Духовний спів потребує злагодженої співпраці диригента, хористів і священика

Вже вдруге в Тернопільській обласній філармонії відбувся обласний фестиваль-конкурс духовної музики «Тебе оспівуємо, Тебе благословимо». Захід відбувся 25 листопада. Традиційно фестиваль проходить під патронатом Тернопільсько-ЗборівськоїАрхієпархії УГКЦ. Другий рік поспіль участь у ньому бере хор Церкви Христового Воскресіння «Неопалима купина» зі Збаража. Якщо минулого року збаразькі хористи-аматори були лише учасниками, дебютувавши на фестивалі, то цьогоріч поїхали додому із призовим третім місцем, що неабияк потішило учасників хору (вони, до речі, були єдиним колективом, який презентував на цьому конкурсі Збаражчину).
Для непрофесійного колективу, якому минуло лише два з половиною роки від часу заснування, бути у трійці лідерів – дуже вагомий результат. На конкурс збаразькі хористи підготували два твори – «Отче наш» Михайла Вербицького та «Благослови» Джулі Кновла. Варто зазначити, що останній твір виконував і молодіжний хор Тернопільського педуніверситету імені Гнатюка, але, на думку слухачів та журі, збаражани з цим твором впоралися набагато краще. В інтерпретації «Неопалимої купини»( керівник Богдан Бобак) твір ДжуліКновла прозвучав емоційніше і виразніше.
На відміну від минулого року, участь у фестивалі взяло лише 15 колективів, коли торік позмагатися у духовному співі зголосилося аж 26 хорів, хоча більше десятка конкурсантів представляли різноманітні хори, ансамблі Тернополя. Участь у другому обласному фестивалі-конкурсі взяли хори із Бережан, Тернополя, Озерної(Зборівського району), Борщева, Зарваниці, Лапшина(Бережанський район) та Збаража. Найбільше цьогоріч колективів приїхало із Бережан та району – аж п’ять. Судили конкурсантів засновники фестивалю, директор Тернопільської музичної школи № 2 Василь, регент і керівник хору церкви Святого Первоверховного апостола Петра, що у Тернополі Ольга Коневич, декан Тернопільський, настоятель храму Зарваницької Матері Божої УГКЦ о. Роман Ваврух та викладач Львівської консерваторії, заслужений діяч мистецтв УРСР, диригент, організатор та художній керівник чоловічої капели «Гомін», голова журі – Олег Цигилик. З огляду на те, що у конкурсі беруть участь різнопланові колективи, хори, капели, ансамблі, професійні, аматорські, камерні, цього року журі вирішило встановити для кожного призера свою номінацію. Гран-прі фестивалю отримав всесвітньо відомий тернопільський дитячий хор «Зоринка». З професіоналізмом та музичною довершеністю виконання творів, представлених на конкурс, не міг зрівнятися жоден колектив-учасник. Найгучніші оплески зірвали саме ці юні артисти, виконавши Псалом «Господи, Боже мій» в обробці Володимира Стеценка та «Реквієм Небесній сотні» на музику Богданни Фільц та слова Олега Германа. Разом із збаражанами дипломантом третьої премії став тернопільський хор «Глорія» церкви Святого верховного апостола Петра. Набагато більше було дипломантів другої премії – вже згадуваний молодіжний хор педуніверситету, народний аматорський хор «Просвіта» Бережанського РБК, хор церкви Святого Йосафата з Тернополя та жіночий хор колегіуму для дівчат «Знамення» села Зарваниця. Перше місце теж поділили між трьома колективами – Хором церкви Пресвятої Тройці с. Озерна Зборівського району, який минулого року отримав друге призове місце, народним аматорським жіночим камерним хором «Глорія» Церкви Пресвятої Трійці м. Бережани та Бережанської міської ради. Цей колектив теж маститий, минулого року став лауреатом І премії фестивалю-конкурсу «Тебе оспівуємо, тебе благословимо», двічі – лауреатом міжнародного міжконфесійного фестивалю-конкурсу «Я там, де є благословення», лауреат І премії Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Вишгородська Покрова». Першим місцем журі нагородило і найстарших учасників – чоловічий хор Церкви святих верховних апостолів Петра і Павла з Борщова. У Збаражі теж є поважний чоловічий хор «Воскресіння» на парафії Христового Воскресіння, можливо і йому варто було б взяти участь у фестивалі наступного року.
На жаль, приїхали не всі конкурсанти, які напередодні зголосилися взяти участь у фестивалі. Хоча журі робило тривалі перерви, але так і не приїхала народна аматорська капела із 125-річною історією «Боян» із Бережан. Підбиваючи підсумки фестивалю, голова журі Олег Цигилик висловив побажання, щоб у ньому з кожним роком брали участь все більше колективів. Він пригадав, якими чисельними були хори по селах і містах ще якихось півстоліття тому, якою ганьбою було для хлопця чи дівчини не співати в хорі. – Прекрасне свято духовної музики. Мені, як музиканту і диригенту, хотілося б, щоб воно було більш вагомим по суті і майстерним по виконанню, – наголосив Олег Цигилик. – Стан наших хорів мав би бути кращим, особливо церковних, і в цьому велика роль священика, який повинен дуже добре дбати, щоб хор звучав на високому рівні. Той, хто співає – двічі молиться, казав Святий Августин. Але неприпустимо молитися Богу і фальшивити. На жаль, у багатьох сільських храмах з культурою співу величезна проблема. Друга складова успіху – це люди. Чому в наших хорах співає з десяток чоловіків та з десяток жіночок? Пригадайте, якими чисельними були сільські хори у повоєнні десятиліття, а нині диригент мусить низенько вклонитится, аби люди йшли співати до хору. Так не повинно бути. І третя складова – диригент. Коли слухали нині хори, були помітні недопрацювання диригента – хористи не знають своїх партій, фальшивлять, і це при цьому, що є сильні голоси. Якщо ми усі разом(священик, хористи і диригент) докладемо зусиль, то наші фестивалі проходитимуть на найвищому рівні, і церкви наповняться хорошим, справді божественним співом, – переконаний викладач Львівської консерваторії.

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *