Кір повернувся до району

Після тривалого затишшя, коли, здавалось, кір уже полишив терени району, 24 січня до збаразької лікарні знову потрапив пацієнт із цим захворюванням – мешканець Збаража 1985 року народження. Тобто, незважаючи на усі заходи, що були проведені медиками наприкінці минулого року, все ж кір знову тут.
– Поява навіть одного випадку кору, – відзначив Олексій ЧВАНКІН, лікар-епідеміолог Збаразького районного лабораторного відділення Кременецького міськміжрайонного відділу ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» , – для європейських країн це вже вважається спалах захворювання. У цивілізованих країнах кору бути не повинно. .Завдяки плановій вакцинації впродовж чотирьох попередніх років – з 2014 по 2017 рр. захворювання на кір в районі не реєструвалося. Найбільша кількість випадків кору серед жителів Збаражчини реєструвалась у 1990 році – 212 випадків, 1994 рік – 50 , 2001 рік – 64 , 2006 рік-76, 2012 рік – 52 , у 2013 році -7 випадків. І от вперше за тривалий період наприкінці 2017 року в районі на кір захворіло 23 особи , з них -22 дітей і один дорослий. А позавчора трапився ще один випадок.
Які ж симтоми даного захворювання?
Кір – це гостре вірусне захворювання з групи дихальних інфекцій, що супроводжується інтоксикацією, гарячкою, запаленням верхніх дихальних шляхів, кон’юнктивітом, висипанням. Єдиним джерелом інфекції є хвора людина – в останні дні інкубаційного періоду (тобто, коли проявів хвороби ще «не видно») і до 5-го (іноді 9-10-го) дня після появи висипання. Найбільша небезпека припадає на період перед його появою. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Найбільшу небезпеку вона становить для осіб з ослабленим імунітетом. Помічено, що зараз кір вражає в основному дітей.
Симптоми захворювання схожі на застуду, і починається воно гостро: температура тіла підвищується до 38-39 градусів С, з’являється нежить, кашель, чхання, головний біль, набрякає обличчя, можуть розвинутись кон’юнктивіт та світлобоязнь. Приблизно на 3-4 день стан хворого погіршується, температура тіла підвищується до 40 градусів С, посилюються катаральні явища, симптоми інтоксикації; за вухами з’являється висипання, яке протягом доби поширюється на обличчя, шию і верхню частину грудей, наступного дня – на тулуб і руки, а ще через день — на ноги. Після цього жар спадає і висипання стає коричневим, у місцях його концентрації спостерігається лущення шкіри. Хоча симптоматика кору є специфічною, існує багато інших захворювань, що супроводжуються схожими клінічними проявами.
– Тому, – наголосив Олексій Чванкін, – за найменшої підозри треба негайно звернутись до лікаря, щоб точно визначити діагноз. У дорослих перебіг кору зазвичай буває важким, з геморагічними висипаннями і крововиливами в шкіру та слизові оболонки, вираженою інтоксикацією. Спостерігаються зміни у серцево-судинній системі, легенях (розвивається пневмонія), з’являється біль у животі та діарея. Зважаючи на високий ступінь небезпеки цього захворювання, за появи перших же ознак необхідно негайно, не зволікаючи, ізолювати хворого і звернутись за медичною допомогою. У жодному разі не можна займатись самолікуванням! Хворого на кір з моменту появи висипання ізолюють на 4-10днів.
Позитивним є те, що після перенесеного захворювання зберігається стійкий імунітет.
Важливо знати, що основним методом профілактики захворювання на кір залишається вакцинація. Діти віком до року мають імунітет від матерів, які перенесли кір у минулому або були вакциновані. Специфічну профілактику кору здійснюють за допомогою живої вакцини КПК. Першу вакцинацію проводять дітям в 12-15 місяців, ревакцинації – в 6 років.
-На даний час, – зауважила заступник головного лікаря Збаразького районного центру первинної медико-соціальної допомоги Марія Перч, – вакциновані усі, хто раніше у 2014, 2015 та 2016 – ому роках з якихось причин пропустив дану процедуру. Дехто тоді відмовлявся, але такі випадки були поодинокі. Загалом же, варто відзначити, у попередні три роки через відсутність такого захворювання були перебої у державних поставках вакцини КПК. У вересні – жовтні минулого року, коли у Тернополі почали спостерігатись непоодинокі випадки захворюваності на кір, всі, хто не мав медичних протипоказань, вакцинувались. На січень ми мали 80 доз КПК. Залишилось 16. Зараз у нас на цей рік залишаються лише планові вакцинації. Їх мають отримати 415 дітей півторарічного віку та 580 , які досягнули шести років. Отримати щеплення також можуть і дорослі, які колись були щеплені, але відчувають, що їхній імунітет дуже ослаблений. Однак щеплення дорослих можна можна робити лише після консультаціії з медичними працівниками. У такому разі вакцину вони мають придбати за власні кошти. Ціна двох доз 240 гривень. Продаються вони спарено, одразу двом покупцям.

Ірина СИСКО

Поширити статтю:

RedTram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *