких живе понад 21 тисяча людей).
– По перше, ми не лише отримали від держави додаткові субвенції, а й навчились знаходити кошти за рахунок грантових програм, – відзначив Володимир Плетюк, – ще два роки тому ми не вміли писати різноманітні проекти, подавати їх на конкурс, а тепер уже маємо в цьому і певний досвід, і користь з цього.
Здобутки громади чималенькі. За 11 млн грн субвенцій, наданих на капітальний ремонт доріг, вдалось прокласти вулицю Енергетичну довжиною 880 м, що коштувало 3,7 млн грн., відремонтувати вул. Лесі Українки, яка тягнеться на 700 м, вартість проекту – 5,7 млн грн., прокласти під’їзні шляхи до тих сіл, де їх не було. Також у місті з’явився новенький центр надання адміністративних послуг, який переобладнали зі старого приміщення колишнього кінотеатру. Згодом там має бути і Будинок громади. Ведуться роботи з облаштування залу для депутатів, де буде встановлена система «Рада» для голосування. Особливо цікавим для мешканців громади та гостей Шумська є розпочатий проект з реконструкції озера у парку «Соснина». Проект – вартістю 2,4 млн грн. На даний час водойму чистять, укріплюють берег підпірною стінкою, згодом дно покриють спеціальною плівкою, засиплять піском. На березі буде два пляжі – і для дорослих, і для дітей. Збоку облаштують майданчик для стоянки машин. Словом, влітку тут виросте ціла відпочинкова територія, яка приваблюватиме як місцевих мешканців, так і гостей. Дочекалась відродження і комунальна сфера: придбано автогрейдер за 1,4 млн грн., автовишку за 1,5 млн грн та іншу техніку.
За рекордно короткий час – буквально за півтора місяця – спорудили у Шумську поблизу загальноосвітньої школи №1 і новий футбольний майданчик із штучним покриттям. У всіх селах відновлено вуличне освітлення, у багатьох відкриті ігрові дитячі майданчики. В енергоефективність школи вкладено близько шести мільйонів гривень, за цей рахунок замінюються старі вікна та двері на енергозберігаючі, проводиться інший комплекс робіт.
– Можна багато чого досягнути, робити великі структурні речі, – зауважив міський голова Шумська пан Володимир, – але лише при підтримці місцевих мешканців та у партнерській довірливій співпраці з урядом. На жаль, на даний час, ми не можемо бути цілком впевненими, що в подальшому зможемо розраховувати на цілковиту підтримку держави.
Громади, очевидно, зіткнуться з новими фінансовими викликами. Про це повідомила консультант Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України з бюджетних питань Тетяна Чурилова. За її словами, проект бюджету країни на майбутній рік несе в собі певні ризики для ОТГ, через нововведення. Зокрема, документом не передбачено субвенцій для громад на покриття пільгових перевезень, послуг зв’язку, також немає відповіді на питання, звідки громади братимуть кошти на оплату підвищеної зарплати вчителям та на інші потреби закладів освіти та охорони здоров’я, фінансування яких у майбутньому бюджеті не передбачені. Загалом на плечі громад перекладаються ті витрати, які мала б брати на себе держава. За пропозицією урядовців також може зрости допустимий відсоток вилучених доходів з бюджетів багатих громад на так зване вирівнювання бюджетів до 80%. У такому разі громади не будуть мати стимулу для заробляння коштів. Врегулювати назрілі питання намагається асоціація міст України. Інтереси громад вона відстоюватиме у бюджетних комітетах Верховної Ради і сподівається, що у законопроект Держбюжету-2018 будуть внесені відповідні поправки. Саме завдяки регіональному відділенню у Тернополі, яке зорганізувало прес-тур до Шумської ОТГ, представники ЗМІ змогли побачити успіхи та невдачі реформи з децентралізації влади. Поїздка відбулась в рамках проекту Пульс, що реалізується Асоціацією міст України за підтримки USAID. У поїздці взяли участь Виконавчий директор Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України Ігор Гірчак, консультанти Тернопільського РВ АМУ Максим Черкашин, Роман Руснак, Тетяна Чурилова.
Тож поки ми, мешканці Збаражчини, роздумували, зважували, сперечалися, утворювали дрібненькі громади, наші сусіди скористалися перевагами об’єднаної громади, зробили блискавичний потужний ривок вперед до покращення інфраструктури регіону. І що б там не чекало їх завтра, здобутків, нових навичок, знань, отриманих за цих два роки реформування, уже ніхто від них не забере.

Ірина СИСКО
Збараж-Шумськ

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *