Збаражчан закликають долучитися до збору коштів на пам’ятник Героям Небесної сотні

До Дня Незалежності у Збаражі буде споруджений пам’ятник Героям Небесної сотні, уродженцям Збаражчини Устиму Голоднюку та Назару Войтовичу. Саме до 24 серпня 2018 року планують завершити усі будівельні, оздоблювальні роботи та благоустрій у Сквері Героїв Небесного воїнства у Збаражі ініціатори спорудження пам’ятника – благодійний фонд Пам’яті Небесного воїнства. До складу фонду , підписавши 24 серпня цього року відповідну угоду про співпрацю, увійшли волонтери з ГО «Наша громадська справа», районна організація Червоного Хреста та Збаразька міська рада. Координатором даного проекту є громадська активістка, вчитель історії другої міської школи імені Івана Франка Марія Багрій.
Пам’ятник встановлять у реконструйованому сквері Небесного воїнства, який облаштують на території перед місцевим будинком архітектури, що навпроти райсуду. За проектом реконструкції уся територія перед входом до першої школи, будинком архітектури та пам’ятником Дмитру Клячківському буде територією майбутнього скверу. Вхід до школи буде із боку прокуратури. Метаморфози очікують і на сам пам’ятник Дмитру Клячківському, який буде переміщено та встановлено перед будинком архітектури. На його теперішньому місці, але ближче до дороги, буде споруджено пам’ятник нашим Героям Небесної сотні.
Точніше охарактеризувати майбутній пам’ятник варто як композицію, яка складатиметься із двох бронзових фігур Устима та Назара, вилитих у натуральну величину, та двох масивних камінних брил, які символізуватимуть барикади. На одній будуть встановлені бронзові фігури Героїв. Ця плита спереду буде вирізьблена у формі купи нагромадженого каміння та бруківки, інша плита височітиме за плечима Героїв. Вгорі на ній буде викарбований напис «Рабів до раю не пускають», по боках верхньої брили будуть вирізьблені прапори, шини, вогонь від багать та інші атрибути Революції Гідності. Що стосується зовнішнього вигляду, елементів одягу, постави, виразу обличчя самих бронзових фігур Устима та Назара, то усі ці тонкощі будуть узгоджуватися із батьками Героїв, які матимуть змогу впливати на процес створення скульптур, надавши фото, відеоматеріали тощо. Сам пам’ятник міститиметься на гранітному п’єдесталі висотою 1,30 метра. Уся композиція разом із п’єдесталом буде висотою 4-4,5 метра, глибина 1,60м, важитиме до 10 тонн. Бронзові фігури важитимуть теж чимало – по 250 кілограмів кожна. Вартість спорудження пам’ятника Героям Небесної сотні у Збаражі складе 700 тисяч гривень, або 28 тисяч доларів США. З них десять тисяч доларів коштує лише литво бронзових фігур Героїв.

Усі ці тонкощі та нюанси розповів скульптор Микола Король, чий проект найбільше сподобався робочій групі, а головне – батькам загиблих збаразьких Героїв. Пан Король – автор пам’ятника Герою Небесної сотні Олександру Капіносу у селі Дунаїв, що на Кременеччині. Більше того, мати Устима Голоднюка пані Ірина Кінах, спеціально їздила у Дунаїв, щоб побачити цей пам’ятник в реальності, і була задоволена роботою скульптора, якому вдалося передати у скульптурі фотографічну схожість з Героєм, його індивідуальність. Микола Король разом із сином Тарасом минулої п’ятниці приїжджали до Збаража, щоб обговорити з робочою групою кошторис та концепцію майбутнього пам’ятника Героям Небесної сотні. – Ідей багато, ми поговорили з багатьма людьми, прислухалися до думок експертів, рідних, громадськості і намагалися врахувати зауваження та пропозиції кожного, але водночас не дійти до абсурду постійними удосконаленнями, щоб не порушити художню концепцію монументу, – розповів скульптор про пророблену роботу. За його словами, обираючи матеріали для майбутнього пам’ятника, він насамперед прагнув, щоб він був оригінальним, різнобарвним та економічно «підйомним». Художню частину композиції він запропонував виконати, поєднавши два кольори, червоний та чорний. П’єдестал буде обшитий чорним гранітом, камінні брили шириною 50 см – з теребовлянського червоного пісковика, який серед архітекторів та скульпторів дуже ціниться, як за своїми художніми, професійними якостями так і довговічністю, і, що не менш важливо, економічністю. На виготовлення бронзових фігур потрібно до двох місяців, наголосив скульптор. Саме на виготовлення бронзових скульптур збиратимуть кошти громадою.

Левову частину витрат бере на себе міська рада – фундамент, закупівля пісковику, граніту для п’єдесталу, оплату роботи. 22 грудня відбудеться остання в цьому році сесія міської ради, на якій будуть затверджувати бюджет міста на наступний рік. Щоб встигнути до сесії закласти в бюджет необхідну суму коштів для реалізації спорудження пам’ятника Героям Небесної сотні минулої п’ятниці, 8 грудня, у міській раді за участі голови Романа Полікровського відбулось засідання робочої групи ініціаторів спорудження меморіалу із львівськими скульпторами Тарасом та Миколою Королями, а у вівторок, 12 грудня, із групою тернопільських архітекторів, які будуть реалізовувати цей проект.

Щоб завершити усі роботи до визначеної дати організатори закликають усіх краян долучитися до збору коштів на спорудження пам’ятного меморіалу Героям Небесної сотні, щоб, внісши навіть кілька гривень, кожен збаражчанин відчув себе причетним до увіковічнення подвигу наших героїчних земляків, які загинули на Майдані, виборюючи краще майбутнє для кожного з нас. Марія Багрій звертається до священиків різних конфесій, депутатів міської, районної ради, керівників підприємств, фермерів, учителів та учнів шкіл, до усіх людей доброї волі допомогти зібрати кошти на пам’ятник. – Це всенародна справа, справа честі кожного з нас, кожного мешканця Збаражчини, бо ми у боргу перед Устимом та Назаром. Цей пам’ятник потрібний насамперед, а нам, як громаді, щоб увіковічнити пам’ять й віддати шану наймолодшим Героям Небесної сотні, уродженців нашого краю, якими ми пишаємося і пам’ятатимемо завжди, – підкреслила вона.

Реквізити для зарахування благодійних внесків: Збаразька РОТЧХ(Благодійний фонд пам’яті Небесного воїнства)

АТ “Ощадбанк”

р/р 26009301665683

МФО 338545

ЄДРПОУ 09338500

Призначення платежу: Благодійні внески

Наталка ПАРОВА

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *